Како да работите со неколку јадра на процесорот во Windows

трикови во Виндоус

И покрај тоа што има супер моќен компјутер благодарение на карактеристиките и техничките спецификации со кои решивме да го составиме (или да го купиме), никогаш не ја запознаваме причината зошто во одреден момент станува значително побавно во однесувањето.

Практично е неверојатно дека имајќи го истиот овој компјутер со неодамнешен технолошки процесор (со неколку јадра во неговата архитектура) и исто така, со добра количина RAM меморија, извршување на неколку професионални апликации тие би можеле да бидат доста кавга кога работите со некои од неговите функции. Проблемот всушност не се должи на карактеристиките на софтверот или хардверот што ги имаме на нашиот персонален компјутер, туку затоа што по дифолт Windows ги конфигурира апликациите што ги инсталиравме за да работат со сите јадра што се дел од нашиот процесор. Во оваа статија ќе препорачаме неколку трикови што треба да ги следите за да користите само одреден број на овие јадра и со тоа да ја оптимизирате работната ефикасност на нашиот процесор.

Конфигурирајте го бројот на јадра што треба да се користат во Windows XP

Можеби немате персонален компјутер со Windows XP затоа што Microsoft практично го остави без поддршка долго време; Како и да е, ако го имате овој оперативен систем на вашата работна платформа, ви препорачуваме да извршите неколку чекори за да можете да дефинирате, бројот на јадра на вашиот процесор за одредена апликација.

  • Откако ќе започнете целосна сесија во Windows XP, препорачуваме да користите кратенка за тастатура која повикува на "Управувач со задачи" (CTRL + ALT + DEL).
  • Од прозорецот што се појавува, мора да отидете на «Процеси«, Треба да го изберете оној што сакате да го конфигурирате, но со десното копче на глувчето. Токму таму, ќе видите неколку опции од неговото „контекстуално мени“, треба да изберете оној што вели „Поставете афинитет".

Со овие само два чекори што ги извршивме, веднаш ќе се отвори дополнителен прозорец, каде што ќе бидат присутни сите јадрата што се дел од нашиот процесор. Само треба да ги оставиме проверени полињата со јадра што сакаме да ги работиме за апликацијата (или процесот) што ги избравме од почетокот.

Конфигурирајте го бројот на јадра што треба да се користат во Windows 7

Истата ситуација може да се направи со Виндоус 7, има само неколку детали што треба да се споменат затоа што ако постои, мала разлика во постапката, во споредба со она што го предложивме погоре.

Како и порано, тука исто така треба да го повикаме „Управувачот со задачи“, нешто што може лесно да се направи со кратенката на тастатурата „CTRL + Shift + Esc“ или со користење на десното копче на глувчето во „Лента со задачи».

јадра во Виндоус 7

Откако ќе го видиме овој „Управувач со задачи“ на Виндоус 7, мора да одиме во табулаторот „Процеси“; тука исто така треба да го бараме тој процес што одговара на апликацијата што сакаме да ја конфигурираме со специфичен број јадра, треба да го користиме десното копче на глувчето како што тоа го правевме претходно.

01 јадра во Виндоус 7

Прозорецот што ќе се појави со бројот на јадра е малку поразличен од оној прикажан во претходниот процес. Тука треба да ги оставиме активирани само полињата со јадра што сакаме да ги работиме со тој специфичен процес или апликација.

Трик за конфигурирање на бројот на јадра во Windows

Во суштина, постапката може да се изврши во Windows 8 или Windows 10, има мали детали што сигурно ќе можете брзо да ги дешифрирате. Сега, дополнителен трик што ќе го споменеме сега ќе им помогне на оние луѓе кои не знаат што е „процес“ што сакаме да го конфигурираме или што припаѓа на одредена апликација. Ако не знаете кој процес да го идентификувате, препорачуваме да одите на првото јазиче од прозорецот «Управувач со задачи на Windows»; ова јазиче е едно од «апликации«, Треба да барам таму алатка за трчање што сакате да ја обработите. Едноставно, треба да го изберете со десното копче на глувчето и подоцна, искористете ја опцијата што вели „Одете во Процес«, Во кој момент автоматски ќе скокнете на другото јазиче и каде што треба да го следите секој од чекорите што ги спомнавме претходно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.