Како работи новата опција за континуитет во Windows 10

Континуум е новиот изум што Мајкрософт ни го предложи пред неколку дена, но конкретно посветен за оние кои работат со нивниот најнов оперативен систем, што е, со Windows 10.

Начинот на кој работи оваа мала алатка е нешто многу интересно за анализа, бидејќи со неа ни се нуди работи под режим на таблет или персонален компјутер. Иако има официјално видео и голем број коментари за тоа, досега многу малку луѓе можат да го користат овој трик бидејќи оперативниот систем е официјално предложен на мобилни уреди, но повеќе наликува на пробна верзија.

Што прави Continuum кога работиме со Windows 10?

Навистина е интересно што прави оваа функција наречена Континуум, исто како и очигледно делува како мал сензор. На видеото што го предложивме на врвот (што е официјално лансирано од „Мајкрософт“), прикажано ни е што може да прави Континуум секој пат кога на екранот (таблетот) препознајте присуство или отсуство на физичка тастатура; Сето ова можеме да го сумираме во два едноставни и едноставни заклучоци:

 1. Кога тастатурата е поврзана со дисплејот, Continuum ќе направи целиот систем да работи како персонален компјутер.
 2. Кога тастатурата не е поврзана со дисплејот, Continuum ќе го направи дисплејот да работи како таблет.

Сега, овие два заклучоци директно го вклучуваат тоа во првиот случај Windows 10 е прикажан со конвенционалната работна површина, односно плочките што претходно беа на почетниот екран ќе бидат дел од «Почетното копче»; во вториот случај, сите овие плочки повторно ќе бидат дел од «Почетниот екран», како таблета што ќе работи со сите алатки во режимот «Современи апликации».

На видеото предложено од „Мајкрософт“ може да видите како тие ќе се конвертираат плочки кога се движите од работната површина на Новиот кориснички интерфејс (почетен екран), ставајќи мал пример за тоа што прави вашиот OneNote токму таму, нешто што претходно дискутиравме за користење прилично обемна статија што ви препорачуваме да ја прегледате. Континуум ќе работи само на таблети со сертифициран Microsoft, што значи дека можеби нема да го најдете на генерички таблети каде што некои производители можеби ја инсталирале оваа верзија на Windows 10 на необичен начин. Исто така, нема да можете да ја користите оваа функција Континуум на десктоп компјутерите. од очигледни причини.

Што ако Continuum не работи на мојот таблет Surface Pro?

Мајкрософт ги предвиде фактите споменувајќи го тоа Виндоус 10 може да се инсталира на одредени модели на Surface pro така што неговите корисници ќе имаат можност да ја испробаат секоја од новите карактеристики на овој оперативен систем. Ако во одреден момент поврзете тастатура со овој таблет со наведениот оперативен систем и функцијата не е активирана, тоа значи дека е тоа Оневозможено е од регистарот на Windows, Постои решение за да можете да го решите овој случај преку следнава постапка:

 • Најавете се на Windows 10 со соодветните акредитиви за пристап (можете да го оневозможите внесувањето на овие ингеренции со користење трикот што го спомнавме погоре).
 • Проверете дали сте ги инсталирале најновите ажурирања за Windows 10.
 • Отворете го Уредник на регистри (со Win + R и подоцна со внесување на "regedit")
 • Одете до следната локација.

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersiveShellLauncher

 • Откако ќе одите таму, изберете празен простор со десното копче на глувчето и изберете «Нова> Вредност на Dword (32-битна)«
 • Сега даде го името на «Користете Искуство«
 • Кликнете двапати на овој нов клуч што го создадовте и променете ја вредноста «1«
 • Затворете ја сесијата со најдобриот случај, рестартирајте го Windows 10 за промените да стапат на сила.

Корисничко искуство на Windows 10 за континуум

Според Мајкрософт, ако сте продолжиле со чекорите предложени погоре, ќе имате можност да видете ја оваа функција Континуум на дело, што значи дека секогаш кога ќе поврзете тастатура со вашиот таблет Виндоус 10, ќе се појави мала порака од долниот десен агол, вие да бидете тој што мора да одлучи дали го менувате десктоп интерфејсот во интерфејсот Метро како што претходно се нарекуваше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.