Како да се одјавите од нашиот Microsoft ID во Windows 10

затворете го ID во Windows 10

Ако ја тестирате најновата верзија на Виндоус 10, можеби веќе уживавте во некои од функциите предложени од Мајкрософт за ова ревизија да биде објавена во средината на 2015 година.

Без да мора да ја намалувам секоја од овие функционалности во Windows 10, една од најважните е во синхронизација на овој оперативен систем со нашиот Microsoft ID, нешто што може да биде она што го користиме за пристап до нашата сметка на Hotmail или Outlook. Сега, ако не сакаме да ја активираме оваа синхронизација или поврзување, можеме многу лесно да ја вратиме со малку трик.

Излезете од нашиот Microsoft ID во Windows 10

Постапката е полесна отколку што некој би можел да замисли, затоа што треба да манипулирате само со одредени копчиња што секогаш биле присутни и кои Мајкрософт никогаш не ги спомнал. Откако ќе се најавите во Виндоус 10 и се наоѓате на работната површина, само треба да:

 • Кликнете на копчето за стартување на Виндоус 10.
 • Името на вашиот профил мора да го лоцирате на врвот.
 • Мора да ги изберете.
 • Од контекстуалното мени треба да го изберете оној што ќе ви помогне да ја затворите сесијата.

затворете го ID во Windows 10

Очигледно, сите овие чекори ќе мора да ги извршите секој пат кога ќе се најавите во Windows 10 ако веќе не сакате да бидете поврзани со вашата сметка на Hotmail или Outlook, со овој оперативен систем.

Иако не постои очигледна причина да се одјавите од нашиот Microsoft ID во Виндоус 10, но можеби ќе ни треба одредена приватност во однос на тоа што ќе правиме во овој оперативен систем, што првенствено може да вклучува нашата посета од продавницата, а потоа запомнете, дека од Windows 8.1 Мајкрософт има можност да ја бележи нашата активност во рамките на оперативниот систем, во вашата продавница и веројатно во што и да правиме со вашиот пребарувач Bing.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   орланд исполнет dijo

  Благодарам, одлично. Исто така работи на win 10

 2.   Бенџамин dijo

  не работи, само се урива и повторно бара да се најавите со лозинката

  1.    Ерика dijo

   Бенјамин е во право како и јас за да ја вратам сегашната, не сакам да излезе лозинката бидејќи влегуваат и моите браќа и тие ми ја бараат лозинката, помогни ми

 3.   Луис dijo

  Не знам дали се објаснувам, мојот лаптоп го користат мојот партнер и моето семејство и можам да го позајмам на секого. Тогаш се чини апсурдно и многу несигурно дека имаат пристап до мојата е-пошта или социјалните мрежи ... или уште полошо е што за да влезат како приватен корисник треба да внесат корисничко име и лозинка за е-пошта и сето тоа срање ...

 4.   Луис dijo

  Како да ги прекинам врската со е-поштата и социјалните мрежи, т.е. кога ќе го вклучам компјутерот, тој не ме прашува за лозинки. Како и да е, како беше на почетокот?

 5.   Грегорио Кабањас dijo

  За да се одјавите од Microsoft Id:
  СТАРТ / КОНФИГУРАЦИЈА.
  СМЕТКИ (сметки, е-пошта, синхронизација, работа, други корисници).

  На левата страна кликнете на: ВАШАТА Е-пошта и ВАШИТЕ СМЕТКИ.

  Потоа на десната страна: ПРИЈАВЕТЕ СЕ СО ЛОКАЛНА СМЕТКА НА ВАШЕТО МЕСТО.

  Askе побара лозинка за ИД, кликнете СЛЕДНО.

  Се отвора прозорец за внесување корисничко име и лозинка (ова не е задолжително). Кликнете на СЛЕДНО и кликнете на:

  ЗАТВОРНА СЕСИЈА И ПРИСТАП.

  1.    Алија dijo

   Благодарение на вас, моето име, презиме или е-пошта се појавуваат кога ќе се најавам. Навистина, барем за мене, непријатно е да ги имам моите информации кога ќе се најавам, благодарам! ^^

 6.   Пауло Дави Лукас dijo

  Дознајте за најдобрите можности за дигитален маркетинг.