Како трајно да го оневозможите упатството за помош во Windows 8.1

оневозможете совети за помош во Windows 8.1

Ако сте еден од многуте луѓе кои дојдоа да ја ажурираат вашата најнова верзија на оперативниот систем на Windows 8.1, тогаш сигурно вие можеби сте забележале присуство на неколку скокачки прозорци кои се појавуваат како мало упатство за тоа како да ги користите новите карактеристики на оваа нова ревизија предложена од Мајкрософт.

Теоретски, откако ова упатство ќе заврши со прикажување на секој од екраните низ кое се движиме низ Виндоус 8.1, тој повеќе не мора да се појавува повторно во кое било време. Малите прозорци за помош (како на сликата што сме ги поставиле во горниот дел) ќе се појават во најмалку очекуваниот момент, што значи дека кога ќе се сретнеме на бирото и покажувачот на глувчето го насочуваме кон еден од аглите, оваа помош ќе се појави веднаш. Истото се случува ако одиме на почетниот екран (нов кориснички интерфејс) на Windows 8.1.

Зошто да ја оневозможите оваа помош во Windows 8.1

Па, како што претходно предложивме, упатството понудено од Microsoft за Windows 8.1 не треба да се појавува штом ќе заврши. За жал, има многу луѓе кои се чувствувале изнервирани затоа што упатството продолжува да се појавува одново и одново дури и кога компјутерот е рестартиран неколку пати. Големата загриженост на многу луѓе е што овој аспект се чини дека е дел од инфекција на датотека со малициозен код, ситуација што во реалноста не е случај, туку се должи на лошо завршена конфигурација, во рамките на Windows 8.1.

Ако сте една од многуте луѓе на кои им се случила оваа вознемирувачка ситуација, тогаш предлагаме да ги следите следните последователни чекори за ова упатство повеќе да не се појави повеќе.

 • Прво на сите, ние нормално мора да започнеме со Windows 8.1 сесија.
 • Не треба да обрнуваме внимание ако упатството започне да се појавува неочекувано.
 • Сега треба да ја користиме кратенката на тастатурата: Win + R
 • Можеме да одиме и на почетниот екран.
 • Во секој случај, мора да ја повикаме следнава команда и инструкција:

gpedit.msc

01 оневозможете совети за помош во Windows 8.1

Со чекорите што ги предложивме погоре, веднаш ќе се отвори нов прозорец зафаќајќи го просторот на работната површина на Windows 8.1; овој прозорец припаѓа Уредник на директиви, треба да се обидете да отидете до одреден дел за да го оневозможите ова упатство.

Откако ќе се отвори прозорецот за локална група на Уредувачот на политики, треба да отидете на:

 • Кориснички поставки.
 • Административни обрасци.
 • Компоненти на Виндоус.
 • Интерфејс на работ.

Откако ќе се најдете во оваа последна област (кон левата страна од прозорецот), треба да ја погледнете десната страна за упатството што ќе ни помогне трајно да се деактивираме, мини упатството што обично се појавува во секое време. За да го направите ова, ние само треба да ја лоцираме функцијата што вели:

Оневозможете совети за помош.

Откако ќе го видиме, ќе треба да кликнеме двапати за да се појави прозорецот за неговите својства.

02 оневозможете совети за помош во Windows 8.1

Токму таму оваа функција ќе биде прикажана како „оневозможена“, Мора да го означите полето што одговара на „активирано“. Тогаш само треба да го затвориме прозорецот прифаќајќи ги промените; оперативниот систем мора да се рестартира за да стапи на сила.

Сега само треба да го насочите покажувачот на глувчето кон различните агли на екранот (на работната површина или на почетниот екран) за да видите дали овие совети продолжуваат да се појавуваат. Претходно се препорачува да го сторите тоа резервна копија на оперативниот систем, ова во случај лошата операција да го влоши почетокот на истата.

Препорачуваме да ја разгледате статијата каде Предлагаме како повторно да ја активирате Шармот, десна странична лента што генерално ни помага да ја внесеме конфигурацијата на Windows 8.1, бидејќи можеше да се деактивира со првичниот неуспех чие решение го предложивме засега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Сфаќам дека прозорците не можат да ја пронајдат програмата наречена gpedit.msc и имам прозорци 8.1

бул (точно)