Додавање на локацијата на фотографија

Додадете фотографии со локација на Mac

Паметните телефони ја добија битката со големо мнозинство над традиционалните компактни фотоапарати, но не токму поради нивниот квалитет, квалитет што во последните години, а главно во опсегот на врвни категории, има малку или на што да му завидува на тој вид камера . Главната причина беше удобноста

Ние секогаш го носиме својот паметен телефон со нас, секогаш. И со тоа, ние носиме камера и за фотографии и за видеа (видеокамерите се другиот производ што со доаѓањето на паметните телефони го сруши пазарот). Со нашиот паметен телефон, ние не само што можеме да фотографираме и видеа каде и да сме, туку и тоа ни овозможува зачувајте ја локацијата од истиот.

Поврзана статија:
Како да ја видиме локацијата на која сме се фотографирале со нашиот телефон

Кога фотографираме, заедно со датотеката што ја создадовме, се зачувуваат серија податоци, наречени EXIF, кои ги зачувуваат не само експозицијата, блендата и другите вредности, но исто така и ако ја имаме конфигурирано камерата евиденција на податоци за локација, исто така, чувајте ги.

Што можеме да сториме со дДали сте податоци?

Фотографии на мапа

Благодарение на податоците за локацијата, и во зависност од управувачот со фотографии што го користиме, можеме брзо и лесно лоцирајте каде сме ги направиле фотографиите, без прибегнување кон конвертирање на координатите зачувани на одредена локација.

Како што поминаа годините, квалитетни камери, и рефлексивни и без огледала, ја додадоа оваа функција, иако понекогаш тоа е посебен додаток што мора да го купиме ако сакаме да ги зачуваме нашите фотографии покрај одредена локација.

Ако мислите дека е време да започнете да ги класифицирате вашите фотографии според локацијата, особено ако сакате да патувате, тогаш ќе ви покажеме како можете додадете локација на фотографиите кои го немаат, затоа што не се направени со уред што ја нуди оваа функција.

Додадете ја локацијата на фотографија на Mac

За управување со нашите слики на Mac, ако користиме и iPhone, најдобрата апликација што ја имаме на располагање е Fotos, апликација што е достапна природно на macOS. Ако сакаме да ја додадеме локацијата на фотографијата од Mac, мора да ги извршиме следниве чекори.

 • Прво на сите, ние мора да ја отвориме апликацијата Фотографии и изберете слика она на што сакаме да ги додадеме овие информации.

 • Откако ја одбравме сликата, мора да одиме во горното мени на апликацијата и да кликнеме на (i) до пристап до својствата на сликата. Овој дел ги прикажува EXIF ​​податоците на сликата, кои исто така ја вклучуваат локацијата доколку е достапна.

 • Во бокс Доделете локација ние треба да го напишеме местото каде што е направен, во овој случај тоа е Новелда. Автоматски, додека пишуваме, ќе бидат прикажани различни опции од кои можеме да избереме.

 • Еднаш, го пронајдовме името на локацијата, само треба хит влезе. Следно, името на градот што го избравме ќе биде прикажано заедно со мапата за нејзината локација.

За да провериме дали апликацијата ја препознала новата локација што ја додадовме на сликата, треба само да ја користиме опцијата Фото библиотека> Места и пронајдете ја сликата на локацијата што ја поставивме.

Додадете локација за фотографија во Windows

За жал, и за разлика од macOS, Windows 10 не ни нуди на кој било начин да ја додадеме локацијата на нашите фотографии, што нè принудува да прибегнеме кон апликации од трети страни. Апликацијата што нуди најдобри резултати се нарекува Геофото - Гео-ознака, мапа и слајдшоу. GeoPhoto е апликација што можеме да ја преземеме бесплатно, а со која можеме да ја додадеме локацијата само на три фотографии.

Ако сакаме да продолжиме да ја користиме за да ја додадеме локацијата на повеќе фотографии, покрај тоа што ќе ги искористиме останатите функции што ни ги нуди (лоцирајте ги сликите на мапа засновани на нивната локација), мора да одете на каса и платете ги 5,99 евра чини. Сега, кога сме разјасни со која апликација, можеме да ја додадеме локацијата на нашите фотографии со Windows 10, ви ги покажуваме чекорите што треба да ги следите.

Додадете фотографии со локација во Windows

 • Откако ќе ја инсталираме апликацијата од Windows Store, избираме слика или слики на кои сакаме да ја додадеме локацијата, кликнете нае десното копче и ги отвораме со GeoPhoto.

Додадете фотографии со локација во Windows

 • Следно, ние мора внесете ја локацијата на сликата што го избравме во горното поле и изберете од опциите што ни ги нуди, што е онаа што одговара на локацијата. Конечно, ние мора да ја зачуваме локацијата на сликата, преку копчето за зачувување лоцирано долниот десен дел од сликата.

Додадете фотографии со локација во Windows

 • За да провериме дали локацијата е правилно зачувана, треба само повторно да ја отвориме апликацијата со сликата што ја навикнавме впробај како се прикажува ова на мапа, користејќи ја локацијата што ја додадовме.

Преземете GeoPhoto од Windows Store

Додадете ја локацијата на фотографијата на iPhone

Додадете ја локацијата на фотографијата на iPhone

Сепак, во продавницата за апликации имаме различни апликации што ни овозможуваат да работиме со податоците EXIF ​​на нашите фотографии не сите ни дозволуваат да ја додадеме локацијата на фотографија од уредот.

Една од најдобрите опции достапни во App Store што ни ја нуди оваа функција е Прегледувач на EXIF, апликација која има цена од 3,49 евра, но можеме да најдеме и Lite верзија со ограничен број на функции за да можеме да ги тестираме сите функции што ни ги нуди.

Ако сакаме да додадеме локација на фотографија директно од iPhone со EXIF ​​Viewer, мора да го сториме тоа следните чекори:

 • Откако ќе ја отвориме апликацијата, мораме изберете слика на која сакаме да ја додадеме локацијата.
 • Следно, одиме во долното мени на сликата и кликнете на Уредете го EXIF.
 • Во следниот прозорец, одиме до дното, внатре Локација, кликнете на лупата за да внесете го името на градот каде е, ние применуваме промени и тоа е тоа.
Прегледувач EXIF ​​LITE од Флунтро (врска со AppStore)
Прегледувач EXIF ​​LITE од Флунтрослободен
Прегледувач на EXIF ​​од Флунтро (врска со AppStore)
Прегледувач на EXIF ​​од Флунтро3,49 евра

Додадете ја локацијата на фотографијата на Андроид

Додадете ја локацијата на фотографијата на Андроид

Во Play ја имаме на располагање апликацијата Photo EXIF ​​Editor, апликација која, како што покажува и нејзиното име, ни го дозволува тоа уредувајте EXIF ​​податоци на фотографии, или за да додадете нови податоци или да ги избришете постојните. За да ја додадеме локацијата на фотографијата на Андроид со Photo EXIF ​​Editor, мора да ги извршиме овие чекори:

 • Прво на сите, откако ќе ја отвориме апликацијата, мора да кликнеме на Истражуваат и пронајдете ја фотографијата на која сакаме да ги додадеме податоците EXIF.
 • Следно, ќе се отвори уредник каде што можеме да ги измениме сите податоци што ги сакаме. Во нашиот случај, кликнуваме на Геолокација.
 • Следно, ќе биде прикажана мапа каде треба да ја утврдиме приближната локација на фотографијата. Откако ќе се најде игличката со локацијата, кликнете на иконата за потврда и потоа зачувајте преку иконата што е прикажана во иста позиција.
 • Откако ќе ја зачуваме сликата со локацијата, податоците EXIF ​​на фотографијата повторно ќе бидат прикажани со локацијата што ја избравме.
Уредник на фотографии
Уредник на фотографии
Развивач: Студио Банана
цена: слободен
Photo Exif Editor Pro
Photo Exif Editor Pro
Развивач: Студио Банана
цена: 2,19 евра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.