Како да инсталирате јазичен пакет на Windows

јазичен пакет на Виндоус

Дали сакате да знаете како инсталирајте јазичен пакет во Windows 7 или која било друга верзија на оперативниот систем на Microsoft? Благодарение на фактот што Мајкрософт дојде да ја понуди својата верзија на Виндоус 10 во пробна верзија со вклучен сериски број, многу луѓе го презедоа и сега го тестираат откријте ги неговите нови карактеристики.

Иако ова е одлична вест, за жал, различните верзии што би можеле да ги преземеме за преземање се наоѓаат само во ограничен број јазици. Со сигурност дека многу скоро јазичните пакети за Windows 10 ќе се појават од Microsoft како ажурирање или како датотека што може да се преземе од нивните сервери. Поради оваа причина, сега ќе го споменеме трикот за инсталирање јазичен пакет во Виндоус што ќе ви помогне при прилагодување на овој оперативен систем со јазикот што го сакаме.

Како да инсталирате јазичен пакет во Windows

Трикот што сега ќе го предложиме може да се примени од Виндоус 7 наваму, сè додека постои јазичниот пакет за кој сме заинтересирани; За да го направите ова, ви предлагаме да ги следите следниве чекори:

 • Започнете ја вашата Windows сесија.
 • Сега ја користите кратенката за тастатура Win + R.
 • Во просторот напиши: LPKS поставување
 • Притиснете на «Внесете«

Инсталирајте јазичен пакет на Windows 01

Од тука веќе можете да извршите каква било операција што е од ваш интерес, односно од Инсталирајте или деинсталирајте јазик. Во случај што го заслужуваме, ќе се обидеме да ја избереме првата опција, односно онаа што ќе ни овозможи да „инсталираме јазици“.

Поврзана статија:
Како да го направите Windows 10 побрз

Инсталирајте јазичен пакет на Windows 02

Со избирање на оваа опција ќе скокнеме на друг дел од прозорецот и каде, ќе имаме можност за инсталирајте го јазичниот пакет од услугите за ажурирање од Виндоус или од нашиот компјутер; Оваа последна алтернатива може да се користи се додека го преземаме пакетот на нашиот персонален компјутер. Ако во одредена точка знаеме дека Мајкрософт или развивач на трети страни предложил јазик на шпански јазик за Виндоус 10, би можеле да го искористиме овој трик и метод за да можеме да го прилагодиме оперативниот систем по наш вкус.

Поврзана статија:
Како да ја поправите критичната грешка на Виндоус 10

Како да преземете шпански јазик во Виндоус 10

Додадете јазик во прозорците 10

Најновата верзија на оперативниот систем на Мајкрософт, Виндоус 10, дојде рака под рака со голем број подобрувања, не само во однос на перформансите кои покажуваат многу подобри перформанси од сите негови претходници, туку исто така ни носат подобрувања во однос на инсталацијата на услугите или додатоци, така што не мора да одиме на веб-страницата на Мајкрософт практично во секое време за да можеме да бараме додатоци, бидејќи во овој случај може да биде јазик на нашата верзија на Виндоус 10.

При преземање на ИСО од веб-страницата на Виндоус 10, Мајкрософт ни нуди опција да избереме јазик за инсталација, така што, во текот на целиот процес, пораките да бидат прикажани на јазикот на Сервантес. Но, ако поради некоја причина принудени сме да го смениме јазикот на нашата верзија на Виндоус, Не мора да се вратиме на почетокот и да инсталираме нова верзија на Виндоус 10, но директно од опциите за конфигурација на Виндоус 10 можеме да преземеме јазичен пакет и да утврдиме кој по дифолт сакаме да биде прикажан.

За да преземеме нов пакет јазици во Windows 10, ние мора постапете на следниов начин:

 • Се креваме нагоре Поставки> Време и јазикa.
 • Во левата колона кликнете на Регион и јазик
 • Во делот од десната страна, одиме во Јазици и кликнете на Додадете јазик.
 • Подолу се дадени сите достапни јазици што можеме да ги преземеме од Виндоус 10. Треба само изберете го јазикот што го сакаме и тоа е тоа.

Како да се префрлате помеѓу јазиците во Windows 10

Префрлување помеѓу јазиците во Windows 10

Откако ќе ги извршиме сите претходни чекори, мора да го избереме јазикот што сакаме да го користиме во нашата верзија на Windows. Веднаш под него, ќе се појават три опции: Поставете ги како стандардни, Опции и Избриши. Во конкретниот случај Избираме Постави како стандардно, така што јазикот на нашата верзија на Виндоус 10 е променет на кои сме избрани. Ако сакаме, тоа ќе се врати на нашиот мајчин јазик, само треба да ги извршиме истите чекори со избор на шпански јазик (земја каде што сме)

Како да преземете шпански јазик во Windows 8.x

Постапката за преземање нови јазици за промена на оној што Виндоус ни го покажува природно е слично на она што можеме да го најдеме во Виндоус 10. Процесот е следен:

 • Ние се упатиме кон Контролен панел
 • Сега одиме нагоре Јазик и кликнете на Додај јазик.
 • Следно, мора да го најдеме јазикот што сакаме да го инсталираме во нашата верзија на Windows 8.x. изберете го и кликнете на Додај.
 • Откако ќе се додаде, мора да кликнеме на јазикот што го додадовме и да го избереме Преземете и инсталирајте пакет за јазици, така што Виндоус се грижи за преземање на нашиот компјутер.
 • Откако ќе се преземе, изберете го јазикот и ќе мораме рестартирајте го нашиот компјутер така што јазикот што ни ја покажува нашата верзија на Windows 8.x е променет на оној што го избравме.

Како да преземете шпански јазик во Виндоус 7

Преземете јазични пакети во Виндоус 7

Виндоус 7 ни нуди ист начин како и двете подоцнежни верзии на оперативниот систем на Мајкрософт за да можеме да додаваме нови јазици, така што ќе мора да ја посетиме веб-страницата на Мајкрософт за да го преземеме јазикот што сакаме да го инсталираме. Најчесто користени јазици можеме да најдеме директно преку различните ажурирања што ги има Microsoft е објавена во текот на целата поддршка на оваа верзија, но не се сите достапни.

Шпански јазик, без понатаму, е достапен, затоа, ако сакаме да го смениме јазикот на нашата верзија на Виндоус 7, мора да одиме во делот Јазик што е достапен во Контролниот панел. Ако напротив, ние сакаме да инсталираме кој било друг пакет јазик на Виндоус тоа природно не е во верзијата на Виндоус 7 што ја инсталиравме, можеме посетете ја страницата за поддршка на Microsoft за сите достапни јазици моментално за оваа верзија на Виндоус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Габо dijo

  Добра ноќ! Би сакал да знам каде можам да го преземам јазичниот пакет што го зборувате тука за да го инсталирам. Те молам

 2.   Miriam dijo

  Денес 07 не работи, благодарам!

 3.   Amy dijo

  Здраво, сè е многу корисно, но мојата ситуација е дека мојата конфигурација не ми ја дава третата опција за "поставување како стандардно" кога додавам шпански јазик. Го избришав и преземав еден куп пати и сè уште не ми ја дава таа опција. Не знам што да правам повеќе = (