Како да ја видите компатибилноста на графичката картичка со мојата Омилена видео игра?

проверете ја компатибилноста на графичките картички

Во еден момент препорачавме статија во која тој имаше можност стекнете ги потребните делови за да соберете компјутер; Иако е точно дека секој од хардверските елементи е важен, графичката картичка се смета за една од најрелевантните додатоци во моментот на подготвување да го составиме заедно.

Се разбира, тука е и присуството на процесорот, бидејќи станува срцето на целиот компјутер што ќе го составиме во одредено време. Сепак, Што ќе се случи ако ја избереме нашата графичка картичка погрешно? Па, ова едноставно може да доведе до дефект на одредени специјализирани апликации, како и неможност за водење на некои моќни видео игри. Ако веќе ја имате собраната опрема, практично не можете да направите ништо друго освен vпроверете дали нашата видео картичка е компатибилна со која било од видеоигри што се нудат во различни продавници, нешто за што ќе зборуваме сега преку неколку алатки што можете да ги користите целосно бесплатно.

Алатки за да ја видите компатибилноста на графичката картичка со видео игри

Она што го спомнавме во горниот дел значи дека ако веќе имаме персонален компјутер и токму таму имаме интегрирана графичка картичка (теоретски исклучителна), може да помислиме дека подготвени сме да стекнеме специфична видео игра. Изненадувањето може да се случи подоцна кога веќе плативме за тоа и ќе забележиме дека за жал нашата видео картичка не е компатибилна со овој софтвер. Поволно е што постои услуга преку Интернет што може да ни помогне на два различни начина при проверка на компатибилноста на нашата видео картичка со одреден број видео игри.

Користење лабораторија за системски побарувања на Интернет

Системските барања лабораторија е веб-страница што е достапна за сите оние кои сакаат да ја тестираат компатибилноста на нивната видео картичка со некои игри на мрежата. Откако ќе се насочите кон официјалната веб-страница ќе можете да му се восхитувате на пријателскиот интерфејс, каде што треба само да го користите паѓачкото јазиче, за да се обидете да ја пронајдете играта за која сте заинтересирани (и дека евентуално ќе ја купите).

Лабораторија за системски побарувања 01

После тоа, само треба да го притиснете синото копче, во кој момент ќе најдеме неколку многу интересни опции што треба да ги земете предвид:

  1. Можете да ја анализирате компатибилноста на видео картичката со видео игра на Интернет.
  2. Можете исто така да преземете апликација за инсталирање на Windows и да ја проверите истата оваа компатибилност.
  3. Конечно, исто така можете да ги видите барањата што ги избрал производителот или развивачот на видео играта што сте ја одбрале.

Лабораторија за системски побарувања 02

Првите две опции се оние што навистина треба да нè интересираат во овој момент, бидејќи со ова ќе имаме можност за ставете го нашиот компјутер на тест преку оваа услуга преку Интернет. Кога ќе ја избереме првата алтернатива, веднаш ќе скокнеме на друг прозорец каде што ќе бидеме информирани, ако ги имаме на располагање сите елементи за да го извршиме наведениот тест.

Лабораторија за системски побарувања 03

Ова може да претставува дека нашата опрема (особено Интернет прелистувачот) инсталирајте приклучок за Java и уште неколку. Ако ги немаме, ова ќе биде време да ги интегрираме во нашиот оперативен систем.

Откако ќе го исполниме ова барање, на крајот ќе се појави прозорец каде ќе ни кажеме дали играта избрана од нас на почетокот на овој процес е компатибилна или не со видео картичката што ја имаме во персоналниот компјутер.

Лабораторија за системски побарувања 06

Секако, постои и можност за преземање на апликација, нешто што лесно ќе го сториме со втората алтернатива на екранот на која претходно и се восхитувавме.

Изборот на една или друга алтернатива ќе зависи од секој корисник, бидејќи има одредени луѓе кои не сакаат да инсталираат апсолутно ништо дополнително на компјутерот и затоа, апликацијата преку Интернет би била најдобра за нив. За да не мора да инсталираме додатоци во прелистувачот на Интернет, можеме да ја искористиме алатката за преземање што подоцна ќе ја извршиме, што ќе ни понуди резултати слични на оние добиени во прелистувачот.

Графичка картичка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.