Како да ја испратите содржината на текстуалниот документ до меморијата на Виндоус

Текст во клипборд на Windows

Постојат многу прилики во кои сме дојдени да копираме цел текст составен во пасус, за подоцна да го залепиме во специфичен документ; Овој вид задачи обично се изведува асистентно со користење на соодветните кратенки на тастатурата во Windows, Linux, Mac или кој било друг оперативен систем што е наш избор.

Но ако сме во можност да ја копираме содржината од кое било опкружување (што може да биде од Интернет страница) до едноставна текстуална датотека, Зошто не ја стори спротивната задача? Би можело да се каже дека сè е можно и уште повеќе во овој случај, бидејќи процесот на копирање и лепење е двонасочен во зависност од секоја ситуација и командите што ги користиме; Во оваа статија ќе ве научиме на правилен начин да продолжите кога го обновувате текстот од едноставна текстуална датотека во меморијата на нашиот компјутер со Виндоус.

Користење на команден терминал во Виндоус

Со погледот малку појасен, сега ќе се посветиме на обидот вратете ја содржината на текстуална датотека во таблата со исечоци (меморија) на Виндоус; За ова ќе ја користиме командата CMD, која ќе отвори терминален прозорец каде што ќе треба да напишеме неколку реченици.

 • Го започнуваме нашиот оперативен систем Виндоус.
 • Кликнуваме на копчето за почетно мени.
 • Ние пишуваме ЦМД во просторот за пребарување на ова опкружување.
 • Од резултатите, го избираме CMD со десното копче на глувчето.
 • Од контекстуалното мени избираме да работиме со дозвола на администраторот.

Овде ќе направиме краток прекин за да објасниме што ќе направиме во следните чекори; Постои команда што е стандардно инсталирана во Windows, која има име на CLIP; Ако го напишеме во прозорецот за команден терминал што претходно го отворивме, ќе добиеме како предлог да се дефинира основна номенклатура. Ако не го знаеме тоа, ќе бидеме упатени дека мора да и помогнеме на оваа заповед преку реченицата:

Клип /?

Веднаш ќе се појават нови индикации за правилниот начин на користење на оваа команда во Виндоус и конкретно, во терминалниот прозорец што го отворивме. Токму таму ќе имаме можност да се восхитуваме на неколку примери, од кои едниот е прикажан на следната слика.

Клип на Виндоус

Она што го сугерира оваа наредба CLIP е дека треба имате датотека со име readme.txt со содржина напишана таму, исто така, укажувајќи на тоа што треба да напишеме во целата линија на низа за да можеме да ја копираме содржината на наведената датотека во RAM меморијата на нашиот оперативен систем; Процесот е прилично едноставен за следење, иако треба да го знаеме местото каде што се наоѓа датотеката. Под претпоставка дека се наоѓа на дискот C: и во папка наречена «Тестови» и во овој прецизен момент сме на многу различна локација од неа, правилниот начин да се продолжи до тоа место е следниот:

 • Ви го пишуваме cd .. додека не стигнете до коренот на дискот C:
 • Сега пишуваме cd: тест
 • Конечно ја пишуваме инструкцијата предложена од Виндоус.

клип <readme.txt

Последната инструкција што ја поставивме е валидна се додека речеме датотека (readme.txt) на локацијата што ја споменавме; датотеката не мора да го има ова име, нешто што сме го користеле на предлог на примерот што го нуди оваа команда внатре во терминалот во Виндоус.

Откако ќе ги извршиме сите овие чекори поддржани од терминалот за команди понудени од извршувањето на CMD и логично, со помош на извршната команда за Windows CLIP, ќе ја имаме во RAM меморијата (клипбордот) целата содржина на споменатата датотека на текстот; Ако сакаме да ја провериме оваа ситуација, треба да отвориме било кој друг празен документ (што може да биде блог со белешки, WordPad или Word на Microsoft) и подоцна, да направиме CTRL + V, со кој ќе можеме да се восхитуваме дека сè што беше присутно ќе се копира веднаш во гореспоменатото досие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.