Како да ја ставите корпата за отпадоци на лентата со задачи за Windows 10

Корпа за отпадоци во Виндоус 10

Откако Мајкрософт стигна до испорачајте ја пробната верзија потполно бесплатна За оние кои сакаат да дознаат повеќе за Виндоус 10, од ​​тој момент се познати голем број нови функции.

Токму сега на мрежата се споменува мал трик, кој може да се примени со цел да се ставете ја „корпата за отпадоци“ во „лентата со задачи“ Виндоус 10; Ова би можело да биде многу корисно ако сме едни од оние луѓе кои секогаш се обидуваат да го испразнат тоа што е во оваа корпа, иако мора да разгледаме и неколку недостатоци што може да произлезат од извршувањето на оваа операција.

Трик со корпи за отпадоци во Windows 10

Како прво, ќе споменеме кој е трикот што мора да го прифатите за да го направите ставете ја „корпата за отпадоци“ во „лентата со задачи“ Виндоус 10, бидејќи ова се постигнува само со следење на следниве чекори:

 • Пронајдете ја иконата за корпа за отпадоци на работната површина на Windows 10.
 • Десен клик и изберете ја опцијата «сидро да се започне".
 • Сега побарајте ја „корпата за отпадоци“ во „почетно мени".
 • Повторно треба да кликнете со десното копче на глувчето и да ја изберете опцијата «игла на лентата со задачи".

01 корпа за отпадоци во Windows 10

Практично постојат два унифицирани процеси што ќе овозможат нашата корпа за отпадоци (во Виндоус 10) да може да се наоѓа на «лентата со задачи».

Погодностите се одлични ако сме едни од оние луѓе кои секогаш го испразнуваат она што е таму, иако исто така мора да сметаме дека овој простор може да зафаќа некоја друга апликација со која работиме поконтинуирано. „Лента со задачи“ станува елемент што во кој било оперативен систем на Виндоус, најчесто се користи како еден вид кратенка на апликациите што ги користиме најредовно; Исто така, постојат и оние алатки што работат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   малку dijo

  Не може. > :(

 2.   Карлос dijo

  Навистина, невозможно! Вашиот трик е целосно лажен, не постои опција „Закачи на лентата со задачи“
  «Повторно треба да кликнете на него со десното копче на глувчето и да ја изберете опцијата" игла на лентата со задачи ". Лажна за апсолутна лага, можеби може да е пред 100 години, веќе сме во 2017 година, дали забележавте?

 3.   Карлос, ти си глупав, синко dijo

  Но, не гледате ли дека написот е од 2014 година? Не можеш да видиш МАКЕЧЕ