Како да ја оставите празната работна површина на Windows, освен за работен простор

трикови во Виндоус

Ако во одредено време сте го однеле вашиот персонален компјутер Виндоус на изложба и таму започнете да репродуцирате видео зачувано на тврдиот диск, тоа ќе се отвори во соодветниот прозорец, откривајќи голем број елементи што се дел од работната површина на овој оперативен систем.

Под такви околности, секој што го гледа видеото може да биде расеан од вниманието видете што има околу речениот прозорец, кои генерално ги претставуваат иконите на кратенките на различните апликации инсталирани на овој компјутер. Дадовме пример за едноставно видео, иако ситуацијата може да се смени во други видови активности.

Бесплатни апликации за означување на еден прозорец над другите во Windows

Некој дури може да сугерира дека видеото што треба да се репродуцира може да биде претставено на „цел екран“, бидејќи тоа ќе ги скрие иконите што се дел од елементите надвор од неговиот прозорец. Во зависност од видот на потребата што може да ја имате, подолу ќе споменеме неколку предлози што можете да ги користите ако сакате. „Испразнете“ ја областа за работната површина да се прикаже само прозорец со специфичен проект.

Претходно мора да предложиме ако ви е единствена потреба да скријте ги сите икони што се дел од работната површина Виндоус, само би морале:

 • Поставете го покажувачот на глувчето во некое празно место на работната површина.
 • Користете го десното копче на глувчето.
 • Од опциите на контекстното мени, оневозможете го полето што вели „покажи икони за работната површина“.

Кога ја извршувате оваа задача, сите икони ќе исчезнат сè додека процесот не се врати назад, со што ќе можете да ја користите оваа целосно чиста околина, за да прикажете само прозорец на апликација, папка или видео во целосна репродукција.

Основен трик со Google Chrome

Го споменавме Google Chrome, иако трикот може да се справи и во други интернет прелистувачи; Ако вашата намера е да оставите прозорец за репродукција на бела позадина, ви предлагаме да ги извршите следниве чекори:

 • Отворете го прелистувачот Google Chrome.
 • Максимизирајте го прозорецот на прелистувачот
 • Во просторот за URL пишете: за: празно
 • Сега притиснете го копчето F11
 • Повикајте го видеото што сакате да го репродуцирате

Со овој мал трик, прозорецот на плеерот ќе биде единственото нешто што ќе се види, додека во позадина Интернет прелистувачот ќе биде присутен со бела боја и без друг елемент што го одвлекува вниманието на оние што го гледаат екранот.

Апликација Зоро за дефинирање на работна површина

Ова е преносна алатка што можете да ја извршувате на Windows; во нејзината URL ќе најдете верзии за различни оперативни системи и во 32-битни, како и 64-битни. Откако ќе го извршите, ќе се појави рамка што можете да ја измените во својата димензија, избирајќи и влечете кој било од нејзините агли.

Зоро

Долу десно, сегашната големина на прозорецот ќе се појави во секоја измена што ќе ја направите. Кога сте сигурни за големината, треба да ја притиснете опцијата "активирај" така што оваа област е опкружена со црна област. Корисникот може да го смени, што е направено од една од неговите опции во лентата со мени.

Апликација TunnelVision за дефинирање на работен регион

Оваа тоа е интересна алатка иако, малку конфликтно при дефинирање на неколку работни параметри. Откако ќе го стартувате, веднаш ќе се појави круг што ќе го следи покажувачот на глувчето; сè што го опкружува кругот ќе има црна боја, што е практично невозможно да се види што има наоколу. За да конфигурирате некои функции на оваа алатка, мора да ја деактивирате нејзината тековна активност.

тунелвизија

За да го направите ова, мора да го насочите покажувачот на глувчето (слепо) долу десно и конкретно во областа на фиоката за задачи. Таму ќе ја најдете иконата на која припаѓа оваа алатка, треба да ја изберете со десното копче за да можете да ја деактивирате нејзината активност и да започнете да ја конфигурирате според вашата погодност. Интерфејс многу сличен на оној што можете да го видите во горниот дел е оној што сигурно ќе го видите, каде што можете да дефинирате дали сакате оваа област да биде кружна или правоаголна, а исто така можете да ја промените бојата на позадината. Нешто интересен додаток што ви го нуди оваа алатка е можност за избор на слика во формат BMP, што практично ќе ја замени обоената позадина што ја споменавме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.