Како да ја прилагодите плочката Фотографии во Windows 8.1

Почетен екран во Windows 8.1

Виндоус 8.1 доаѓа со многу нови функции и каде, неговиот почетен екран сега може да се персонализира според секој вкус и стил на кој било корисник. Плочката во живо (или живата плочка) е една од карактеристиките дека можеме да се восхитуваме на овие елементи, нешто што може да биде добро или лошо во зависност од потребата што ја имаме за речените информации.

Доколку плочката се однесува на различните вести, фактот дека Live Tile е активиран е предност, бидејќи со ова ќе имаме можност да се восхитуваме на вестите што се развиваат во реално време; но Што е со сликите и фотографиите? Оваа плочка Виндоус 8.1 може да се прикаже на различни начини, што вклучува статична слика, стандардна икона за фотографии предложени од Мајкрософт или слики што се менуваат во согласност со содржината на наведениот директориум. Во оваа статија ќе ви споменеме да ги измените овие карактеристики за да изберете, начинот на кој треба да биде оваа плочка.

1. Оневозможете плочка во живо од плочката Фотографии во Windows 8.1

Ова ќе биде првата алтернатива што ќе ја споменеме во овој момент, односно дека нема слики што ротираат, мора да го сторат тоа оневозможете плочка во живо; за ова ви предлагаме да ги следите следниве чекори:

 • Одиме кон Почетен екран на Windows 8.1.
 • Ние ја допираме или кликнуваме на плочката на Слики да внесете за да ја разгледате нејзината содржина.
 • Откако ќе ја активираме Шармот на десната страна од екранот.
 • Од прикажаните опции го избираме конфигурација.
 • Сега избираме опции.
 • Ние го поместуваме малиот селектор во оневозможете плочка во живо.

01 Плочка за фотографии во Windows 8.1

Оваа постапка треба да се користи кога лентата за опции не се прикажува на дното "Оневозможи динамичка икона", како што можете да видите подолу.

02 Плочка за фотографии во Windows 8.1

2. Изберете одредена фотографија за плочката

Постапката спомената погоре важи само во случај кога Не сакаме да се прикажува каков било вид на слика на плочката Фотографии во рамките на почетниот екран на Windows 8.1; Ако ја следите постапката, ќе покажеме подолу како можете да дефинирате одредена слика, така што таа ќе се прикаже на наведената плочка:

 • Одиме кон Почетен екран на Windows 8.1.
 • Кликнуваме и влегуваме во директориумот на Слики користејќи ја вашата плочка.
 • Од прикажаната галерија ја избираме фотографијата што е од интерес за нас.
 • Е се прикаже на цел екран.
 • Го избираме повторно (со допирање или кликнување на него) за да се појави лентата за опции на дното.
 • Од сите избравме «Поставени како".
 • Од прикажаното општество избираме «Икона за фотографии".

03 Плочка за фотографии во Windows 8.1

Како што можете да му се восхитувате, постапката се промени и во ова ажурирање на Windows 8.1 во споредба со претходната верзија. Откако ќе ги направите овие чекори, можете Врати се на почетниот екран, со кои ќе се восхитуваме дека плочката на Слики ја прикажува сликата за да ја изберете претходно.

3. Вклучете неколку слики за плочката со фотографии

Оваа постапка може да биде нешто подолга и малку посложена од споменатите погоре, па затоа ќе се обидеме да бидеме точни кога ќе ги споменеме чекорите што треба да се следат:

 • Ако се најдеме во Почетен екран се упативме кон него Десктоп Виндоус 8.1.
 • Отвораме прозорец на Прелистувач на датотеки.
 • Ние го бараме местото каде што е нашиот библиотека.
 • Се свртуваме кон директориумот на Слики.
 • Внатре во него создаваме дополнителна папка (ја сместивме како Префериран)

05 Плочка за фотографии во Windows 8.1

Па, сите оние слики што се наоѓаат во директориумот на библиотеката и кои се од наш интерес, ќе треба да ги избереме преместете ги (или копирајте ги) во папката Омилени што го создадовме во ова време; Важно е да ја лоцираме нашата Библиотека, а не соодветните директориуми со едноставно пребарување со File Explorer; Ако го сторивме ова, сега мора да продолжиме со нашиот процес:

 • Ние се упатиме кон библиотека Виндоус 8.1
 • Ја лоцираме папката Слики.
 • Ние кликнуваме на оваа папка со десното копче на глувчето и избираме Својства.
 • Ние кликнуваме на копчето што вели Додај и ја избираме новосоздадената папка (Префериран).
 • Ние ја активираме кутијата на дното и тоа вели Прикажи во Панелот за навигација.
 • Ние ги прифаќаме промените преку соодветното копче.

06 Плочка за фотографии во Windows 8.1

Со оваа едноставна постапка, оние слики што ги сместивме во папката Префериран ќе бидат оние што се дел од нашите Фото плочка во живо, промени што ќе ги забележите по неколку секунди или следниот пат кога ќе го рестартирате компјутерот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.