Како да ја преземете Дефиницијата на вирусот од најпопуларниот антивирус

преземете ја дефиницијата за вируси за Windows

Ако имате инсталирано антивирусен систем на вашиот персонален компјутер Виндоус, само ќе треба да одите вакаУ функција за извршување на ажурирање на базата на податоци, што е познато како датотеки што се дел од „дефиницијата за вирусот“ што ќе се користи за да се заштити вашиот оперативен систем.

Доколку немате Интернет или едноставно ако сте администратор на различен број персонални компјутери (со различни антивирусни системи), тогаш можеби ќе треба да ја преземете оваа дефиниција за вирусот за подоцна да се ажурира рачно на сите оние компјутери што ви се наплаќаат и на „офлајн“ начин; Со неколку трикови ќе имаме можност да ја постигнеме оваа задача за оние антивирусни системи, кои денес се сметаат за најкористени.

1. Преземете го ажурирањето за Avast

Willе започнеме со овој антивирусен систем, кој има едноставен и едноставен третман при ажурирање на своите бази на податоци. За да го направите ова, треба само да одите на вашата официјална врска и преземете ја дефиницијата што одговара на верзијата што моментално сте ја инсталирале во оперативниот систем.

Avast

Предноста на преземањето на дефинициите за овој антивирусен систем е тоа што датотеката станува извршна, што по двоен клик ќе ги инсталира соодветните датотеки на соодветното место, така што корисникот нема да направи апсолутно ништо дополнително во ниеден момент.

2. Преземете ја базата на податоци за антивирус AVG

Скоро слично на она што го спомнавме погоре, за да ја преземете базата на податоци за дефинирање на вирусот за оваа алтернатива, исто така треба да одите вашата официјална URL-адреса, може да ве насочи и кон алтернативна насока како што спомена неговиот развивач.

АВГ антивирус

рачно ажурирање-просек

Како што е прикажано на сликата од екранот што ја сместивме во горниот дел, онаа што ја посочивме со малата стрелка е датотеката што треба да ја преземете (секогаш онаа со најголема тежина); Откако ќе го сторите тоа, треба само да отидете на вашиот антивирусен систем AVG и поточно, на „Опции за мени“, каде што ќе најдете функција што ќе ви помогне да ја „ажурирате“ базата на податоци од директориумот, а последното е местото каде што се презема датотеката.

3. Дефиниција на вируси за Авира

Авира има и а Официјална URL за преземање на базата на податоци во една датотека, каде што ќе треба да изберете (за разлика од другите алтернативи) видот на оперативниот систем каде што сте го инсталирале антивирусот.

Авира антивирус

Како што е прикажано на сликата што ја сместивме во горниот дел, тука имате две опции за преземање, едната базирана на Виндоус, а другата на Линукс. Не мора да ја отпакувате Zip-датотеката, бидејќи во исто време lили мора да вклучите од опцијата "Ажурирај" во менито Avira и подоцна, треба да изберете „Рачно ажурирање“, треба да ја изберете истата датотека во Zip формат.

4. Преземете ја базата на податоци за BitDefender

Ако имате еден или повеќе компјутери каде што сте го инсталирале антивирусот BitDefender, задачата е малку посложена во овој случај. Мора точно да знаете која верзија е инсталирана на вашиот оперативен систем и, покрај тоа, ако е користена 32-битна или 64-битна верзија.

рачно-ажурирај-bitdefender

Покрај ова, фирмата обично претставува ново ажурирање неделно, нешто што може да биде вознемирувачко за одредени луѓе, бидејќи тие би морале да преземете ја датотеката на секои седум дена ако сакате да го ажурирате вашиот антивирус. Откако ќе ја преземете датотеката, ќе мора да ја стартувате, како што доаѓа со соодветниот инсталерот.

Споменавме четири од најкористените антивирусни системи во моментот и кои исто така се сметаат за најважни; се разбира, постојат многу други алтернативи, па дури и разговаравме за нив во блогот Винагре Асесино (како Eset антивирус), за што ќе разговараме во подоцнежна рата како надополнување на ова отворено поглавје.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   желади5 dijo

  Честитки за вас, но мојот телефон има еден и се обидувам да инсталирам антивирус

  1.    Родриго Иван Пачеко dijo

   Само што го видов вашиот коментар и не го разбирам баш прашањето. Дефиницијата за базите на вируси е за антивирусот во неговата компјутерска верзија. Да го сторам истото за мобилни уреди, мислам дека не е можно. Како и да е, погрешно го разбрав прашањето, слободно прашајте ме повторно. Поздрав и благодарност за вашата посета.