Како работи новиот разговор во Firefox? Сега ви покажуваме

Новиот разговор на Firefox

Пред извесно време Мозила дури и спомна интересни вести за вашиот прелистувач Firefox, каде што беше речено дека во следната верзија (преку ажурирање) ќе може да се ужива во сосема нова функција.

Оваа „сосема нова карактеристика“ се вика „Здраво“, што може да се користи од сега, сè додека сте ја направиле најновата надградба предложена од Mozilla. Ние се осврнуваме конкретно на верзијата 34 на Firefox, која беше објавена пред неколку дена и каде е интегрирана оваа функција „Здраво“.

Како да ја активирате иконата Здраво во Mozilla Firefox?

Ако ја проверите лентата со алатки на врвот во Mozilla Firefox, ќе видите дека таму не постои (теоретски) апсолутно ништо што се однесува на функцијата „разговор“ со нашите пријатели. Оваа функција е скриена, што треба да се прикаже само ако ја користиме. Имајќи предвид дека многу пати го пополнуваме овој простор со голем број додатоци или додатоци што може да ги инсталираме за одредена функција, Mozilla смета дека корисникот е тој што ќе треба да управува со наведената област.

Следно ќе ги споменеме чекорите што треба да ги следите за да можете да ја покажете иконата за „разговор“ со вашите пријатели, нешто многу лесно за следење и што практично го претставува следново:

 • Стартувајте го прелистувачот Mozilla Firefox. Мора да земете предвид дека функцијата за разговор е достапна само од верзијата 34 наваму).
 • Кликнете на менито хамбургер што се наоѓа горе десно (таа икона со хоризонтални линии).
 • Popе се отвори скокачки прозорец, обрнувајќи внимание на функциите лоцирани на дното од него.
 • Таму е лоцирана опцијата што вели «прилагоди«, Кој треба да го изберете.
 • Веднаш ќе скокнеме во нова област во рамките на истиот прелистувач на Firefox.

Новиот разговор на Firefox 01

Со чекорите што ги предложивме погоре, токму во овој момент ќе бидеме во областа за конфигурација или прилагодување на лентата со алатки Mozilla Firefox. На левата страна има голем број елементи, мора изберете дека некој има среќно лице, бидејќи всушност ја претставува иконата на функцијата за «разговор„со нашите пријатели. Mozilla сакаше да направи разлика во името на оваа функција, бидејќи ќе ја најдете наречена „Здраво“.

Новиот разговор на Firefox 02

Сè што треба да сториме е да го избереме и потоа однесете го на местото каде што го имаме на повидок. Општо, овие типови на икони или функции обично се поставуваат на десната страна од лентата со алатки, каде што генерално се наоѓаат додатоците или наставките што обично ги инсталираме во овој Интернет прелистувач. Откако ќе ја извршиме оваа задача, иконата ќе биде поставена таму, а промените мора да бидат зачувани со копчето на крајот од овој прозорец.

Започнете разговор со нашите пријатели од Mozilla Firefox

Ние веќе го посочивме првиот дел, затоа е време да се обидеме започнете разговор со нашите пријатели. Вие само треба да ја изберете иконата што можевме да ја спасиме претходно, нешто што автоматски ќе предизвика да изгледа како мал прозорец со врска. Во исто време, ќе треба да го ископираме и подоцна да го испратиме на нашите пријатели, бидејќи тој ќе служи како комуникациски мост за разговор.

Новиот разговор на Firefox 03

Можете да ја испратите оваа врска или врска преку е-пошта, исто како и кога е избрана од нашиот колега, ние веднаш ќе добиеме известување дека поканата е прифатена и затоа имаме можност за започнете да зборувате преку овој систем. Крајниот корисник е тој што ќе одлучи дали ќе направи видеоконференција со аудио или видео и затоа мора да се обиде да и ги додели соодветните дозволи на алатката за да може да ги користи ресурсите потребни за ова да се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.