Како стандардно да зачувате документи на OneDrive

Денес имаме голем број услуги за складирање облак, можноста за зачувување на секој наш документ во нив е големаn предност, бидејќи на овој начин можеме да ги прегледаме од каде било и на различни уреди. Ако зборуваме за Microsoft, директно зборуваме и за OneDrive, услуга во облак што моментално е присутна насекаде.

Претходно предложивме мал трик во кој имавме можност да го деактивираме OneDrive како место за домаќин нашите Word датотеки во канцеларијата автоматизација на Office 2013 година; Сега, ако не сте ја деактивирале оваа функција, може да го зачувате секој од овие документи во OneDrive, иако може да го направите и локално; генерално, Како е да ги зачувате сите документи стандардно на OneDrive? Тоа е она што ќе го сториме сега со помош на мал трик во конфигурацијата на нашиот оперативен систем Виндоус 8.

OneDrive по дифолт во Windows 8 и неговото ажурирање

Трикот што ќе го споменеме подолу сугерира дека корисникот може да работи и на Windows 8 и Виндоус 8.1 и неговото последно ажурирање, со мала разлика што ќе ја детализираме во посоченото време. За да ја постигнеме нашата предложена цел, ќе треба да ја следиме само следната постапка:

 • Започнуваме целосна сесија на Windows 8 (или Windows 8.1).
 • Ние користиме кратенка за тастатура Win + R
 • Во прозорецот пишуваме «gpedit.msc»Без наводници и притиснете го копчето Enter.
 • На «Уредувач на локални групи за политики".
 • Откако тука ќе се упатиме кон следната рута во зависност од верзијата на Windows 8 што ја имаме на компјутерот:
 1. За Виндоус 8: Конфигурација на компјутер-> Административни обрасци-> Компоненти на Виндоус-> SkyDrive
 2. За Windows 8.1: Конфигурација на компјутер-> Административни обрасци-> Компоненти на Виндоус-> OneDrive

Ако обрнеме внимание на содржината што е на десната страна, ќе се восхитуваме на некоја функција, која вели "Стандардно зачувајте документи на OneDrive", опција за која треба да дадеме двоен клик.

Веднаш ќе се отвори прозорец, во кој ќе мораме активирајте го полето „Овозможено“, подоцна треба да кликнете на копчето Прифати и примени.

зачувајте документи на OneDrive 01

Со сите чекори што ги предложивме, секој документ што треба да го разработиме на компјутерот со Windows 8 (или неговата подоцнежна верзија) автоматски ќе се зачува во OneDrive, Интервенцијата на корисникот не е неопходна за да се избере местото.

Управување со уредникот на регистри

За оние кои сакаат да ракуваат со Уредувачот на регистри на Windows, има и мало решение за усвојување, што ќе ни ја понуди истата цел, односно сите документи зачувајте се автоматски и по дифолт во OneDrive или SkyDrive, ова во зависност од верзијата на оперативниот систем што ја имаме на компјутерот; За да го направите ова, само треба да ги следиме следниве чекори:

 • Ние целосно го започнуваме нашиот оперативен систем Виндоус.
 • Ние користиме кратенка за тастатура Win + R
 • Во просторот пишуваме: «regedit»Без наводници и притиснете на Внесете.
 • Прозорецот на Регистар на Виндоус.
 • Одиме на кое било од следниве копчиња во зависност од видот на оперативниот систем што го имаме на компјутерот:

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWARПолитикиMicrosoftWindowsSkydrive

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWARПолитикиMicrosoftWindowsOnedrive

 • Откако таму, ја лоцираме соодветната функција (Оневозможете библиотекиДефолноToSkyDrive) На десната страна.
 • Haveе треба да кликнеме двапати на него за да го отвориме неговиот прозорец Properties.
 • Да ја смениме вредноста на «1".
 • Ние го затвораме прозорецот со кликнување на Добро и подоцна, на сите прозорци што се отворени со оваа постапка.

Откако ќе ги завршиме овие чекори, оперативниот систем ќе биде конфигуриран така што документите автоматски се зачувуваат и стандардно во услугата облак OneDrive. Двете постапки што ги предложивме се многу лесни за следење, тие не вклучуваат никаков вид на ризик во однос на стабилноста на Виндоус. Како и да е, секогаш е потребно да се обидеме создадете точка за враќање во оперативниот систем во случај нешто да тргне наопаку со предложените чекори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.