Како лесно да ја уредувате датотеката на домаќините на Windows

Домаќини на Виндоус

Дали ја знаете датотеката Домаќини и функциите што ги извршува во Виндоус? Ако сте целосно почетник корисник во овој оперативен систем, можеби не знаете за неговото постоење, иако, ако некогаш сте инсталирале алатка на која подоцна сакате блокирајте ја вашата комуникација со соодветните сервери за цели на надградба, тогаш ќе бидете запознаени со оваа интересна датотека.

Сега со цел да извршете мало уредување на оваа датотека на домаќините Претходно, треба да се обидете да го лоцирате местото каде што сте, ова е една од најлесните задачи што може да се појават. За да го направите ова, треба да се следат два начина, едниот од нив претставува серија последователни чекори, додека другиот, едноставна команда со примена на трик што треба да се изврши во еден чекор.

Зошто да ја уредувате содржината во датотеката Домаќини?

На почетокот го предложивме кратко, иако сега ќе објасниме малку подобро што може да стори оваа датотека во наша корист и корист. Да претпоставиме за момент дека ја инсталиравте најновата верзија на Adobe Photoshop; Па, кога ќе помине некое време, ќе биде предложено ново ажурирање, кое ќе се преземе и инсталира автоматски на вашиот компјутер Виндоус. Ако поради некоја причина не сакате ова ажурирање да се случи, тогаш мора да поставите мал блок помеѓу вашиот компјутер и серверите на Adobe, нешто што добро можете да го направите со конфигурација на заштитен allид ако совршено ги познавате IP-адресите што сакате да ги блокирате.

Ако не е така, тогаш можеш нарачајте го блокот користејќи генеричка IP, што значи дека софтверот (во овој случај, Adobe Photoshop) ќе сака да комуницира со своите сервери и кога најде генерички (лажен) ip, едноставно Нема да можете да проверите дали постои или не такво ажурирање. Ние го предложивме овој пример, иако, во исто време, можете да го примените на која било друга алатка што сакате да ја блокирате.

Прва алтернатива за лоцирање на датотеката Домаќини во Виндоус

Како прва алтернатива ќе се обидеме да ја лоцираме местото каде што се наоѓа оваа датотека Домаќини, што може да се примени и за Windows 7 и за неговите најнови верзии на оперативниот систем. Местото каде што се наоѓа оваа датотека е како што следува:

C: WindowsSystem32driversetc

На оваа патека ќе ја најдеме датотеката «Домаќините«, Кој нема продолжение, тоа е причината зошто ќе забележите дека во колоната« тип »се појавува само со ова име. Главниот проблем не е во локацијата на датотеката, туку во начинот да се отвори за да се направи какво било издание на неговата содржина. Ако, на пример, го избереме со десното копче на глувчето и порачаме да се отвори со нашата „бележник“, датотеката ќе се отвори, па дури и ќе прифати каков било вид на модификација што сакаме да го направиме. Проблемот се јавува кога сакаме да го зачуваме, бидејќи во тој момент ќе биде побарано да користиме друго име наместо оригиналот, што не е она што сакаме да го направиме.

Грешка во датотеката на домаќините

Предлагаме да ги следите чекорите подолу за да можете извршете уредување на датотеката "Домаќини" користејќи бележник:

 • Започнете ја вашата Windows сесија.
 • Притиснете го копчето Start Menu.
 • Во полето за пребарување напишете «Мемо подлога".
 • Од прикажаните резултати изберете го со десното копче на глувчето.
 • Сега изберете го неговото извршување со административни привилегии.
 • Кога "Мемо подлога»Изберете ја опцијата«Датотека-> Отвори".
 • Пронајдете ја датотеката «Домаќините»Користење на прозорецот, но одење кон маршрутата што ја предложивме погоре.

Работејќи на таков начин, ќе имаме можност да ја отвориме датотеката „Домаќини“, да извршиме секаков вид уредување и, исто така, зачувајте го со направените измени. Ова е затоа што ја отворивме „бележничката“ со дозволи на администраторот.

Втора алтернатива за отворање на датотеката "Домаќини" во Виндоус

Ако барате подобра алтернатива за да можете да ја лоцирате и отворите датотеката «Домаќини», таа што ќе ви ја понудиме во овој момент ќе ве задоволи; сè што треба да сториме е да ги извршиме следниве чекори:

 • Започнете ја вашата сесија на Виндоус 7.
 • Кликнете на копчето «Почеток Мени".
 • Во просторот за пребарување, напишете го следново:

бележник% windir% system32driversetchosts

 • Веднаш ја користите следната комбинација на копчиња:

Ctrl + Shift + ENTER

Со овие едноставни чекори што ги извршивме, веднаш ќе се отвори мал прозорец за потврда, што мора да го прифатиме. Откако ќе заврши, датотеката „домаќини“ ќе се отвори со „бележникот“, можност да го уредите и подоцна да го зачувате без дополнително дејство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.