Како да се оневозможи MacBook Trackpad ако е присутен глушецот

Повеќето лаптопи имаат многу ефикасна trackpad, која реагира на различни движења на прстите. откако ќе почнеме да ги лизгаме на наведената површина; Без оглед дали имаме компјутер со Виндоус или MacBook од неодамнешна генерација, во оваа област можеме да се справиме со прстите хоризонтално или вертикално, со цел да се движиме во различни насоки на една веб-страница (или која било друга различна средина).

Овој вид на карактеристики не само што може да се користи во патеката за следење на компјутер MacBook (или оној со Windows), туку ќе имаме и можноста за правење „нотка“, поим што всушност се однесува на можноста за зумирање или одзумирање на содржината на веб-страница или фотографија во соодветната алатка. И покрај огромните придобивки што оваа површина ни ги нуди во лаптопите, има и такви кои претпочитаат работи со глувче како надворешен додаток, нешто што ќе го конфигурираме следно со помош на мал трик на MacBook.

Поставување OS X на MacBook

Dedе посветиме малку време за да можеме да го конфигурираме овој оперативен систем MacBook, а не, оперативниот систем Виндоус, бидејќи во лаптопите од последната генерација со оперативниот систем Виндоус, функциите на Тракпад можат да бидат оневозможени допрете двапати на мала кутија кој генерално се наоѓа кон горната лева страна на споменатата површина. Ако го направите ова дејство, малата кутија ќе стане црвена, што е знак дека е деактивирана и затоа, глувчето може да се користи за работа со деактивирана тастатурата.

Но, бидејќи нашата примарна цел (во моментот) е да оневозможете ја оваа патека и нивните соодветни функции на MacBook, подолу ќе ви предложиме неколку чекори што треба да се следат последователно:

 • Прво го стартуваме оперативниот систем OS X на MacBook.
 • Сега мора да напишеме „Пожелност на системот“ за да го пронајдете со помош на полето за пребарување.
 • Откако ќе го најдеме, едноставно го притискаме копчето Внесете.

 • Соодветната икона ќе се појави веднаш, која ќе треба да ја избереме.
 • Сега ќе го имаме отворениот прозорец на Системски преференции.
 • Ние се движиме низ секоја од нејзините функции и ја лоцираме иконата Пристапност.
 • Го избираме за да работи.

Откако ќе ја достигнеме оваа точка во процесот, ќе го имаме прозорецот за пристапност на нашиот MacBook, нешто што го постигнавме преку системските преференции.

Таму ќе имаме можност да се восхитуваме на значителен број функции на левата страна (како странична лента); од сите присутни, ќе треба да го бараме само оној што се однесува на «глувчето и тастатурата".

Во истиот момент ќе се појават опциите за конфигурација за овој елемент што го избравме, нешто на што можете да му се восхитувате кон десната страна. Повеќе специјализирани корисници може да се обидат да постават неколку опции за подобрување на работата со додадена тастатура, ова сè додека имаме голем лаптоп, бидејќи дополнителните копчиња генерално се наоѓаат кон десната страна каде што се присутни „насочните копчиња“.

Функцијата што навистина нè интересира во моментот е таа што е обележана на графиконот поставен погоре, односно оној во кој е предложено "Игнорирај ја тастатурата кога е присутен конвенционален или безжичен глушец на компјутерот." На истото место, можеме да имаме можност за конфигурирање на брзината на двоен клик на нашиот глушец, пред да ги потврдиме промените.

За да го направите ова, треба да ја користите само малата лента за лизгање на врвот, каде системот ќе конфигурира бавен или брз двоен клик. Постојат и други дополнителни опции што можете да ги конфигурирате со „Опции на глувчето“, иако она што го споменавме погоре е основно и основно кога користите конвенционален глушец на нашиот MacBook.

Можеби се прашувате причината зошто некој би сакал да работи со глувче на MacBook; Ако сте мигрирале од компјутер со Виндоус или Линукс, ќе работите таму долго време со конвенционален глушец, потребно е извесно време да се прилагодите на новите функции на компјутер Мак, тоа е причината зошто би можеле да користите ваков тип на конвенционални додатоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.