Како да направите големината на иконите во Виндоус 7

икони во Виндоус 7

Тоа може да биде еден од проблемите со приказот или пристапноста за многу луѓе кои, кога користат Виндоус 7, немаат можност совршено да ја видат иконата што е прикажана на работната површина на овој оперативен систем.

Да бидеме во можност да ги направиме иконите што се наоѓаат како кратенки на работната површина на Виндоус, поголеми или помали е една од најважните задачи што мора да ја извршиме ако имаме некаков проблем кога лесно ги препознаваме. Поради оваа причина, сега ќе го споменеме 3 најважни алтернативи што постојат за да може да се промени големината од овие икони на кратенките лоцирани на работната површина, метод што може да послужи совршено добро и за Windows 7 и за повисоки верзии, иако, со одредени ограничувања и усвојувајќи неколку трикови што ќе ги споменеме подолу.

1. Користење на тркалото на глувчето

Ова е можеби еден од наједноставните методи што можеме да ги користиме, иако може да има и одреден број проблеми при враќање на зададената конфигурација од страна на Microsoft. Методот сугерира употребата на тркалото на нашиот глушец (или слично на него во лаптопите).

Единственото нешто што треба да направиме за да ги видиме иконите на работната површина поголеми или помали е држете го копчето CTRL и потоа завртете го тркалото на глувчето нагоре за да ги направиме иконите поголеми или надолу ако сакаме да ги имаме иконите со помала големина; Методот е еден од наједноставните за изведување, како што предложивме од самиот почеток, иако проблемот може да се појави кога се обидувате да ја вратите големината на зададениот, бидејќи нема посебна функција за тоа.

2. Користење на контекстното мени

Вториот метод што ќе го споменеме во овој момент е исто така еден од најлесните за изведување, бидејќи ќе се потпреме на една од функциите на контекстното мени кои се вградени во оперативните системи на Виндоус.

Треба да кликнеме само со десното копче на глувчето на некој празен простор на работната површина за да можеме да му се восхитуваме на ова контекстно мени; Токму таму ќе мора да одиме на опцијата за „прегледување“ и потоа да избереме која било од големините на иконите прикажани таму, а тоа се:

големината на иконите на работната површина на Windows 02

 • Големи икони.
 • Средни икони.
 • Мали икони.

Промените се прават во реално време, односно во моментот кога избираме која било од големините на иконите предложени на работната површина, во истиот момент ќе можеме да ги видиме бараните измени.

3. Конфигурирање на изгледот во Windows 7

Методите што ги предложивме погоре се валидни и за Windows 7 и за подоцнежните верзии; Сега, оној што сега ќе го опишеме не работи во Виндоус 8 и неговите последователни ажурирања затоа што Мајкрософт сметаше дека е релевантно да се отстранат некои напредни функции при ракување со изгледот на овие верзии. Проблемот може да се појави и во основните верзии на Виндоус 7, кој главно се однесува на верзијата Home Basic и верзијата Стартер.

Ако имате Windows 7 Ultimate или професионалец, тогаш можете да се обидете да ја промените големината на иконите на работната површина со следниве чекори:

 • Десен-клик на празниот простор на работната површина на Windows.
 • Од опциите прикажани во контекстуалното мени изберете «Прилагодете".
 • Изберете го копчето на дното на прозорецот на кое пишува «Боја на прозорецот".
 • Сега кликнете на врската «напредни поставки за изглед ...".
 • Во "елемент: »Изберете«icono".

големината на иконите на работната површина на Windows 01

Ако ги следевте овие чекори според она што го наведовме, во овој последен дел од постапката ќе наидете на прилагодување на големината на иконите; Покрај избраниот елемент (икона) е одликата што ќе ви овозможи да ја промените нејзината големина, бидејќи треба да дефинирате (со број) само ако сакате овие икони на работната површина мали, големи или што и да сакате според вредноста поставена таму .

Постојат 3 процедури што ги споменавме во овој момент, има многу други повеќе алтернативи за да можете да ја менувате големината на иконите прикажани на работната површина на Виндоус, иако некои од овие алтернативи може да сугерираат употреба на алатки од трети страни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.