Како да ја избришете историјата на лентата за пребарување во Firefox

избришете ја историјата од лентата за пребарување

Одамна во Винагре Асесино предложивме интересна статија во која беше демонстрирана, можноста корисникот да може да избришете ја целата историја на Google. Несомнено, ова е една од најдобрите помош што им е дадена на многу луѓе, кои не сакаат апсолутно ништо од нивното прелистување да биде снимено и конкретно во пребарувачот. Трикот работи совршено за Firefox, Google Chrome, Internet Explorer или кој било друг што го користиме во кое било дадено време.

Сега, ако сме неизмерно загрижени за тоа што е снимено во нашето секојдневно прелистување, Што е со лентата за пребарување прелистувач? Можеби не сте забележале, но секогаш кога ќе започнете да ја пишувате URL-то на страницата што сакате лесно да ја пронајдете, на дното на лентата за пребарување се појавуваат неколку предлози, што може да биде слично на оној што се обидуваме да го најдеме. Ако користите Mozilla Firefox, ние ќе ве научиме како да ги елиминирате еднаш засекогаш, оние предвидувања што прелистувачот ги прави за она што „наводно сакаме да го најдеме“.

Како да отстраните една или повеќе ваши опции во Firefox

Иако е точно дека предвидливиот текст на мобилните телефони кога ќе почнеме да пишуваме нешто е многу корисен, ситуацијата може да биде сосема поинаква ако зборуваме за прелистувачот на Интернет. Под претпоставка дека имаме предност за посета на одредена страница што е од интерес за нас, можеби се појавува хомонимно име во овие предвидувања што не сакаме да ги имаме, а сепак случајно ги избравме. Ова е вознемирувачко едноставно затоа што ќе влеземе во страница на погрешен начин, а подоцна, мора повторно да ја побараме онаа за која првично нè интересираат.

Поради оваа причина, сега ќе предложиме, преку неколку многу едноставни чекори што треба да се следат, правилен начин да се донесе за да се елиминира една или повеќе од овие предиктивни опции; Ние ќе ја предложиме постапката преку следниве последователни чекори:

 • Го отвораме прелистувачот Mozilla Firefox.
 • Сега кликнуваме на малата икона «хамбургер» (со 3 реда) лоцирана во горниот десен дел.
 • Од прикажаните опции избираме «рекорд".
 • Изберете ја опцијата што вели «Покажете ја целата историја«

избришете ја историјата од лентата за пребарување 01

 

Со овие едноставни чекори што ги предложивме, ќе најдеме нов прозорец, кој ќе ни помогне да го постигнеме целниот сет. Сакаме да споменеме еден многу важен аспект во овој момент, а тоа е дека иконата за хамбургер (трите реда) што се појавува во горниот десен дел на прелистувачот ќе биде присутна само во верзиите на Firefox кои надминуваат 3. Ако сме работа Со претходна верзија, ќе мора да го најдеме со помош на копчето "Firefox" од горниот лев агол.

избришете ја историјата од лентата за пребарување 02

Ја расчистивме таквата ситуација, сега ќе имаме можност да започнеме пребарувајте ги оние страници што се прикажани како „предвидувања“ и дека не сме заинтересирани да ги посетуваме. Во последниот прозорец што се појави со претходно предложениот процес, исто така ќе можеме да забележиме присуство на мал простор за „пребарувања“ во горниот десен дел.

Таму треба само да го поставиме името на веб-страницата (колку што е можно, целиот домен) и потоа да го притиснеме копчето «Внесете«; Во зависност од бројот на страници што ги посетивме на споменатата веб-страница, резултатите ќе се појават веднаш. Можеме да избереме кој било од нив и последователно да ги елиминираме независно, со кликнување на десното копче на глувчето и потоа избирање на опцијата «заборавете ја оваа веб-страница»Од контекстното мени.

избришете ја историјата од лентата за пребарување 03

Ако сакаме да ја елиминираме целата оваа историја што се појави на оваа листа, едноставно ќе мораме:

 1. Изберете го првиот резултат.
 2. Држете го копчето Shift.
 3. Одете кон крајот на списокот.
 4. Изберете го последниот резултат (сè уште со притиснато копче Shift).

Откако ќе заврши ова, можеме да го ослободиме копчето Shift и да избереме кој било од резултатите со десното копче на глувчето, треба да ја избереме овојпат опцијата што вели „избришете ја оваа страница«, Значи, сите резултати ќе бидат отстранети веднаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.