Како да ја оневозможите функцијата Безбеден режим во Windows

Безбеден режим во Windows

Со употреба на мали трикови и потпирање на одредени функции во Виндоус, може да дојдеме деактивирајте ја функцијата наречена «Безбеден режим» во оваа верзија на оперативниот систем.

Постојат многу причини зошто би можеле да предложиме да извршите ваков вид задачи, иако ако нема да ви требаат во кое било време, би било препорачливо барем да се обидете знајте дека во рамките на цревата на овој оперативен систем предложена од Мајкрософт има функција со која може да се справи со мал трик за да се оневозможи опцијата што ја споменавме на почетокот.

Бидејќи го инактивира „Безбеден режим“ при стартување на Виндоус

Ако никогаш сигурно не сте користеле Windows XP, нема да знаете за оваа интересна функција, што им помогна на многу луѓе вратете го вашиот оперативен систем кога е иста, престана да работи правилно.

Внесете безбеден режим во Windows

Да внесете го овој „безбеден режим“ во Виндоус треба да го рестартирате компјутерот и притиснете го копчето за функција «F8» веднаш по исчезнувањето на логото на матичната плоча; веднаш ќе се појави мало мени како сликата што ја сместивме на врвот, што ќе ви помогне да влезете во Виндоус со неколку функции оневозможени. Според оваа шема, едно лице може да ја отстрани лозинката за пристап до Виндоус, најмалата од куќата може да влезе во овој „безбеден режим“ за да прелистува ограничени страници на Интернет или можеби, злонамерната личност ќе се обиде да ги деинсталира важните апликации што претходно ги имате инсталиран на Виндоус. Во реалноста, постојат многу причини што можат да се појават доколку неколку други луѓе имаат пристап до нашиот работен компјутер.

1. Уредете го регистарот на Windows за да го оневозможите „Безбеден режим“

Првата алтернатива што ќе ја споменеме се потпира на „Регистарот на Виндоус“, треба да манипулираме со неколку клучеви што ќе ни помогнат да ја добиеме предложената цел. Прво треба да се обидете да направите а резервна копија на овој „регистар на Windows“ во случај правилно да манипулирате со која било опција.

 • Редовно стартувајте го оперативниот систем Виндоус (XP или 7)
 • Сега ја користите кратенката за тастатура: Win + R
 • Во просторот напиши: regedit
 • Притиснете го копчето «Внесете«
 • Сега одете до следната патека во "Регистар на Windows"

HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlSafeBoot

Веднаш ќе видите два клуча, на кои има име „Минимална“ и „Мрежа“; Не мора да ги бришете, но препорачуваме да им го смените името, така што трикот ќе се изврши токму во тој момент. Имињата што би можеле да ги користите се што сакате сè додека ги паметите. Добра идеја е да ја зголемите буквата "x" на крајот од секое од овие имиња.

оневозможете безбеден режим во регистарот на Windows

Сега само треба рестартирајте го Windows и притиснете го копчето «F8» да се појави менито; ако од таму направите избор за внесете „Безбеден режим“ ќе наидете на горко изненадување (како шега), бидејќи „Синиот екран“ веднаш ќе се појави.

испровоциран синиот екран

Не треба да се грижите за оваа ситуација, бидејќи оваа симптоматологија е само одраз на промената што ја направивме во регистарот на Виндоус. Ако го стартувате оперативниот систем нормално, ќе видите дека "синиот екран" не се појавува повторно. Да се ​​свртат промените само треба да ги следите чекорите што ги предложивме погоре и да ги вратите оригиналните имиња.

2. Овозможете / Оневозможете го Safemode

Ако сте од оние луѓе кои се плашат да се справат со "регистарот на Виндоус", препорачуваме да користите интересна преносна алатка со име "Овозможете / Оневозможете го Safemode".

Оневозможете го Safemode

Има минималистички интерфејс (како што можете да видите на претходната слика од екранот), каде што треба само изберете едно или друго копче во зависност од тоа што сакате да направите. Ова значи дека за да го овозможите или оневозможите „Безбеден режим на Windows“, ќе мора да го притиснете соодветното копче. Можете исто така да користите лозинка, ова е многу важна опција за употреба, бидејќи со ова, никој нема да може да го овозможи „Безбеден режим на Windows“ ако не ја знае лозинката што ја конфигуриравте со оваа апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   mauricio dijo

  "Минимална" и "Мрежа"; Не мора да ги бришете, но препорачуваме да им го смените името, така што трикот ќе се изврши токму во тој момент. Имињата што би можеле да ги користите се што сакате сè додека ги паметите. Добра идеја е да ја зголемите буквата "x" на крајот од секое од овие имиња. ????? Јас не дозволувам да се менувам ниту името ми помага!

  1.    Маријан dijo

   Само рестартирајте го компјутерот ... како кога ќе го исклучите, но наместо да го исклучите, само рестартирајте го ... и ќе ги добиете опциите што ако се во безбеден режим и сл и пс таму во опциите, бидејќи исто така се случило мене што не можев да го преименувам

 2.   арнулфо галегос квироз dijo

  не можев да излезам од безбеден режим, надевајќи се дека ќе најдам поволно решение за мојот компјутер, благодарам за сите информации