Како да ја вратите лентата Шарми во Windows 8.1

каде е барот Шарм

Лентата Шарм е еден од најсуштинските елементи што би можеле да ги бараме во секое време во рамките на Виндоус 8.1, бидејќи оттаму секој корисник има можност да пристап на брз и агилен начин до конфигурацијата на компјутерот меѓу многу други алтернативи.

За жал, голем број корисници на овој оперативен систем страдаа од нешто необичен проблем; оваа лента позната како Шарми во Виндоус 8.1 едноставно не се појавува секогаш кога ќе се држи покажувачот на глувчето кон кој било од аглите на екранот, што претставува голема вознемиреност кога треба да направиме некаква конфигурација во оперативниот систем. Поради оваа причина, сега ќе споменеме што треба да направите за да го поправите овој проблем, а исто така и што Мајкрософт сугерира дека треба да се направи со истата цел.

Проверете ги поставките на лентата со задачи во Windows 8.1

Причината зошто овој елемент не се појавува во одредено време може да се должи на различни фактори според „Мајкрософт“, еден од нив е оној што евентуално некаков вид малициозен софтвер го направи своето гнездо во овој оперативен систем. Во секој случај, препорачливо е да не очајувате и да започнете да прегледувате одредени карактеристики во овој оперативен систем за да откриете дали случајно можеме сами да ја оневозможиме оваа лента Шарм. Предлагаме да ги следите следниве чекори пред да продолжите со други видови на повеќе специјализирани методи:

 • Започнете го вашиот оперативен систем Windows 8.1 и префрлете се на неговиот Биро.
 • Сега кликнете со десното копче на глувчето на «Лента со задачи".
 • Од контекстното мени изберете ја вашата «својства".
 • Од новиот прозорец што се појавува изберете го табулаторот «навигација".

02 вратете ја лентата за шарми во Windows 8.1

Тоа е сè што треба да направите, да мора да прегледате одредени елементи во оваа област во која се најдовме. Првите две полиња мора да бидат активирани, бидејќи тие ќе му помогнат на Виндоус 8.1, така што различните опции ќе се појавуваат секој пат кога корисникот го носи покажувачот на глувчето на аглите на екранот. Ако овие полиња се деактивирани и подоцна ги активираме, ќе треба да видиме дали сега се појавува лентата Шарм.

Ако од која било причина оваа лента Шарми не е активирана со методот предложен погоре, тогаш ќе треба да продолжиме со уште една поспецијализирана, што е препорака на Мајкрософт.

Проверете го интегритетот на датотеките со Windows 8.1

Методот предложен погоре е еден од наједноставните процеси за извршување, што треба да го поправи проблемот во однос на појавата или исчезнувањето на лентата Шарм во оваа верзија на оперативниот систем. Сега, ако не се појави, тоа може да вклучува присуство на некаков вид малициозен софтвер или можеби дефект во датотеките за инсталација на Windows 8.1; Поради оваа причина, препорачуваме да ги следите следниве чекори, кои се предлог на Microsoft:

 • Започнете го вашиот оперативен систем Windows 8.1 и одете на «десктоп".
 • Проверете го можното присуство на закана со Microsoft Safety Scanner.
 • Анализирајте го оперативниот систем со алатката отстранување на малициозен софтвер.
 • Јавете се на ЦМД со администраторски дозволи од Win + X
 • Напишете ја следната низа: Sfc / скенирање
 • Без затворање на прозорецот CMD, напишете ја следната низа:

Dism.exe /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Мајкрософт наведува дека оваа постапка треба вратете се на лентата Шарми во Windows 8.1, затоа треба да го следите процесот чекор по чекор за да се обидете повторно да го видите овој елемент. Последниот чекор што го предложивме е еден од најконфликтните што може да се појави, бидејќи тој всушност извршува исцрпна анализа на сите елементи и датотеки инсталирани во овој оперативен систем, што може да потрае некое време.

01 вратете ја лентата за шарми во Windows 8.1

Ви препорачуваме да го спроведете овој процес кога нема да користите компјутер и, колку што е можно, во текот на остатокот од ноќта додека одмарате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.