Како да ги видите изведувачот и темата на песната без надворешни апликации на iOS и Android

Android Music

Денес многумина од нас се навикнати да идентификуваат музика и изведувач преку апликации од трети страни кога ги слушаат, но постои едноставен начин да го направите ова без употреба на апликации од трети страни. Ова може да изгледа изненадувачки и ново воопшто не е и ја имавме оваа опција достапна на нашите мобилни уреди веќе подолго време, за да ви дадеме поим ќе ви кажеме дека е скоро стара колку и нашата Волшебници за iOS и Android.

Со претходната патека, многумина веќе сигурно ќе го знаат решението. Можно е многу од вас веќе да го користат овој метод за да ги идентификуваат песните и изведувачот на песна што се пушта точно во тој момент со вашиот паметен телефон, но сигурно има многу корисници кои сè уште не ја знаат оваа достапна опција и што ја повторуваме , не е потребна инсталација од која било апликација од трета страна. Логично, потребна ви е мрежна врска за да ја извршите оваа акција, но ова е нешто што денес го имаат скоро сите што имаат паметен телефон.

Како да ги видите изведувачот и темата на една песна на iOS

Чекорите се едноставни, но очигледно треба да ги знаете. Првото нешто што треба да го знаеме е тоа директно и со сопствен глас можеме да знаеме која песна свири, уметникот и други податоци.

Лесно е и брзо, првото нешто што треба да направиме е директно да го повикаме асистентот на Siri на нашиот iPhone, iPad, iPod Touch или дури и Mac. Во тој момент треба да го поставиме прашањето: Која песна свири? и тоа ќе одговори со: «Дозволете ми да слушам ...»  Само во тој момент можеме да го приближиме уредот малку поблизу до звучникот или местото од каде што се репродуцира музиката и директно по неколку секунди ќе ги идентификува песната и нејзиниот автор.

iOS снима аудио

Во случајот на асистентот „Епл Сири“, покрај понудата на името на уметникот и темата, благодарение на апликацијата „Шазам“, таа ни нуди можност за купување на песната или директно слушање од нејзината услуга за платена стриминг музика, Епл Музика. Еден детал што треба да се има предвид е дека при снимањето на горната слика, тој логично е обратен. Прво се повикуваме на Сири, а потоа таа ги слуша и ги нуди податоците, не гледај по редоследот на фаќањето бидејќи е обратно.

Како да ги видите изведувачот и темата на песната на Андроид

Сега ќе го сториме истото што го направивме на нашиот iPhone или iPad со iOS, но со уред со Android. Реалноста е дека е иста како и ние, но користејќи го асистентот на Google преку говорна команда «ОК Google« Откако ќе се повика волшебникот, треба да го поставиме истото прашање што го направивме во iOS, каква песна е ова?

Андроид песни

Како што можете да видите во асистентот на Google, ние исто така имаме информации за датумот на објавување, жанрот на кој му припаѓа музиката и таа може лесно да се сподели со кликнување на дното. Двата система нудат брзина и едноставност за која во многу апликации идентификува музика ние немаме. Можеме да кажеме дека ова е најдобрата опција да знаете песна и изведувач што звучи на продуктивен и едноставен начин.

Апликациите од трети страни работат добро, но не се потребни

Ние знаеме за постоењето на апликации на трети лица што може да ја изврши оваа задача, па дури и да ги подобри опциите што ги нудат помошниците на „Епл“ или „Гугл“, но без сомнение е многу побрзо во скоро сите случаи да се праша асистентот директно каква песна свири во тој момент и, пред сè, количината на информациите се одлични што ги нуди. Како што велам, ние немаме можност да ја „лансираме“ таа песна директно до нашиот омилен музички сервис како што можеме да направиме со некои апликации, но ова е најмалку за многу корисници.

Добрата работа со користење на овој метод во прилог на едноставна и брза Она што е, е тоа што на сите им нуди можност да видат каква песна свири насекаде, без да мора да преземаат апликации на паметниот телефон. Волшебниците се инсталираат на компјутерите природно, така што е лесно да се користат за овие задачи, како и за многу други.

Дали го знаевте овој трик? Дали сте го користеле порано?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->