Како да ја зголемите брзината на поврзување со Wi-Fi со практични совети

бавна WiFi конекција

Пред околу 10 години (приближно) кога Интернетот беше еден од најбараните медиуми од кој дошол да го користи со телефонската линија, брзината на пристап беше една од најсиромашните и нај просечните во одредени делови на светот. Она што сега го имаме како Wi-Fi врска, апсолутно не е ништо во споредба со она што би го имале во тој временски период.

Следејќи го тоа време (пред околу 10 години) многу луѓе се обидуваа да го најдат најдоброто решение за подобрете го пребарувањето на Интернет, користејќи голем број апликации кои теоретски модифицираа некои параметри за да имаат „турбо“ брзина, нешто што не функционираше и што може да се смета како измама од страна на секој што ја презентираше споменатата алатка. Во денешно време многу луѓе користат Wi-Fi конекција за сурфање на Интернет, нешто што може да се подобри со неколку реални и практични совети и трикови, што ќе ги предложиме подолу.

1. Добар сигнал за Wi-Fi врска без средни wallsидови

Она што го предлагаме во овој напис е практичен совет што во повеќето случаи нема никаква врска со апликации од трети страни. Во оваа смисла, местото каде што постигнувате лоцирањето на вашиот рутер ќе биде основниот принцип за вашата Wi-Fi конекција да биде ефикасна во различни точки во вашиот дом или канцеларија. Неопходно е да се обидете да избегнете средни wallsидови или да имаат што е можно помалку, така што Wi-Fi конекцијата ќе ја достигне практично целата околина каде што ќе се користи со различни мобилни уреди или лаптопи.

подобрување на WiFi конекцијата

Графиката што ја сместивме на врвот е мал примерок од неа, каде што е поставена црвена точка како локација на нашиот рутер. Во првата опција (горниот дел од графиката) рутерот е лоциран во лоша позиција, затоа што просториите Ц и Е ќе добијат еден ако е лош. Од друга страна, графичката на дното е добра опција, бидејќи сигналот ќе се обиде подеднакво да стигне до различните простории во одредена околина.

2. Избегнувајте средни предмети помеѓу рутерот и мобилниот уред

Иако споменавме мобилен уред, Wi-Fi конекцијата за сурфање на Интернет е присутна и во лаптопот. Предметите на кои се повикавме и кои никогаш не смеат да бидат присутни на средина од овие 2 работни средини се метален мебел (како што се оние со повеќе цврстини за вежбање на телото), ладилници за вода, ретровизори и уште неколку.

Зошто го кажуваме ова? Едноставно затоа што повеќето метали можат да го попречат нормалниот проток на подвижниот бран; Што се однесува до ладилниците, водата може да ги пригуши сигналите од 2,4 Ghz, ситуација што се јавува и кај ретровизорите, бидејќи вообичаено на задната страна има специјален материјал за обложување кој ги апсорбира сигналите на оваа фреквенција.

Што да правам тогаш? Треба едноставно да направиме замислена линија помеѓу рутерот и нашиот мобилен уред (или лаптоп), немајќи ниту еден од овие предмети што ги спомнавме во средината, така што протокот на бранови не ослабува во нашата Wi-Fi врска.

3. Минимизирајте ја употребата на безжични уреди и додатоци

Ако Wi-Fi конекцијата ја користи фреквенцијата од 2.4 GHz, голем број додатоци со кои работиме секој ден би можеле да бидат присутни на ист начин, што треба да се отстранат што е можно повеќе.

Специфично се однесуваме на глувци, тастатури, печатари или други безжични рутери. Колку и да изгледа анегдотски, микробрановите исто така работат на фреквенција од 2.4 GHz, нешто што може да предизвика одредени пречки во Wi-Fi конекцијата што ги користиме за сурфање на Интернет.

4. Омнидирекциони антени наспроти. еднонасочно

Постојат одредени модели на рутери со антени, кои се одговорни за емитување и испраќање на соодветните бранови во Wi-Fi конекција; Овие антени се обично значително мали, нешто што станува голем проблем затоа што со оваа големина, опсегот на дејствување исто така ќе биде ограничен од овој аспект. Компјутерски специјалисти советуваат да купат поголема антена што може да ја замени оригиналната што е инсталирана во рутерот.

Сега, постојат сенасочни и еднонасочни антени, со голема разлика помеѓу секоја од нив. Првите ќе го испратат сигналот за Wi-Fi конекција на неуреден начин до сите страни, тоа е причината зошто ќе изгубиме дел од нашата Интернет врска. Најдоброто е користете за еднонасочни антени во комбинација со повторувачи на Wi-Fi стрДа се ​​подобри приемот на сигналот.

Што се однесува до повторувачите на Wi-Fi, голема грешка е да ги поставите таму каде што сигналот е обично слаб. Идеалот е вставете ги овие репетитори на место каде сигналот е сè уште силен за да можете да го подигнете и со тоа да го дистрибуирате до друг повторувач.

5. Заменете ги мрежните картички и рутерот

Ако сè што претходно советувавме не работи, тогаш проблемот може да биде во местото на потекло; рутерот може да испраќа слаб или наизменичен сигнал, треба да се смени за друга, иако оваа задача одговара на компанијата што ви понудила Интернет услуга. Што се однесува до мрежните картички, ако користите десктоп персонален компјутер, треба да размислите да се префрлите на овој хардвер, нешто што сигурно ќе ве чини околу 30 американски долари во зависност од брендот што сте го одбрале.

Во оваа статија детално детализиравме неколку аспекти што треба да ги земете предвид кога подобрете го прелистувањето преку вашата Wi-Fi конекција, совет дека колку што е можно не сме користеле алатки од трети страни, туку малку логика и основни компјутерски принципи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.