Како да ја смените сликата за подигнување во Windows 10

промена-старт-слика-прозорци-10

Секој корисник е свет. И секој корисник сака максимално да го прилагоди својот оперативен систем за да биде што е можно поудобен. И покрај одличните опции за прилагодување на Виндоус 10, за сега мораме прибегнување кон апликации од трети страни за да можат да ја менуваат сликата за подигнување во Windows 10. Барем засега, но може да биде дека во идните надградби момците од Редмонд ќе дозволат измена на сликата за подигање во Виндоус 10.

За да можеме да ја смениме почетната слика во Windows 10, треба да ја искористиме апликацијата Login Lockscreen Image Changer, мала апликација што не е неопходна за инсталирање со цел да се промени почетната слика. Влези заклучен екран ја менува системската датотека одговорна за прикажување на стандардната слика, па како и секоја апликација што го модифицира регистарот или прозорците, мора да бидете внимателни кога го користите.

Најавете се за промена на слика на заклучен екран многу е лесен за употреба. Треба само да ја преземеме апликацијата и да ја извршуваме. Откако ќе се отвори апликацијата, ќе се прикаже стандарден екран каде што ќе ја видиме сликата што Windows моментално ја покажува на почетниот екран. На дното наоѓаме дијалог-кутија што ќе притиснеме за да ја пронајдеме сликата што сакаме да ја користиме како почетна слика во Windows 10. Пред да потврдиме дека ова е посакуваната слика, можеме да кликнеме на Преглед за да видиме како ќе се прикаже сликата секогаш кога ќе ги стартуваме нашите компјутери со Windows 10.

Сè додека Мајкрософт не ни дозволува случајно да ја менуваме сликата за почетното мени во Виндоус 10, ќе го правиме тоа треба да продолжите да ја користите оваа одлична апликација, затоа мора да ја чувате оваа мала апликација безбедно, бидејќи датотеката хостирана на OneDrive на развивачот можеби не е секогаш достапна за кој било корисник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ангел dijo

  и тоа ги брише вашите податоци?

 2.   Чови dijo

  Имам проблем со оваа апликација, ја користев, но сега не ми дозволува да го внесувам компјутерот на екранот за најавување, трепка и се вчитува, нема начин да влезам во безбеден режим или на кој било начин

 3.   Чови dijo

  На крајот ми беше тешко да го форматирам компјутерот, бидете многу внимателни да ја инсталирате оваа програма што може да ви се случи како мене, што ми се случи може да прочитате во коментарот погоре

  1.    Игнасио Лопез dijo

   Јас лично ја користев оваа апликација и не ми создаде никаков проблем во работењето.

   1.    хови dijo

    Па, ако на крајот требаше да го форматирам затоа што не ме пушташе да влезам во најава, започна кругот на вчитување и трепкање на сите времиња, можеби тоа е заради верзијата на Windows што ја имам Home или верзијата на процесорот што е од 64 бита

 4.   Леонел dijo

  Вистина е дека истото ми се случи и мене, но нема потреба од форматирање, потребно е само да се врати системот до последната точка каде што добро работеше за вас и работата беше поправена и затоа што лично ми се случи проблемот и Би замолил да го решат затоа што итно сакам да ја сменам таа слика што веќе ми здодеа. На ист начин, ви благодарам за придонесот.

 5.   Апликација за Марана dijo

  Wtf е глупост не ризикувајте !!

 6.   Александар dijo

  Ви благодариме што ја препорачавте алатката, видов дека многу корисници имаа проблем со оваа програма, но сепак ќе го пробам и потоа ќе ви ги оставам моите коментари за тоа како работи.

  Поздрав.