Покрај iPhone 11, ова е сè што Apple го претстави во последниот главен збор

Пред неколку минути заврши клучот за претставување на новиот iPhone 11, настан што, како и обично е фокусиран на најважниот производ на Apple, iPhone, но не исклучиво, бидејќи ги претстави и обновата на iPad 2018 и Apple Watch Series 5.

Мојот партнер Мигел, ти покажа сите новости што доаѓаат од единаесеттото издание на iPhone, Со номенклатура предолга за изговарање, особено ако зборуваме за моделот со најголема големина на екранот, iPhone 11 Pro Max. Доколку сакате да ги знаете останатите вести што ги претстави Apple, ве поканувам да продолжите да читате.

iPad

iPad 2019

Иако Apple не додаде презиме на овој уред, ако сакаме да го разликуваме од претходните модели, ние мора да ја додадеме ознаката 2019 година. Овој нов iPad, ни нуди како главна новина 10,2-инчен екран, на овој начин Apple конечно го заборава 9,7-инчниот iPad, кој не придружуваше од лансирањето на првиот модел на iPad.

Како iPad 2018, iPad 2019 исто така е компатибилен со Apple Pencil, само првата генерација. Во отсуство на познавање на спецификациите во однос на RAM меморијата, Apple се одлучи за процесорот A10 Fusion, the ист процесор што можеме да го најдеме во iPad 2018.

Останатите спецификации на овој 10,2-инчен iPad, тие се практично исти што можеме да ги најдеме во претходната генерација, па ако сте планирале да го обновите вашиот iPad 2018, тоа не е добра идеја, освен ако не сакате да добиете 0,5 инчи повеќе екран.

iPad 2019

Покрај тоа, Со iOS 13, iPad се искачува на неколку чекори Во однос на функционалноста што ни ја нуди iPad со iOS 12 досега, тој отвора скоро бесконечен опсег на можности. Меѓу новитетите што ни ги нуди iOS 13, можноста за поврзување на надворешни хард дискови и USB-пинови со уредот за пристап и управување со информациите, поврзете ја контролата на PlayStation 4 или Xbox за да уживате во вашите омилени игри (благодарение на Apple Arcade). , и новиот мултитаскинг, кој ни нуди нови гестови и функции што го прават iPad можна замена за лаптопот, како што ние го разбираме.

Цени, бои и достапност на IPad 2019

IPad 2019 е достапен во три бои: простор сиво, сребро и злато. Што се однесува до просторот за складирање, наоѓаме две верзии: 32 GB за 379 евра и 128 GB за 479 евра. Ако ја сакаме верзијата со поврзување со LTE, цената на моделот од 32 GB е 519 евра, а 128 GB достигнува 619 евра.

Apple Watch серија 5

Apple Watch серија 5

По воведувањето на ЕКГ минатата година со Apple Watch Series 4, Apple имаше многу малку простор за подобрување во оваа нова генерација на Apple Watch. Сепак, се врати да нè изненади со овој уред благодарение на новиот дисплеј на мрежницата секогаш вклучен, екран кој секогаш ни ја покажува сферата со сите компликации што сме ги конфигурирале.

Кога ќе го свртиме зглобот за да ги видиме известувањата или да го провериме времето, екранот свети доволно доволно за да не биде тешко да се пристапи до информациите што ни ги покажува. Според Епл, траењето на батеријата останува иста отколку во претходната генерација, така што нема да претрпиме значителна разлика во однос на автономијата што ни ја нуди.

La вграден компас е уште една од новините што ги нуди оваа петта генерација на Apple Watch, компас кој исто така вклучува индикатор за надморска височина, така што секогаш можеме да го најдеме патот назад каде и да сме.

Apple Watch серија 5

Другата новина што го привлекува вниманието на оваа петта генерација се наоѓа во материјалите за производство. Apple Watch Series 5 е достапен во алуминиум, нерѓосувачки челик, титаниум и керамика. Рака под рака со watchOS 6, овој Apple, како и претходните модели компатибилни со оваа нова верзија на оперативниот систем за Apple Watch, имаме на располагање мерач на децибели кој ќе не информира кога звукот во нашето опкружување може да ги стави нашите животи ризик.здравје на слухот.

Достапност на цените и боите на Apple Watch Series 5

Оваа петта генерација на Apple Watch ги одржува истите цени како претходната генерација, почнувајќи од 449 евра за 40-милиметарскиот модел со алуминиумско куќиште и достигнувајќи 1.449 за моделот со керамичко куќиште и 44 милиметри.

 • Apple Watch со алуминиумско куќиште и 4-та милиметарска кутија: 449 евра
 • Apple Watch со алуминиумско куќиште и куќиште од 44 милиметри: 479 евра
 • Apple Watch со челична кутија и куќиште од 4 милиметри: 749 евра
 • Apple Watch со челична кутија и куќиште од 44 милиметри: 779 евра
 • Apple Watch со кутија за титаниум и куќиште од 4 милиметри: 849 евра
 • Apple Watch со кутија за титаниум и куќиште од 44 милиметри: 899 евра
 • Apple Watch со керамичка футрола и куќиште од 40 милиметри: 1.399 евра
 • Apple Watch со керамичка футрола и куќиште од 44 милиметри: 1.449 евра

Apple Arcade

Apple Arcade

Apple официјално ја потврди цената и официјалниот датум на објавување на Apple Arcade. Датумот ќе биде 19 септември и ќе има цена од 4,99 евра месечно. Од неговото лансирање, на располагање ќе имаме повеќе од 100 игри, игри што можеме да ги преземеме на нашиот уред и кои ќе можеме да ги играме без постојана интернет-врска.

Оваа нова услуга Компатибилен е со iPad, iPad, iPod touch, Mac и Apple TV, така ќе можеме да ги играме нашите омилени игри на кој било уред. Сите игри достапни на оваа платформа тие немаат дополнителни набавки и не прикажуваат реклами. Покрај тоа, оваа платформа е компатибилна со Во семејството, така што само со една претплата, сите членови на семејство ќе можат да уживаат во целата достапна содржина.

Apple TV +

Apple TV +

Како што беше планирано, Apple исто така го објави датумот на лансирање на својот стриминг видео сервис, услуга наречена Apple TV +, услуга која ќе излезе на 1 ноември и ќе има цена од 4,99 евра месечно. Оваа цена вклучува пристап до сите членови на семејството и има 7-дневен бесплатен пробен период.

Ако размислувате да ги обновите старите iPhone, iPad, iPod touch Mac или Apple TV, Apple ви дава една година услуга Apple TV +.  За да уживаме во содржината што ќе ни ја понуди оваа нова видео стриминг услуга, не е потребно да поминеме низ прстенот на Apple, бидејќи апликацијата за пристап до нејзината содржина исто така ќе биде достапна, од есен, на паметни телевизии и видео плеери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.