Како да ја пренесете содржината на ISO-сликата на USB-стик без никаква апликација

ISO-слика на USB-стик

Во претходната статија што ја споменавме придобивките од Виндоус 8.1, каде што Мајкрософт дојде да го осигура тоа со наведениот оперативен систем Веќе не беше потребно да се користи одреден број апликации од трети страни; еден од нив е оној што ни помогна да монтираме ISO-слики, бидејќи во оваа нова верзија карактеристиката е инсталирана природно.

Благодарение на ова, со мали трикови ќе имаме можност за прегледајте ја содржината на ISO-сликата без да користите апликација од трета страна; Во оваа статија ќе го споменеме трикот што мора да го извршиме (со неговите различни варијанти) за да можеме да ја копираме содржината на една од овие слики на USB флеш-уред, иако исто така би можеле да го извршиме преносот на датотека на која било друга локација на каде сакаме.

Зошто да користите USB флеш-уред како дестинација за ISO-датотеките со слики?

Во насловот и во претходните пасуси го спомнавме USB pendrive затоа што овој уред може да ни помогне во тоа домаќин на сите датотеки за инсталација за оперативен систем. На пример, под претпоставка дека сме ја преземале ISO-сликата обезбедена од Microsoft (Виндоус 10), добра идеја би била целата нејзина содржина да ја пренесете на USB стик со трикот што ќе го споменеме малку подоцна.

Одреден број форуми на мрежата сугерираат дека со оваа копија или пренос на датотека од ISO-слика до USB-стик, Веќе може да имате уред за подигање што може да ни помогне да го инсталираме оперативниот систем на компјутерот. Не ја испробавме оваа алтернатива, иако, можеби тоа нема да работи бидејќи USB pendrive не само што бара инсталациони датотеки што можевме да ги пренесеме од ISO-слика, туку и, сектор за подигање (MBR) што ја нуди оваа одлика на различни уреди, било да е тоа ЦД-РОМ, ДВД, тврд диск или УСБ-приклучок како што предложивме за сега.

Ако го следиме трикот што ќе го споменеме малку подоцна, за да имаме USB pendrive што ќе ни помогне да инсталираме специфичен оперативен систем, покрај копирање на датотеките на ISO-сликата, ќе треба да следиме и специфичен процес до дајте ги наведените функции за подигнување на USB флеш-уредот.

Користење на природната функција Windows 8.1 за монтирање на ISO-слики

Ако нашата намера е да направиме USB pendrive со датотеките за инсталација на оперативниот систем (што може да биде Windows 10), тогаш треба да добиеме еден со големина што оди од 4 GB наваму. Willе мора да го форматираме USB pendrive бидејќи ќе ни треба што е можно повеќе простор за да ги содржиме датотеките со ISO-слика на оваа карактеристика.

Нема потреба да инсталирате апликација од трета страна (како Демон алатки), единственото нешто што треба да го сториме за да монтираме ISO-слика во Windows 8.1 е следново:

 • Ајде да се логираме во овој оперативен систем.
 • Го отвораме истражувачот на датотеки Windows 8.1
 • Се движиме до местото каде што има ISO-слика.

Застануваме за момент да ги објасниме двете варијанти што постојат за да можеме да монтираме ISO-слика откако ќе ја пронајдеме со File Explorer за Windows 8.1; првата варијанта се потпира на контекстното мени, тоа е, ние треба само да ја избереме споменатата датотека со десното копче на глувчето и да ја избереме опцијата «монтирање".

монтирајте ISO-слики

При извршување на оваа задача, ISO-сликата автоматски ќе ни ја покаже целата нејзина содржина. Втората варијанта може да се примени кога опцијата «монтирање"не се појавува. За да го направите ова, само треба да ја избереме ISO-сликата со десното копче на глувчето и потоа:

 • Кликнете на "Отворете со«
 • Од прикажаните опции изберете ја онаа што вели «Прелистувач на датотеки".

монтирајте ISO 01 слики

Со оваа едноставна операција, ќе се отвори прозорец File Explorer како и во претходниот метод, покажувајќи ја целата нејзина содржина, на која сега можеме изберете да го копирате на USB pendrive како што беше нашата првична цел.

Трета алтернатива е исто така изводлива, која е поддржана од дополнителна опција што обично се појавува во лентата со алатки за Windows Explorer File Explorer 8.1.

монтирајте ISO 02 слики

Само со избирање на ISO-сликата со левото копче на глувчето (без двоен клик на неа), опцијата «Управувач«; Кога ќе го избереме, ќе се појават две различни опции.

Еден од нив ќе ни овозможи да ја поставиме оваа ISO-слика додека другиот ќе се користи за снимање во физички медиум, односно на CD-ROM или ДВД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.