Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Приказни на Instagram

Скандалот „Кембриџ аналитика“, заедно со новиот закон за заштита на податоците што ќе стапи на сила низ цела Европа од 25 мај, принудува многу компании, главно оние кои се дел од конгломератот на Фејсбук, да направат измени во условите за користење покрај подобрувањето на пристапот до поставките за приватност.

Претходно во Гаџет Актуалидад, објавивме два упатства во кои ви покажуваме како да ги преземеме нашите податоци на Фејсбук y како да ги преземете сите податоци на услугите што ги нуди Google. Ние исто така ви покажавме како можеме да знаеме што апликации што имаат пристап до нашата сметка на Google. Денес е ред на социјалната мрежа Фејсбук фотографии. Еве ви покажуваме како можеме да ги преземеме нашите фотографии, видеа и податоци од Инстаграм.

Оваа нова функција беше достапна неколку недели за мала група корисници. Откако ќе завршат тестовите извршени од компанијата, оваа одлика сега е достапна за секого, за конечно да можеме да ја преземеме целата содржина што ја објавивме на нашата сметка на Инстаграм. Засега единствениот начин за преземање на целата содржина што претходно сме ја објавиле на социјалната мрежа е преку веб-страницата, иако според компанијата, во иднина ќе можеме да ја преземеме и од самата апликација.

Кои податоци можеме да ги преземеме од Instagram

Преку овој процес на преземање Инстаграм ни нуди можност за преземање следнава содржина:

 • Фотографии и видеа што сме ги поставиле.
 • Приказните што ги создадовме
 • Коментарите што ги напишавме на нашите фотографии во оние на другите.
 • Бидејќи не следат.
 • Бидејќи следиме други корисници.
 • Нашите контакти.
 • Ми се допаѓаат што кликнавме
 • Пораките што ги испративме.
 • Публикациите што ги направивме.
 • Информации за нашиот профил.
 • Пребарувањата што ги извршивме
 • Копија од поставките на нашата сметка на Инстаграм

Како можеме да ја преземеме нашата содржина од Инстаграм

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Прво на сите ние треба да одиме на Интернет-страница на Инстаграм и ние ги воведуваме нашите корисничка сметка и лозинка.

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Потоа одиме на горниот десен агол на екранот и кликнете на нашиот корисник до пристап до податоците за нашата сметка, наши публикации ... Кликнете на тркалото за пренос за да пристапите до конфигурацијата на нашата сметка и кликнете на Приватност и безбедност.

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Следно, одиме на дното на екранот, каде што делот Преземање на податоци. Кликнете на Барање за преземање.

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Во следниот прозорец, Инстаграм ќе не извести дека ќе побараме копија од сè што споделивме на Инстаграм и дека ќе ни испрати врска до датотеката каде што ќе се најдат сите наши фотографии, коментари, информации од нашиот профил и повеќе. Во зависност од активноста на нашата сметка, процесот може да трае до 48 часа за да се создаде. Подолу е адресата за е-пошта што ја поврзавме со сметката. Треба само да кликнеме Следно.

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Во следниот чекор, Инстаграм повторно ќе побара од нас лозинката за нашата сметка за да бидете сигурни дека сме сопственици на сметката. Откако ќе ја внесеме нашата лозинка, Инстаграм ќе ни покаже порака со која ќе нè известува дека започна да се креира датотека со целата содржина што сме ја споделиле на социјалната мрежа, датотека до која можеме да пристапиме преку врската што ќе ја добиеме во нашата е-пошта сметка поврзана со сметката.

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Откако датотеката е создадена, ќе добиеме е-пошта со соодветната врска. Кога кликнувате на Преземи податоци, веб-страницата на Инстаграм повторно ќе се отвори, каде што, уште еднаш, мораме внесете ја нашата лозинка да потврдиме дека сме вистински сопственици на сметката.

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Следно, ќе се отвори делот за приватност и безбедност на Instagram, со наслов Вашите податоци за Instagram, каде што сме известени дека датотеката со сите информации што ги објавивме на оваа социјална мрежа е веќе креирана. Овој линк ќе биде достапен само во следните 4 дена, по што тие ќе бидат отстранети од серверите на Инстаграм и ќе мора да го побараме повторно.

Како да пристапите до преземената содржина

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Како и со податоците што можеме да ги преземеме од целата наша активност на Фејсбук, Инстаграм создава компресирана датотека. Кога ја отпакувате датотеката, наоѓаме серија датотеки со наставка .json, датотеки што можеме отворете со поддржан прелистувач или уредник на текст да можат да пристапат до информациите. Преку овие типови датотеки наоѓаме: пораките што ги испративме, фотографиите што ни се допаднаа, нашиот профил, коментарите, контактите, поставките ...

Како да ја преземете целата содржина на Инстаграм

Начинот на кој ни ги нудите информациите тоа е прилично збунувачко и веројатно е дека многу корисници нема да можат да го отворат овој тип на проширување освен ако немаат инсталирано прелистувач Firefox на нивниот компјутер или обичен уредник на текст. Покрај тоа, датотеките, тие не се форматирани, така што е вистинско ѓубре што можеме да ги најдеме информациите што ги бараме. Веројатно, корисниците на платформата ќе го изразат своето непријатност во врска со ова и ќе го принудат Инстаграм да ја понуди целата содржина што ја објавивме во покомпатибилен формат, а исто така е структурирана така што ќе можеме да пристапиме со отворање на единствена датотека, како со Преземени се податоците на Фејсбук.

Ние исто така наоѓаме серија директориуми каде пронајден е фотографички материјал, било да е тоа фотографии, видеа или приказни. Квалитетот и на фотографиите и на видеата ни нуди пониска резолуција од сликата што всушност е поставена на платформата, а тоа ги прави сликите и видеата да изгубат многу квалитет во споредба со видеата и фотографиите што сме ги поставиле во тоа време, но барем тоа е единствената опција што ја имаме на располагање да повратиме материјал што можеби сме го изгубиле со текот на времето или што не знаеме каде сме го сместувале.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)