Како да ја вратите избришаната датотека Excel

Microsoft Excel 2019

Од Актуалидад гаџет секогаш ја препорачуваме императивната обврска да направите резервни копии на сите податоци што сте ги зачувале и на вашите мобилни уреди и на работната површина, така што во случај опремата да престане да работи, можеме да ги чуваме нашите податоци безбедни.

Враќањето на нашата опрема во фабричката состојба е многу едноставен процес, иако за тоа е потребно време. Но, податоците што ги зачувавме на нашиот компјутер нема начин да ги вратиме освен ако немаме претходна резервна копија. Понекогаш проблемот се јавува затоа што случајно бришеме датотека.

Поврзана статија:
Како да ја вратите избришаната датотека Word

Во оваа статија ќе се фокусираме на тоа како можеме вратете ја датотеката Excel дека сме елиминирале од нашиот компјутер, дека не сме зачувале или не знаеме каде ги сместивме, повеќе од вообичаен проблем, иако може да изгледа чудно.

Вратете датотека во Excel што не сме ја зачувале

На мајчин начин, Excel, како и останатите апликации на Office, ја активира функцијата AutoRecover, функција што е одговорна за автоматско зачувување верзии на датотеката додека работиме со неа. За пристап до различните верзии што се зачувани автоматски на нашиот компјутер, мора да одиме во Датотека> Информации> Управување со книга> Вратете незачувани книги.

Автоматските копии на документите што ги создаваме автоматски се зачувуваат во директориумот UnsavedFiles, директориум што може да се најде во директориумот Microsoft \ Office. Овој директориум се отвора автоматски со потчукнување на Вратете ги незачуваните книги.

Активирајте ја функцијата за автоматско враќање во Excel

Иако функцијата AutoRecover е активирана по природен пат, ние мора да провериме дали е тоа и колку често се прави резервна копија на датотеката на која работиме. За пристап до оваа функција и нејзините опции, мора да ги извршиме следниве чекори:

  • Кликнете на архива а потоа и во опции.
  • Следно, кликнете на Зачувај, сместен во левата колона и одиме кон десната колона.
  • Првата кутија, Зачувајте информации за автоматско враќање на секои X минути, мора да се активира, заедно со следново Задржете ја најновата верзија автоматски обновена кога ќе ја затворам без да заштедам.
  • За да утврдиме колку често сакаме да се прави резервна копија, мора да го поставиме времето. Стандардно е поставено на 10 минути.

Вратете датотека во Excel што ја избришавме

Канти за рециклирање

Корпа за отпадоци

Корпа за отпадоци тоа е еден од најдобрите пронајдоци на компјутерската наука воопштоБидејќи започна да биде достапен и во Windows и во macOS (OS X), тоа ни овозможува брзо да ги вратиме датотеките што ги избришавме од нашиот уред, сè додека не чистиме манијаци и континуирано ја празнуваме корпата за отпадоци.

Во овој случај, корпата за отпадоци е првото место да погледнеме дали сме избришале датотека Excel или која било друга датотека, од нашиот компјутер. Во зависност од времето што поминало, ѓубрето се испразнува автоматски на секои 30 дена, Ако претходно не сме го испразниле, ќе ја најдеме датотеката да или да во ѓубрето.

Вратете ги претходните верзии на датотеката

Office пакетот апликации е конфигуриран редовно направи резервна копија на датотеките на кои работиме, што е идеална функција за кога претрпуваме прекин на струја, проблем со оперативниот систем или затоа што апликацијата е затворена без претходно известување.

За да можеме да пристапиме до претходните верзии на датотеката во која работевме, само треба да одиме во локација на датотеката и лебди над документот. Следно, ние мора да го притиснеме десното копче на глувчето и да избереме Врати ги претходните верзии.

Следно, ќе се отвори дијалог-кутија каде се прикажува список со сите претходни верзии на предметната датотека. Откако ќе бидеме јасни за датотеката што сакаме да ја вратиме, треба само да ја избереме и да кликнеме на Отвори.

Вратете ја резервната копија на Windows

Друга опција со која имаме на располагање обидете се да ги вратите датотеките на Excel што сме ги изгубиле или избришале од нашиот тим, го наоѓаме надвор од апликацијата, директно од Виндоус 10 преку функцијата Бекап.

Очигледно, како што коментирав на почетокот на овој напис, мора да бидеме претпазливи резервна копија скоро секој ден, особено ако нашиот тим е основен дел од нашата работа.

Ако правиме дневни резервни копии и знаеме од кога ја промашуваме датотеката, функцијата за резервна копија на Windows 10, ни овозможува пристап до резервната копија на историјата на датотеки, историја на датотеки каде што ќе можеме да најдеме резервна копија класифицирана по денови и независно од сите датотеки што сме ги зачувале на нашиот компјутер.

На овој начин, можеме пристап до различните верзии на датотеката бараме да можеме да ја вратиме верзијата во која работевме сè додека не ја избришеме, или случајно или намерно.

Ако бараме датотека што е во стара резервна копија што ја создадовме со Виндоус 7, Не е потребно да се бара компјутер со овој оперативен систем, бидејќи од Виндоус 10 можеме да пристапиме до резервната копија што би ја создале со Виндоус 7 и на тој начин да можеме да ги вратиме датотеките што ни се потребни.

Вратете датотека во Excel што не можеме да ја најдеме

Ако обично не следиме наредба при складирање на документите што ги создаваме во нашиот тим и немаме начин да најдеме датотека, имаме различни опции да се обидеме да ги најдеме.

Од една страна, можеме да го отвориме Excel и да пристапиме до списокот на датотеки што неодамна ги отворивме. Ако не ја користиме многу апликацијата, најверојатно документот што го бараме ќе го најде во таа листа. Откако ќе го отвориме, мора да продолжиме да го чуваме таму каде што е полесно да го лоцираме, за да спречиме нашето срце повторно да ни даде страв.

Друга опција што ја имаме на располагање е да пристапиме до полето за пребарување Кортана и да внесеме кое било од зборови за кои знаеме дека се наоѓаат во документот. Кортана ќе врати список со документи, заедно со апликацијата со која се создадени како икона и датумот на кој се создадени. Откако, откако ќе го лоцираме документот, мора да го чуваме таму каде што можеме полесно да го лоцираме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.