Како функционираат коментарите на YouTube преку Google+?

гугл на јутјуб

Без сомнение дека ова е една од најконтроверзните вести за кои треба да се соопштува Заедница на YouTube, бидејќи многу нејзини корисници сметаат дека приватноста на нивните коментари треба да се почитува во секое нивно видео.

Ако сметаме дека има администратори на YouTube дека често забрануваат (или оневозможуваат) коментари за нивните видеа Бидејќи филтрирањето на пораките може да биде макотрпна задача или едноставно неефикасно кога станува збор за избегнување на лоши пораки, фактот дека коментарите сега можат да бидат присутни на друга алтернативна рута е ситуација што не му се допаднала на никого. Но Како навистина функционираат овие пораки на YouTube поврзани со нашата сметка на Google+?

Приватност во видеата на YouTube

Со цел да ја анализираме оваа ситуација, ќе одиме на видео од YouTube, каде што вашиот сопственик или администратор постави ограничување на вашите коментари.

коментарите блокирани на youtube

Како што можеме да се восхитуваме на сликата што претходно ја сместивме, овде не постои можност да се даде коментар, Ова се должи на фактот дека тие се деактивирани од неговиот панел за администрација, ситуација што денес е тренд што зафаќа повеќе тело секој ден, со оглед на големиот број на навреди кои обично се појавуваат во оваа област на коментари. На сликата што ја сместивме сега, ќе можете да му се восхитувате на начинот на кој се оневозможени овие коментари YouTube.

коментарите блокирани на youtube 02

Сега, иако е точно дека не можете да давате коментари за видео во рамките на порталот на YouTube, кога ќе се појават на нашиот профил на Google+, на секој посетител му сугерираат дека може да коментира од оваа друга околина. со оглед на YouTube е поврзана директно со сметка на Google+, оваа ситуација не е чудна за многу луѓе.

Преглед на видеа од YouTube на Google+

Ако сме виделе видео од YouTube, можеме лесно да го достигнеме профилот на администраторот на истиот во Google+; за ова ни требаат само:

 • Одете на видеото од YouTube што ги блокира коментарите.
 • Поставете го покажувачот на глувчето над фотографијата на профилот на вашиот администратор.
 • Од лебдечкиот прозорец, кликнете на иконата «g +».

коментарите блокирани на youtube 03

Со овие чекори што ги споменавме, во овој прецизен момент ќе се најдеме во профилот на администраторот на споменатото видео YouTube; тука треба да го истражиме целиот негов wallид или биографија за да се обидеме да го најдеме видеото што претходно го видовме со блокирани пораки. Ако имаме среќа, таму ќе најдеме поле што ни овозможува да додадеме коментар, кој ќе биде регистриран во профилот на неговиот администратор.

коментарите блокирани на youtube 04

Логично треба да се истражи целиот wallид на профилот на Google+ на администраторот на видеото YouTube Може да биде претешка задача, што можеби нема да ни понуди добри резултати кога станува збор за наоѓање на споменатото видео. Од оваа причина можеме да донесеме друг механизам за да дадеме коментар, нешто што би можеле да сториме ако го споделиме кажаното видео на нашиот профил на Google+; За ова, единственото нешто што треба да го направиме е следново:

 • Одете на видеото од YouTube што ги блокира коментарите.
 • Кликнете на "сподели".
 • Од прикажаните опции изберете «g+".

коментарите блокирани на youtube 05

Ова е наједноставниот начин на кој можеме да го користиме ставете коментар од нас на видео од YouTube, иако истото би се појавило во рамките на нашиот профил на Google+, да можеме да избереме дали сакаме сработеното да биде јавно или да биде видливо за одредена група пријатели.

коментарите блокирани на youtube 06

Според Гугл, даваат коментари за YouTube под издршка на неговата социјална мрежа (g +) тоа е нешто поелегантно, бидејќи корисникот може да користи богат текст, што значи дека можеме да пишуваме смело, закосени букви, текстовите се прецртаа главно, што сугерира на подобро опкружување, работено визуелно. Ако ги погледнете претходните слики, ќе забележите дека го поставивме коментарот со одредени кодови, кои му помагаат на овој богат текст:

коментарите блокирани на youtube 07

 • Негрита. Зборовите или фразите мора да бидат содржани во aвездички (во нашиот пример: * Windows 8.1 *)
 • Италијански. Зборови или фрази помеѓу „пониски редови“ (во нашиот пример: _ Копче за стартување)
 • Прецртани. Зборови или фрази помеѓу цртички (во нашиот пример: -корекции во овој поглед-)

Непријатностите доаѓаат од оние кои управувале со овие видеа од YouTube за да не се ставаат коментари, бидејќи иако тоа не може да биде можно во рамките на истиот портал, истата ситуација не се јавува во социјалната мрежа од полето за коментар, може да биде отворено за јавноста.

Повеќе информации - Користење на најважните функции на YouTube, Како да продолжите да коментирате со нашето корисничко име на YouTube?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.