Како да ја поправите грешката во Андроид што ви ја троши батеријата

Андроид батерија

Корисниците со телефон со Android се најверојатно неодамна забележав како се троши батеријата на телефонот побрзо од нормалното. Тоа е проблем што се случуваше многу во последните денови, и не помина незабележано. За среќа, тоа е нешто што е веќе идентификувано и има решение, што не е комплицирано.

Тогаш Ние ви кажуваме повеќе за потеклото на овој неуспех во Андроид, што секако е многу вознемирувачко. Бидејќи во некои случаи таа ја троши батеријата на телефонот за многу корисници, спречувајќи ја нормалната употреба на уредот. Ние исто така ви кажуваме како да го решите неуспехот.

Потекло на оваа грешка во Андроид

се вчитуваат мобилни телефони

Овој неуспех е нешто неодамнешно, што е поврзано со најновото ажурирање од услугите на Google Play. Очигледно, како што веќе објавија од разни медиуми, новата верзија на апликацијата е одговорна. Ова е верзијата со број 18.3.82 на Play Services, која беше официјално промовирана неодамна.

На погодените телефони со Android, ова се услугите на Google Play апликацијата што троши најмногу батерии на вашиот телефон. Кога потрошувачката на батеријата е проверена во поставките на уредот, гледајќи кои апликации трошат најмногу, ова е она што е на прво место, далеку. Тоа е грешка што влијае на многу корисници и е особено вознемирувачка. Значи, мора да најдете решенија.

Ако имате телефон со Android, но не сте сигурни дали го имате овој проблем, можете лесно да го проверите. Во поставките на вашиот уред го имате делот за употреба на батеријата, што покажува кои апликации или процеси трошат најмногу батерија на телефонот. Ако видите дека услугите на Google Play најмногу трошат, покрај тоа што овој процент е прекумерен, веќе знаете дека тој е одговорен за празнењето на батеријата.

Поврзана статија:
Како да отстраните вируси на Андроид

Како да ја поправите оваа грешка

Како прво, ако сè уште не сте го добиле ажурирањето, што може да биде случај за некои корисници, најдобро е да почекате да ажурирате. Гугл веројатно е веќе свесен за овој проблем во Андроид, па тие сигурно ќе започнат дополнително ажурирање во кое овој проблем е решен за корисниците. Затоа, подобро е да почекате, со што ќе се избегнат проблеми во овој поглед. Затоа избегнувајте го ова ажурирање на вашиот телефон.

Ако веќе сте ја преземале оваа верзија на услугите на Google Play и го имате овој проблем со батеријата, постојат две можни решенија во овој случај. Ниту еден од нив не е совршен или нема да даде 100% целосно решение, но барем тие се начин да спречите батеријата да продолжи да се троши на овој начин на телефонот.

Прв метод

Бета тестер Андроид Услуги на Google Play

Може да се обложите за преземање на бета верзијата на услугите на Google Play на Андроид. Идејата во оваа смисла е дека, бидејќи е бета тестер, можеме да чекаме бета да пристигне по телефон и во многу случаи го немаме овој проблем, покрај тоа што новата верзија ќе ја добиеме рано. Тоа е можен метод, што за некои може да биде решение. Во овој случај, треба да ги следиме овие чекори:

 • Мора да го внесете страница за претплата од бета-услугите на Google Play Services.
 • Кликнете на копчето за да станете бета тестер
 • Ажурирајте на бета на телефон

Оваа бета верзија може да ни овозможи да ја користиме апликацијата, без да имате проблеми со празнење на батеријата на Андроид. Значи, тоа е решение што за многу корисници на телефонот. Иако треба да имаме предвид дека станува збор за бета фаза, за да можеме да најдеме проблеми или неуспеси во неговото работење, како што обично се случува во овие случаи. Значи, ризик е да се биде свесен. Покрај тоа, тоа е нешто што може да влијае на другите апликации, бидејќи услугите на Google Play е нешто што е многу важно на нашиот телефон.

Поврзана статија:
Како да форматирате таблет Андроид

Втор метод

Исто така, ако го имаме овој проблем со услугите на Google Play на Андроид, можеме да се обложиме на враќање на претходната верзија на апликацијата. Во оваа смисла, ние мора да инсталираме претходна верзија во форма на АПК, која можеме да ја преземеме на различни страници. На овој начин го избегнуваме проблемот со тековната верзија на апликацијата. Иако мора да се земе предвид дека враќањето во претходната верзија може да генерира проблеми со компатибилноста. Чекорите во овој случај се:

 • Преземете ја претходната верзија на Услугите на Google Play на телефон (мора да имате овластена инсталација на апликации од непознати извори. Може да се преземе на страници како што се Огледало на АПК.
 • Внесете ги поставките по инсталирањето на APK
 • Одете во Апликации и кликнете на видете ги сите
 • Повлечете додека не стигнете до Услугите Google Play или Услугите Google Play
 • Кликнете на употреба на податоци
 • Оневозможете ја опцијата за податоци во позадина или оневозможете ја апликацијата (иако ова може да предизвика проблеми)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.