Како да фотографирате слики од екранот во Windows 8.1

слики од екранот во Windwos 8.1

Сега, кога Виндоус 8.1 веќе се користи од голем број луѓе, има неколку нови функции што можеби не ги знаеме темелно; можноста за направете слика од екранот на овој оперативен систем на Microsoft Може да биде една од овие задачи, иако може да се изврши на различни начини во зависност од нашето ниво на знаење за тоа.

Благодарение на интеграцијата на различни развивачи на софтвер за овој оперативен систем на Windows 8.1, многу од нејзините алатките се веќе предложени во продавницата на Мајкрософт, иако претставува, треба да инсталирате повеќе и повеќе апликации во оперативниот систем, ситуација што може да направи да работи премногу бавно на долг рок. Од оваа причина и во оваа статија, ќе ги посочиме 3-те најсоодветни и остварливи алтернативи за извршување на овој вид зафаќања во Windows 8.1 без да користите апликации од трети страни.

1. Направете слика од екранот со прозорец во Windows 8.1

Веќе претходно ја споменавме оваа постапка, исто што е задржано во Windows 8.1 бидејќи првично, Искористувањето беше вметнато во Виндоус 7; за да ја користиме оваа апликација ќе треба само:

 • Започнете го нашиот оперативен систем од Windows 8.1.
 • Одете во опкружувањето каде што сакаме да снимаме (апликација или веб-страница меѓу некои други алтернативи).
 • Одете кон Почетен екран de Windows 8.1.
 • Напишете го зборот со нашата тастатура парчиња.

клипинг во Windows 7

Откако ќе ја активираме оваа апликација, работата може да биде напорна и можеби досадна. Преку низа чекори (притиснете го копчето ESC и одете во околината што сакаме да ја снимиме) можеме да ја искористиме оваа апликација за да направиме селективно снимање.

2. Снимете го целото работно опкружување со копчето PRINT PAGE

Ова е друга од алтернативите што би можеле да ја прифатиме за да снимаме слики од екранот во која било верзија на Windows; во случајот што ни наложува (Windows 8.1) корисникот треба да оди на местото каде што сака да го фати, мора потоа притиснете го копчето PRINT PAGE.

Проблемот со првата постапка е што ова зафаќање, ќе мора да го зачуваме преку соодветната функција, на одредено место на нашиот локален хард диск.

Вториот случај станува уште поакутен, бидејќи наведената слика од екранот ќе остане регистрирана во меморијата на опремата; За да го повратиме, треба отворено за Paint и подоцна, залепете го наведениот фатен со CTR + V, ова за конечно да го зачуваме снимањето на некоја локација на нашиот хард диск.

Поволно, Мајкрософт вгради нова функција во оваа верзија на оперативниот систем на Windows 8.1, нешто што е многу полесно да се справи и што можеби може да се смета како автоматски начин на снимање на која било околина во која работиме.

3. Ефективно снимање на слика во Windows 8.1

Ние веќе го споменавме тоа претходно во претходниот пасус, иако за сè да биде совршено објаснето, ние му предлагаме на читателот да ги следи следниве последователни чекори како мал пример:

 • Ние го започнуваме нашиот оперативен систем од Windows 8.1
 • Одиме кон околината што сакаме да ја фатиме.

Снимка на екранот (2)

Снимка на екранот (3)

 • Подоцна правиме нова комбинација на копчиња: ПОБЕДИ + Е

Снимка на екранот (5)

 • Конечно, ќе одиме во папката «Слики".

Снимка на екранот (6)

Објаснувајќи малку што сторивме во оваа 3-та постапка, она што всушност го направивме е фаќање и автоматско заштеда (заштеда) на истото. Секој пат кога ќе ја притиснеме кратенката на тастатурата што ќе ги долови нашите слики (ПОБЕДИ + ИМПР СТРАНИЦА) ќе биде можно да се забележи мало треперење на екранот, што значи дека споменатата околина е зафатена и зачувана во одредена папка во рамките на «Слики".

Со оваа 3-та постапка имаме автоматизирано 2 процеси во едно, односно снимање на слика и последователно снимање на одреден простор (дефиниран од Мајкрософт) од наведените снимања на тврдиот диск.

Повеќе информации - Снимки на екранот на веб-страници со qSnap, Преглед: Дали ја познавате алатката Snipping во Windows 7?, Кратенки на тастатурата во Windows 8.1 за да ги извршите вашите апликации


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.