Како да ја започнете 2015 година со биографија во Word 2013

биографија за да се добие работа

Практично ја завршуваме 2014 година и со неа ги оставаме зад себе сите проекти, желби и желби што сме зацртани да ги реализираме оваа година. Истото што го сторивме на крајот на 2013 година, треба да го планираме уште од овој момент, да бидеме добра идеја, да започнеме развиваат професионална биографија.

Со оваа биографија ќе имаме можност да го опишеме секое од nнашите вештини, насловите што ги стекнавме Низ нашите животи, оние полиња во кои се развиваме подобро и сè што сметаме дека може да го интересира нашиот иден шеф откако ќе започнеме да го презентираме овој документ, во различни случаи на почетокот на 2015 година. Без да имаме многу искуство, потребен ни е само Мајкрософт Збор за да искористиме една од неговите карактеристики што ќе ни помогне при оваа задача.

Изградба на биографија во Word 2013

Претходно споменавме одредени број на нови функции предложени од Microsoft во канцеларискиот пакет Office 2013, нешто што вреди да се разгледа за да се знае потенцијалот на кој би сметале кога ќе го добиеме. За момент ќе се посветиме на спомнување на одреден број на карактеристики што би можеле да ги користиме во Word 2013 но, со единствена цел да се создаде нашата биографија. За да го направите ова, ви предлагаме да ги следите следниве чекори што не вклучуваат никакви тешкотии при извршување на истите:

 • Извршете Word 2013 со пребарување за него од менито за старт на Windows.
 • Beе можете да му се восхитувате на првиот екран за добредојде или презентација.
 • Beе има неколку опции за избор веднаш.
 • Треба да ја изберете опцијата што вели «биографија".

продолжи да се вработи 01

Во суштина тоа е единственото нешто што треба да го направиме, постојат одредени случаи во кои не се добива ефективен резултат затоа што шаблонот не е преземен или инсталиран во канцеларискиот пакет. Доколку ова се случеше, не треба да се грижите, затоа што едноставно мора да отидете во малиот простор за пребарување за да го напишете тој збор (Resume), со кој веднаш ќе добиете неколку резултати што се однесуваат на вашето барање.

продолжи да се вработи 02

Beе има неколку шаблони што можат да се користат потполно бесплатни; Од едната страна има и некои категории, кои може да ве интересираат и каде треба да се движите, за да се обидете да најдете некоја што е многу подобро прилагодена на областа на професионализација во која работите.

продолжи да се вработи 03

Откако ќе го преземете и инсталирате шаблонот што е од ваш интерес, истото ќе бидат регистрирани во Word 2013. Треба само да го изберете копчето што вели „Креирај“ за да можете да започнете да ги исполнувате сите простори со информациите што ви припаѓаат.

Изградба на биографија во Word 2010

Постапката што ја споменавме погоре предвидува едноставни чекори што треба да се следат, иако иста тие ќе мора да бидат извршени само и исклучиво во Word 2013; Ако ја немате оваа верзија, можете да користите и претходна, за момент препорака од Word 2010. Тука има мали разлики во однос на методот што го спомнавме погоре, нешто што ќе го забележите откако ќе ги следите чекорите дека ќе го препорачаме овој момент:

 • Пронајдете и извршете ја Word 2010.
 • Сега изберете го јазичето што вели «архива".
 • Beе се прикаже нов интерфејс, треба да ја изберете опцијата што вели „нови".
 • Обидете се да најдете биографија во рамките на достапните обрасци.

продолжи да се вработи 04

 • Малку подолу се наоѓаат шаблоните на Office, каде што исто така треба да се обидете да го пронајдете оној што одговара на биографијата.
 • Ако не можете да го пронајдете, користете го малиот простор за пребарување со внесување на «биографија".

продолжи да се вработи 05

Word 2010 ќе го бара овој шаблон преку Интернет, покажувајќи голем број резултати на начин многу сличен на предложениот во претходниот метод. Тука треба само да се обидете пронајдете го образецот што најдобро одговара на вашите потреби и секако, до областа на професионализација во која работите.

Мора да го преземете образецот и потоа да започнете да ги пополнувате креативно секое од полињата; на овој начин, веќе имате добро решение да користите Word 2010 или Word 2013, алатки што ќе ви помогнат Создадете професионална биографија со лесни чекори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.