Како да ја инсталирате претходната верзија на Виндоус 10 со VirtualBox

Инсталирајте го Windows 10 со VirtualBox

Во повеќе наврати зборувавме за Виндоус 10, оперативен систем што ќе биде еден од омилените на Мајкрософт и кој евентуално можеме да го имаме на нашиот персонален компјутер од средината на 2015 година, време кога ќе се одржи неговото официјално лансирање.

И покрај тоа што дадоа толку многу препораки, можеби голем број луѓе немаа можност го потврдуваат присуството на неговите најдобри карактеристики, ова и покрај фактот дека Microsoft понуди бесплатно преземање на претходната верзија со вклучен сериски број. За да можете да го потврдите присуството на секој од триковите што ви ги препорачавме на овој блог, подолу ќе споменеме како би можеле да стигнете до тестирајте го Виндоус 10 во која било друга верзија на оперативниот систем од Microsoft, што е можно благодарение на VirtualBox, бесплатна апликација која ќе ни помогне при креирање на виртуелна машина.

Предуслови за користење на VirtualBox со Windows 10

Иако VirtualBox е одличен менаџер на виртуелна машина, При инсталирање на Виндоус 10 во нашиот сегашен оперативен систем, треба да се земат предвид неколку карактеристики, кои ќе ги споменеме подолу пред да продолжите да го следите секој од предложените чекори:

  • Можете да користите која било верзија на Windows компатибилна со VirtualBox.
  • Треба да имате голема количина RAM меморија (препорачуваме најмалку 8 GB).
  • ИСО-сликата за Windows 10 што мора да ја преземете мора да биде верзија што предвидува 32 бита.

Последната буква што ја споменавме има голема количина на информации што ги објавивме на блогот Винагре Асесино, многу важен фактор за да се земе предвид дека ќе ги најдете во написот што претходно го објавивме. Причината зошто мора да ја преземеме 32-битната верзија е затоа што на Виндоус 10 64-битна (како ISO-слика) ќе им требаше голема количина RAM меморија, одлична видео картичка и голем простор на тврдиот диск. Под овие околности, би било невозможно да се инсталира Windows 10 64-битен користење виртуелна машина со VirtualBox.

Чекори што треба да ги следите за да инсталирате Windows 10 со VirtualBox

Па, откако ќе ги дадеме препораките (и ако се согласувате со нив), тогаш ќе ви предложиме да следите неколку последователни чекори што ќе ви помогнат да ги инсталирате во прв степен, на VirtualBox и подоцна на Windows 10 како виртуелна машина.

Прво на сите, мора да се насочите кон официјалната веб-страница на развивачот на VirtualBox и преземете верзијата што одговара на вашиот компјутер и оперативен систем. Повторно потенцираме дека треба да ја прочитате документацијата што претходно ја споменавме за разлика помеѓу 32 бита и 64 бита.

По инсталирањето на VirtualBox мора да го извршите, во тој момент ќе најдете интерфејс многу сличен на сликата од екранот што ќе го предложиме подолу.

Windows 10 во VirtualBox 01

Таму треба само да го изберете копчето «Нови»Да започне создавање на нова виртуелна машина; Во новиот прозорец што се појавува, ќе мора да го дефинирате типот на оперативен систем што ќе започнете да го креирате. Треба само да го напишете името на тоа (Виндоус 10), да изберете тип на оперативен систем (Мајкрософт Виндоус) и верзијата што се обидувате да ја креирате.

Во моментов нема стандардна конфигурација за Windows 10, но оттогаш овој оперативен систем е многу сличен на Windows 8.1 можете да го изберете за да ги користите неговите карактеристики за конфигурација. Подоцна ќе треба да го дефинирате типот на тврд диск што ќе го креирате со оваа виртуелна машина; Препорачуваме да го следите примерот прикажан на сликата од екранот подолу.

Windows 10 во VirtualBox 02

Со гореспоменатите чекори, практично веќе сте ги конфигурирале Виндоус 10 во вашиот оперативен систем но, како виртуелна машина. Сега треба да направите само неколку прилагодувања од конфигурацијата VirtualBox за оперативниот систем што ја креирате во овој момент.

Windows 10 во VirtualBox 03

Возачот за кој треба да се користи нека VirtualBox ја препознае сликата на Виндоус 10 Во оваа конфигурација, мора да се користи типот IDE, нешто што исто така ќе ви помогне да ја натерате оваа виртуелна машина да го препознава уредот ЦД-РОМ (или ДВД). Ако сакате да имате техничко знаење за тоа што претставуваат овој тип на IDE контролери, ви препорачуваме да ги видите информациите каде што направивме целосна диференцијација на оваа технологија со SATA и други што повеќе.

Windows 10 во VirtualBox 04

Само тоа треба да направите креирајте виртуелна машина Виндоус 10 користејќи VirtualBox, постапка што ќе ја препознае ISO-сликата што претходно беше преземена (32-битна) и ќе ви помогне даИнсталирајте го овој оперативен систем во друга верзија на Windows.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.