Што е електричен скутер и за што служи?

Електричен скутер

Електричниот скутер продолжува да добива присуство на пазарот. Стана еден од најпродаваните производи и е позициониран како добра алтернатива за да може лесно да се движи низ градот. Иако многу луѓе не ги знаат овие видови производи, или сите опции што ги даваат. Затоа, ќе ви кажам повеќе за нив подолу.

Така, ќе можеме јасно да знаеме што е електричен скутер. Исто така, начинот на работа, покрај споредбата на некои модели, така што ќе можете да видите што во моментов сме достапни на пазарот во оваа категорија производи.

Што е електричен скутер

Скутер Xiaomi

Можеме да го видиме електричниот скутер како еволуција на класичните скутериОние што веројатно сте ги користеле од прилика кога сте биле мали. Разликата во овој случај е во тоа што тие имаат мотор, што овозможува да се управува и достигнува брзина до 30 км / ч во многу случаи, покрај тоа што е поголема по големина, и има некои промени во дизајнот (светла, сопирачки, итн.)

Составен е од издолжена платформа на која корисникот ќе стои. Имаме предно и задно тркало, а во предниот дел од платформата е издолжена шипка, обично со прилагодлива висина, каде што се наоѓаат кормилото. Тоа е на кормилото каде што се среќаваме гас и сопирачка на скутерот.

Внатре во оваа платформа го наоѓаме моторот на скутерот. Моќта варира помеѓу брендовите и моделите, но повеќето достигнуваат брзина од околу 20 или 25 км на час без никаков проблем. На дното на споменатата платформа ја наоѓаме батеријата на електричен скутер. Тоа е батерија на полнење, чија автономија ќе зависи од секој модел. Да се ​​биде во овој долен дел, важно е да не се погоди или да се навлажни, бидејќи тоа би предизвикало проблеми со работењето во него, па дури и да го скрши.

Електричен скутер

Електричниот скутер стана многу популарна опција кога станува збор за движење низ градот. Тие се многу удобно возило, кое ни овозможува брзо движење, благодарение на брзината до 30 км на час кај некои модели, за да можеме да избегнуваме сообраќаен метеж во секое време. Покрај тоа, нивниот транспорт е едноставен и не ни треба простор за да ги паркираме. Во зависност од моделот, имаме можност да го преклопиме, што го олеснува чувањето во нашиот дом без никаков проблем.

Повеќето од нас го знаат тоа како електричен скутер, иако има и други имиња за овој производ, кои по повод може да ги најдеме на пазарот. Скутер или електричен скутер се две имиња кои редовно се наоѓаме, дури и понекогаш тие биле нарекувани ховерборд, иако веќе видовме дека тие не се исти.

Како работи електричен скутер

Откако видовме што е тоа, накратко ќе објасниме како работи. Електричниот скутер има мотор внатре, одговорен за движењето на скутерот во секое време, без импулс на корисникот. Начинот на започнување е варијабилен од еден во друг модел. Постојат модели во кои корисникот треба да го притисне, додека други имаат копче за напојување. Зависи од секоја марка.

Електричен скутер

На управувачот на скутерот ќе ги најдеме гасот и сопирачката. Операцијата во оваа смисла е како онаа на мотор или скутер. Многу скутери имаат втора сопирачка, наречена диск сопирачка, која се наоѓа на задното тркало. Му дава дополнителна безбедност на скутерот при сопирање, избегнувајќи лизгање или можни падови.

Во предниот дел обично ги наоѓаме фаровите. Постојат неколку модели на електричен скутер што имаат LED светла од страните. Што се однесува до задното светло, зависи од тоа дали секоја марка ќе го претстави или не. Не сите скутери имаат еден, она што многумина имаат тенденција да го воведат е стоп-светло.

Кога возите, корисникот ќе работи со скутерот со кормилото. Значи, ако сакате да одите во одредена насока, ќе ги користите рачките за движење во таа насока. Таму, на управувачот, лесно можете да забрзате или забавите. Значи, неговото возење не е комплицирано.

Споредба на електричен скутер

Тогаш Toе разговараме за неколку модели на електрични скутери што ги имаме во моментов на пазарот. На овој начин, можете да добиете идеја за видот на уредите што ги наоѓаме во продавниците. Што ќе ви помогне да имате јасна идеја, покрај тоа што ќе можете да го најдете скутерот што најмногу одговара на она што го барате во овој момент.

Xiaomi Mi Scooter M365

Xiaomi Mi скутер

Xiaomi е бренд познат по своите мобилни телефони, но тоа со текот на времето се воведува во сите видови сегменти, и тие ни оставаат производи како овој електричен скутер. Модел што мора да се земе предвид, бидејќи многу ја сметаат за најдобра опција на пазарот Во моментов

Благодарение на ова Скутер Xiaomi, можеме да постигнеме максимална брзина од 25 км / ч. Без сомнение, тоа е брзина што ќе ни овозможи да се движиме низ градот на многу едноставен начин и многу брзо да стигнеме до нашата дестинација. Друг важен аспект е автономијата што ни ја дава, што е околу 30 км. Тоа всушност може да биде малку помалку со секојдневна употреба.

Добрата работа е тоа можеме да водиме сметка за вашата батерија во секое време. Бидејќи самиот скутер има индикатор за батерија / менаџер, за да го знаеме неговиот статус во секое време. Покрај тоа, тој има режим на заштеда на енергија, кој можеме да го искористиме ако батеријата истекува. Неговата употреба е навистина едноставна. За да го вклучиме или исклучиме, едноставно треба да притиснеме копче и да започнеме да возиме.

Овој електричен скутер има тежина од 12,5 кг. Тоа е прилично честа тежина на пазарот, но ни овозможува да можеме да ја транспортираме удобно, особено ако во одреден момент ја носиме со јавен превоз. Можеме да го свиткаме, иако лентата каде што е управувачот не е прилагодлива. Единствено е, но можеш да го ставиш.

Имаме сопирачка на кормилото, плус друга диск сопирачка на задното тркало. На скутерот има фар, а имаме и светла за сопирачките кои покажуваат кога сопираме, така што може да се види јасно. Значи, станува збор за скутер кој целосно одговара на безбедноста. Овој скутер моментално е достапна на Амазон ун Не се пронајдени производицена од 399 евра »/].

Smartgyro Xtreme City Black

Smartgyro Xtreme City White

Вториот скутер припаѓа на една од најпознатите брендови на пазарот на ховерборд, но тие произведуваат и електрични скутери. Станува збор за висококвалитетен модел, кој се издвојува по својата моќ и добрите перформанси. Благодарение на истото можеме да постигнеме максимална брзина од 25 км / ч. Тоа е добра брзина, за брзо достигнување на нашата дестинација во градот, и се издвојува по својата способност да се искачува по падините без проблеми.

Во овој случај, автономијата што ни ја дава електричниот скутер на марката е 20 км, што може да биде нешто помалку во секојдневната употреба. Но, тоа не треба да влијае на употребата што ја користиме. За полнење обично траат околу три часа, покрај тоа, на скутерот има индикатор. Значи, имаме едноставна контрола над тоа. Значи, ќе го наплаќаме дома или на работа без никаков проблем.

Тежината на овој електричен скутер е 12,5 кг, што е прилично честа тежина. Тој е доволно лесен за да може да го носиме со нас на јавен превоз. Покрај тоа, со тоа што можеме да го преклопиме, можеме да го чуваме дома без да зафаќаме премногу простор. Друг аспект е да се земе предвид за тоа.

Станува збор за безбеден скутер, благодарение на отпорните тркала кои многу добро се придржуваат до теренот, што ќе ни овозможи многу полесно возење. Имаме систем на двојно сопирање на скутерот, со предна сопирачка и задна диск сопирачка на задното тркало. Без сомнение многу комплетен скутер. Всушност Можеме да го најдеме на Амазон по цена од 399 евра, благодарение на попуст од 12%. SMARTGYRO Xtreme City ...Можете да го купите на овој линк »/].

Електричен скутер-скутер Хибој

Скутер-скутер Хибој

Списокот го завршуваме со овој електричен скутер, што е можеби наједноставниот на списокот. Ни овозможува достигне максимална брзина од 23 км на час, што е слично на оној на останатите модели на списокот, така што ќе можете да се движите многу удобно во градот користејќи го. Што се однесува до автономијата, кликнете малку, бидејќи ни дава опсег од 12 км.

Нешто е забележливо инфериорен во однос на другите модели на списокот. Ова го прави добар скутер за кратки растојанија или за поретка употреба. Се истакнува особено по тоа што е многу лесен електричен скутер, тежок 7,4 кг. Полесен е од повеќето скутери во моментов на пазарот. Максималната тежина што ја поддржува е 90 кг, што ја прави добра опција за деца.

Се соочуваме со електричен скутер кој добро си ја извршува својата работа, едноставен за употреба, и многу лесен и лесен за чување. Тоа е веројатно поинтересна опција за најмалите во куќата, особено за тинејџерите. Бидејќи има и пониска цена од многу други модели на пазарот.

Овој скутер Достапен е на Амазон по цена од 219,99 евра. Добра цена за квалитетен модел. Hiboy Model S1 ...Можете да го купите на овој линк. » /]


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.