Како да форматирате iPhone и да го оставите како свеж надвор од кутијата

Режим на iPhone DFU

Без разлика колку добро работи вашиот нов iPhone, страшниот ден секогаш доаѓа: мора да го форматирате. Или затоа што сакате да избришете податоци и датотеки што ја окупираат вашата меморија и кои сакате да ги отстраните од коренот или затоа што се појавила критична грешка при инсталирање на оперативниот систем или слично, многу е важно да знаете како да извршите процесот. Затоа, во Актуалидад Гаџет сакаме да ги решиме сите ваши сомнежи во овој напис и ќе ви покажеме кои се различните начини за враќање на iPhone.

Да врати. Првото нешто што треба да го знаете е дека, зборувајќи за iPhone, Apple одлучи уште од своето лансирање да го користи терминот обновување наместо форматирање или бришење на содржината на iPhone. Затоа, отсега, запознајте се со овие термини, бидејќи ќе ги видите во многу прилики во текот на упатството. Постојат неколку методи за форматирање на нашиот iPhone, а главната разлика лежи во тоа дали имаме компјутер, или компјутер или Mac, со инсталиран iTunes.

Вратете го iPhone преку компјутер со iTunes

Лого на iTunes

Првото нешто што треба да се има на ум е тоа при враќање на нашиот iPhone ќе ги изгубиме сите информации, односно датотеки, фотографии, видеа и апликации ќе исчезнат целосно. Во основа iPhone-от ќе се најде подготвени за конфигурирање исто како и во моментот кога го објавивме. Затоа, мора да бидеме јасни за причините зошто сакаме да го вратиме нашиот iPhone и да ги преземеме потребните мерки за да не жалиме за тоа откако го сторивме тоа. Првиот е очигледен: направете резервна копија на вашиот уред, или во самиот iTunes или во iCloud, облакот на Apple.

Навлегувајќи во ова прашање, овој метод е обично најчест. Откако се најдовме во ситуација каде што мобилниот не работи како што очекуваме, или по ажурирање откривме грешка што не спречува да ја користиме нормално, наједноставното и најбезбедно решение е реставрација преку iTunes. Може да се каже дека ова беше, во неговите почетоци, единствениот начин да се врати iPhone и тоа е методот што огромното мнозинство од луѓето го користи за да го стори тоа.

Вратете го iPhone со iTunes

Првиот чекор не е ништо повеќе од тоа да бидете сигурни инсталирајте ја најновата верзија на iTunes на нашиот компјутер. Ние го поврзуваме нашиот iPhone со компјутерот со официјалниот USB-Lightning кабел и го отвораме iTunes. Accessе пристапуваме да управуваме со нашиот уред преку иконата во горниот лев агол и таму можеме да ги прегледаме сите основни информации на уредот.

Меѓу сите овие информации, заедно со информациите во врска со IMEI и серискиот број, ги наоѓаме опциите „Пребарај за ажурирање“ и „Врати го iPhone" Во овој момент е важно да провериме дали имаме најнова резервна копија што е можно, според методот што го претпочитаме. Со веќе направената резервна копија, ќе одиме на Поставки - iCloud - Пронајдете го мојот iPhone да го деактивирате и со тоа да се овозможи правилно обновување. Во овој момент, можеме да кликнеме на „Врати го iPhone“, во тој момент ќе започне преземањето на оперативниот систем во позадина. Бидејќи зафаќа неколку GB простор, тоа е процес што ќе трае неколку минути, а ќе можете да го користите iPhone додека се презема, иако се препорачува да не го допирате за време на процесот.

Откако ќе се преземе, и по одбројување од 10 секунди, самата реставрација ќе започне. По неколку напнати минути со црниот екран, логото на Apple и лентата за напредок, нашиот iPhone ќе започне на ист начин како и првиот пат, чекајќи да го конфигурираме.

Вратете го iPhone од самиот уред

Ресетирајте ги поставките

Но, ние исто така имаме опција за вратете го iPhone без да се поврзете со iTunes и затоа, на кој било компјутер или Mac. Главната предност што можеме да ја искористиме кога го користиме овој метод не е само тоа што нема да бараме употреба на PC / Mac, туку и ние ќе продолжиме да ја одржуваме истата верзија на iOS што ја имавме претходно. Сепак, многу луѓе сметаат дека враќањето на iPhone користејќи го овој метод може да доведе до целосно празнење на меморијата и одредени грешки и отпад во него, препорачувајќи го методот iTunes над ова, иако тоа не е нешто докажано.

Сепак, и ако сакаме да продолжиме напред, откако ќе се увериме дека направивме резервна копија, ќе го побараме делот „Генерал“ во поставките на iPhone, по што ќе одиме надолу по менито додека не ја најдеме опцијата "Ресетирај". Оваа опција е местото каде што можеме да го вратиме нашиот iPhone во фабрички поставки, но исто така имаме и други опции за враќање на одредени делумни поставки.

 • Хола: Оваа опција ги отстранува само поставките на уредот, но ги чува нашите податоци непроменети.
 • Избришете ја содржината и поставките: Willе ги избрише сите податоци и поставки на iPhone. Тоа е алтернатива за враќање на нашиот уред од iTunes.
 • Ресетирајте ги мрежните поставки: Willе ги избрише сите наши поставки во врска со мобилните мрежи, Bluetooth и Wifi, заборавајќи ги можните Wifi мрежи што сме ги зачувале. Имајте на ум дека овој метод може да влијае на лозинките зачувани во синџирот на клучеви iCloud.
 • Ресетирајте го речникот на тастатурата.
 • Ресетирајте го почетниот екран.
 • Ресетирајте ја локацијата и приватноста.

Дали на екранот го гледате само логото на Apple?

iPhone во режим DFU

Да, може да се случи и: по враќањето единственото нешто што го гледате на екранот е логото на iTunes, како што гледаме на горната слика. Во овој случај Можеме да го користиме нашиот iPhone повторно само ако го вратиме преку iTunes. За да го направите ова, само ќе треба да ги следиме чекорите во првиот дел од ова упатство, но сепак, ќе мора да присилувајте го iOS уредот во режим DFU или режим за обновување за да можете да пристапите до него од iTunes и да продолжите со реставрацијата што ја открива iTunes и да можете да ја вратите.

Можеби тој режим DFU ви звучи како кинески, и точно е дека неговата постапка е донекаде чудна, но мирна бидејќи не е за што да се пишува дома. Треба само да го поврземе iPhone со компјутер или Mac преку USB-молња кабел и притиснете го копчето Home во исто време како што го правиме истото со копчето Power (Јачина на звук - и напојување за iPhone 7 и подоцна) за време на пет секунди. Тогаш ќе го задржиме само копчето Home или Volume -. Во тоа време ако сме го сториле правилно Логото на iTunes ќе се појави со кабел што покажува дека го должиме iPhone на компјутер или Mac отворање на iTunes. Не е лесна постапка или нешто што го правиме секој ден, па затоа е тешко да се откажеме од тоа, но смирете се затоа што по неколку обиди сигурно ќе успеете.

Опциите што ни ги нуди iTunes кога ќе го детектира нашиот iPhone во режимот за обновување не се ништо друго освен ажурирање или враќање, каде што очигледно ние ќе избереме да ги вратиме повторно да го инсталира оперативниот систем од нула. За жал, со iPhone во режим DFU нема да можеме да пристапуваме до вашите податоци, така што ќе мора да се збогуваме од сите нив, но тоа е единствениот начин на кој можеме да го зачуваме нашиот iPhone. Ова е причината зошто препорачуваме да правите копија често.

Најдов iPhone, може ли да го форматирам?

Пребарај го мојот iPhone

Брзиот и лесен одговор е тоа Даод кој било од овие методи дека ве научивме дека можете да форматирате iPhone. Целосниот одговор: нема да ви донесе ништо добро. Од објавувањето на iOS 7, сите iOS уреди се поврзани со Apple ID на нивниот сопственик, па откако уредот е вратен, при започнување на процесот на конфигурација, iPhone ќе ги побара податоците на корисникот, како што се Apple ID и лозинката, за да се осигура дека е истата личност ако не сте нејзин легитимен корисник, тоа ќе служи само како хартиена тежина. Значи, разумната работа што треба да се направи е, ако сте нашле iPhone, прашајте го Сири „Чиј е овој iPhone?“ со цел да ги добиете деталите за контакт на неговиот сопственик, и ако тоа е невозможно, одете во полициска станица за да ги доставите и да го лоцирате корисникот. Сигурно ќе бидете изненадени кога повторно ќе го пронајдете изгубениот iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сатуриус dijo

  Имам ipad таблет и е многу бавно. Може ли да се врати од фабрика?
  Ви благодариме.

 2.   Хозе Рубио dijo

  Секако! Методот е ист и за iPhone и за iPad. Ако забележите дека веќе е многу бавно, можете да го испробате првиот метод на упатство, да, секогаш гледајќи да ги зачувате вашите податоци во резервна копија.