Како лесно да направите резервна копија од нашите податоци на Google Voice

резервни податоци на Google Voice

Иако ова не треба да биде задача за итно извршување, но секогаш вреди да се обидете да знаете дали има некаков начин да направите резервна копија (или резервна копија на информации) на која било од многуте услуги што ни ги нуди. Google; пред кратко време започнаа да се шират низа гласини каде се сугерираше дека Google Voice ќе биде дел од Hangouts, што би претставувале можна загуба на информации во услугата.

Уште еднаш потенцираме дека под никаков изговор не би можеле да се осигураме дека ќе се појави оваа ситуација, иако со препораките што ги имаме на располагање за тоа што се случило во одреден момент со Google Reader (неговото исчезнување), тогаш Зошто да ризикуваме да ги изгубиме нашите податоци на Google Voice? Поради оваа причина, сега ќе споменеме чекор по чекор како треба да постапите за да направите резервна копија од сè што сте домаќини на Google Voice (текстуални или говорни пораки) на вашиот хард диск.

Потпирање на апликација за резервна копија на податоците на Google Voice

Па, Гугл има голем број услуги и апликации интегрирани во нив, што може да ни помогне бидете во можност да ја извршите оваа задача за резервна копија на податоците кои биле хостирани во услугата Google Voice; Ние директно се повикуваме на Google Takeout, кој се смета за еден од најефикасните за извршување на овој вид задачи.

Во прва инстанца, го препорачуваме тоа одите на оваа врска со вашиот Интернет прелистувач и откако ќе се најавите со соодветните квалификации (на сметката).

резервна копија на податоците на Google Voice 01

Веднаш ќе најдете прозорец каде што се присутни сите услуги на Google (17); Сликата што ја поставивме во горниот дел е примерок од она што може да го најдете ако кликнете на предложената врска. Таму, треба само да го изберете синото копче што вели "Креирај датотека".

Веднаш ќе скокнеме на друг прозорец каде што истите овие услуги се веќе достапни со нивните соодветни полиња.

Стандардно, сите овие полиња ќе бидат активирани, ситуација што сигурно нема да ја посакате, бидејќи резервната копија што планиравме да ја направиме овој пат, ја разгледува само услугата Google Voice. Се разбира, ако сакате да ја искористите оваа можност и да направите резервна копија од другите, можете да го сторите тоа без никаков проблем.

резервна копија на податоците на Google Voice 02

Откако ќе се избере полето Google Voice, само ќе треба кликнете на црвеното копче «Креирај датотека», така што процесот ќе започне веднаш; Appearе се појави лента за напредок, што ја покажува вкупната големина на датотеката што ќе ја преземете со податоците на Google Voice.

резервна копија на податоците на Google Voice 03

По завршувањето на процесот, веднаш ќе се појави друг прозорец каде што веќе ви е понудена можност Преземете ја оваа резервна копија на Google Voice во компресирана датотека во Zip формат. Во исто време, можете да го зачувате на вашиот персонален компјутер и секако, на физички медиум што може да биде вашиот хард диск, USB-стик или микро SD-картичка; Ако не сакате да ја преземете датотеката во овој момент, можете да го направите подоцна, бидејќи Google нуди можност да ја преземете во рок од максимум 2 недели, за кое време таа ќе остане хостирана на нивните сервери.

резервна копија на податоците на Google Voice 04

Иако е точно дека предложениот метод е еден од најлесните за изведување, вие исто така може да прифатите поинаков ако сакате да изведете резервна копија само на говорни пораки; за ова, вие само треба да одете на следниот линк и започнете да ги барате речените говорни пораки, со можност подоцна да ги преземате селективно со опциите на менито.

Било кој од 2-те методи што ги предложивме ќе зависи од потребата што ја имате резервна копија на информациите хостирани на Google Voice, нешто што треба да се земе предвид во случај да има официјално соопштение за распаѓање на оваа услуга.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.