Како да користите WhatsApp на вашиот компјутер

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

WhatsApp стана комуникациска платформа најкористена ширум светот, И за добро и за полошо. Секој пат кога оваа услуга ќе се спушти, многумина се корисници кои почнуваат да го рестартираат својот паметен телефон и да се обидат повторно и повторно што може да биде причината, без претходно да се мачат да извршат едноставно пребарување на Интернет, каде што обично го наоѓаме одговорот брзо.

Од пристигнувањето на алтернативни апликации за пораки како што е Telegram, апликација што многу корисници почнаа да ја прифаќаат со раширени раце благодарение на фактот дека е мултиплатформа, многумина се корисници кои се прашуваат зошто компанијата на Марк Цукерберг не лансира апликација за компјутери. Наместо тоа, ни нуди прилично жал за веб-услуга. Тука ви покажуваме како да користите WhatsApp на вашиот компјутер.

И велам дека оваа веб-услуга е многу за жалење, поради нè принудува да или да да имаме вклучен паметен телефон во секое време, без да може да го исклучам и да го заборавам. Според „WhatsApp“, тоа е затоа што пораките не се зачувуваат на неговите сервери (нешто во што многумина се сомневаат), па оттука, паметниот телефон мора секогаш да биде вклучен за да може да повраќа разговори од него.

И велам дека многумина од нас се сомневаат, затоа што со Телеграм, каде разговорите исто така се шифрираат од точка до точка, имаме можност да го користиме без нашиот паметен телефон да биде вклучен во кое било време. Покрај тоа, таа ни нуди апликација за сите мобилни и десктоп платформи достапни денес, нешто што многу корисници би го посакале од WhatsApp.

Но, се разбира, ако пред купувањето на WhatsApp од страна на Facebook, прашањето за ажурирања остави многу да се посакува, оваа методологија за работа не е променета, така што не можеме да продолжиме да бараме круши од брестот, бидејќи тој никогаш нема да може да ги нуди.

Во моментов, WhatsApp е достапен и на Android и на iOS, единствените две платформи кои денес се присутни на пазарот за телефонија. Секоја апликација ни овозможува да користиме WhatsApp на компјутер, но за жал, методот да го сториме тоа е различен. Тука ви покажуваме како можеме користете WhatsApp на компјутер ако имаме паметен телефон со Android или iPhone.

Како да користите WhatsApp на вашиот компјутер со Android

Пред да сториме нешто, мора да пристапиме до веб-страницата: web.whatsapp.com. На таа страница, тој ќе ни го покаже методот што мора да го следиме за да можеме да користиме WhatsApp на компјутер, метод што го објаснуваме подолу:

 • Откако ќе ја отвориме апликацијата, мора да ја отвориме апликацијата за пораки WhatsApp и да кликнеме на конфигурација.
 • Во следниот прозорец, кликнете на WhatsApp Веб / работна површина.
 • Следно, мора да ја насочиме камерата на апликацијата кон QR-кодот прикажан на екранот од нашиот компјутер. Поминуваме неколку секунди, веб-услугата WhatsApp ќе се отвори од каде што ќе можеме удобно да ги следиме нашите разговори од нашиот компјутер.

Како да користите WhatsApp на вашиот компјутер со iPhone

Користете WhatsApp Web на вашиот компјутер од iPhone

Прво и пред да направиме која било друга, мора да пристапиме до веб-страницата: web.whatsapp.com. На таа страница ќе ни го покаже методот што мора да го следиме за да можеме да користиме WhatsApp на компјутерот, метод што го објаснуваме во следните точки.

 • Второ, ние мора да ја отвориме апликацијата за пораки WhatsApp и да кликнеме на конфигурација.
 • Во следниот прозорец, ние мора да притиснеме WhatsApp Веб / работна површина.
 • Во тој момент, мора да ја насочиме камерата на апликацијата кон QR-кодот прикажан на екранот од нашиот компјутер. Поминуваме неколку секунди, веб-услугата WhatsApp ќе се отвори и ќе можеме да продолжиме со нашите разговори преку компјутерот, додека нашиот паметен телефон се полни.

Како да користите WhatsApp на iPad

WhatsApp Веб на iPad

Иако нема официјална апликација за iPad, можеме да го користиме таблетот Apple како да е компјутер за да можеме користете WhatsApp без никаков проблем.

 • Прво, мора да ја отвориме мрежата со прелистувачот Сафари web.whatsapp.com
 • Оваа веб-страница нема да ни ги понуди истите информации што можеме да ги најдеме во десктоп верзијата, затоа мора да побараме од прелистувачот да ни покаже верзијата на работната површина. За да го направите ова, мора да кликнеме на копчето за споделување и да избереме верзија на работната површина.
 • Кога нарачувате верзија на работната површина, мрежата ќе се покаже како да сме пред компјутерот. Следно, мора да ги следиме истите чекори како и во претходниот дел, но наместо да ја приближуваме камерата на iPhone до мониторот на нашиот компјутер, ние мора да ја приближиме до екранот на нашиот iPad каде е прикажан QR-кодот.

Како да користите WhatsApp на таблет со Android

Користете WhatsApp Web на таблет со Android

Постапката за извршување на WhatsApp на таблет со Android е иста како онаа што мора да ја направиме на iPad, но за разлика од iOS, каде што можеме да ја побараме веб-верзијата директно откако ќе се прикаже страницата, на Android, ние мора да ја внесеме поставки за прелистувачи за да го провериш полето  Верзија на компјутер.

Откако ќе се прикаже верзијата на работната површина, ние мора продолжи според терминалот што го имаме, или iPhone или кој било терминал управуван од Android, како што ви покажавме во претходните делови.

Совети за разгледување

Стандардно, секој пат кога ќе ја активираме веб-услугата WhatApp, сесијата останува започната сè додека не ја затвориме рачно, на овој начин, ако сакаме да ја користиме оваа услуга секој ден, не мора да ја спроведуваме оваа постапка.

Имајте на ум, дека тоа исто така може да биде проблем ако некој од нашите роднини пристапи на оваа адреса, нашата WhatsApp ќе биде вчитана за да може да стане проблем во зависност од членот на семејството што го прави тоа и содржината што обично ја третираме.

Ако нашиот тим има различни кориснички сметки заштитени со лозинка, не треба да се одјавуваме во кое било време. Но, ако тоа не е случај и сите членови на семејството пристапуваат на истиот компјутер, најдобро е да се одјавуваме секој пат кога ќе завршиме со користење на оваа услуга.

Како да се одјавите од мрежата на WhatsApp

Одјавете ја мрежата на WhatsApp

За да се одјавите од нашиот прелистувач, постапката е иста, или од паметен телефон Андроид или од iPhone. Треба само да кликнеме на WhatsApp веб / работна површина, достапно во опциите за конфигурација.

Ако сесијата е отворена на нашиот компјутер, таа ќе биде прикажана во овој дел, наместо чекорите што треба да ги следите, за да ги користите сесиите што сме ги отвориле, или на компјутер или на таблети. За да се одјавите, треба само да кликнеме на Затворете ги сите сесии. Во тој момент, ако сме пред нашиот компјутер, ќе видиме како исчезнуваат разговорите и повторно се појавува страницата за конфигурација на WhatsApp Web.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франко dijo

  Како да користите WhatsApp на компјутер без Android и без iPad?