Како да зголемите слика додека ја одржувате нејзината резолуција со Adobe Photoshop

зголемете слика во Фотошоп

Ако во одреден момент, некој ви спомнал дека Adobe Photoshop има можност зголемување на големината на сликата до максимум што е можно и подобрување на нејзиниот квалитет, Можеме да кажеме дека ова не е 100% реалност, бидејќи секогаш ќе има неколку фактори што ќе ја спречат оваа загуба на квалитет.

Она што може да се направи е да се обиде да го задржи квалитетот на оригиналната слика; Во оваа статија предложивме да се обидеме да го демонстрираме овој аспект со неколку совети и трикови кога користите Adobe Photoshop. За да го направиме ова, ќе користиме минијатурна слика од приближно 150 px, иста што може да ја најдеме во кое било Интернет-опкружување и дека, сепак, бараме да изврши некаков вид на одредена работа.

Чекори пред конверзијата на сликата со Adobe Photoshop

Кога се повикуваме на поимот „конверзија на слика“, не се обидуваме да кажеме дека нашата тест-слика ќе се претвори во различен формат, ситуација што не е многу комплицирана бидејќи има голем број на алатки на мрежата што можат да ни помогнат при оваа задача. Она што ние всушност ќе се обидеме да го направиме е да го конвертираме слика намалена на една големина, малку поголема и прифатлива; сликата што првично ја предложивме е 150 px, што ќе се обидеме да ја зголемиме до големина од 600 px.

слика во Фотошоп

Сега откако ќе го стартуваме Adobe Фотошоп ние само треба да внесеме слика од 150 px, на која се повикавме порано. Со зумирање 100%, можеме скоро да ги сметаме сите пиксели што се дел од фотографијата.

слика во Фотошоп 01

Сега ќе треба да избереме само од лентата со мени: слика -> Големина на слика.

слика во Фотошоп 02

Табелата што ја поставивме погоре ги споменува карактеристиките на сликата што ги вметнавме во Adobe Фотошоп; Како што предлагаме, таму ќе имаме само резолуција од 150 px. Ако ја прошириме нејзината големина 600 px, оваа вредност мора да ја поставиме во Ширина, но дополнително изберете ја опцијата „bicubica smoother“ (на англиски) опција што дури Adobe не препорачува Фотошоп за кога сакате да направите проширувања.

слика во Фотошоп 03

Сликата ќе ја прифати новата предложена големина; Ако можеме да направиме крупен поглед на окото на девојчето (и од оригиналната фотографија и од зголемената), ќе можеме да го забележиме тоа квалитетот е задржан, откако го исполнивме првиот дел од нашата цел.

Конечна обработка на слики со Adobe Фотошоп

Adobe Фотошоп Стандардно ја прикажува оваа слика во режим RGB, за сега да ја смениме во „Лабораторија во боја“.

слика во Фотошоп 04

Ако одиме да ги прегледаме каналите што се дел од оваа слика, ќе забележиме дека еден од нејзините слоеви станал «осветленост«, Која мора да ја избереме и да ја оставиме видлива, додека другите слоеви мора да ги скриеме.

слика во Фотошоп 05

Во овој режим, сега мора да одиме во областа на филтрите, треба да бараме «Focus» (Остри), од каде што исто така ќе треба да избереме «Soft Focus» Smart Sharpen).

слика во Фотошоп 06

И покрај вредностите што можат да бидат предложени од сликата што ја сместивме подоцна, тука Окото на операторот е тоа што командува; Не смееме да преоптоваруваме ниту квантитет ниту радиус, туку напротив, сè треба да се управува претпазливо за сликата да не го изгуби својот идентитет.

слика во Фотошоп 07

На овој начин, овие вредности ќе треба да ги смениме само преку малото лизгачко јазиче што е во секоја од овие контроли; откако ќе завршиме со извршување на оваа операција, само ќе мора прифатете ги предложените измени за да видите како било нашиот финален производ на сликата.

Изненадувачки (ако ги следевме предложените чекори) мора да забележиме дека квалитетот на сликата е задржан (првата слика што ја поставивме), ситуација што често е тешко да се постигне за многу луѓе кои при зголемување на минијатурна слика, тие имаат тенденција да го искривуваат сè додека не биде практично нечитлив.

Се разбира, постојат пософистицирани и специјализирани процедури при вршење на ист тип на задачи, иако ова сугерира ракување со функциите што веќе бараат, супериорно познавање на Adobe Фотошоп; Она што се обидовме да го покажеме во овој напис е основните концепти што можат да се користат, кога ќе најдеме минијатурна слика што подоцна, сакаме да ја интегрираме во некој вид одредена задача.

Повеќе информации - Конвертори преку Интернет. Како да конвертирате од еден во друг формат без да инсталирате програма


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.