Калиси: Како да ги натераме нашите пријатели да ги гледаат видеата што ги гледам

Дали знаете што претставува видео за стриминг? Можеби имате целосно познавање на овој тип на технологија, иако, за оние луѓе кои не знаат совршено што претставува ова при репродукција на видео, мора накратко да споменеме дека ако во одреден момент играме стриминг видео, само со споделување на URL-то за тоа на нашите пријатели, и тие би можеле да го гледаат во секој момент и во реално време.

Ова би претставувало нешто многу слично на онлајн телевизијата, оттогаш програмирањето што се шири таму ќе биде прегледано од многу посетители. Сега, калиси е интересна апликација преку Интернет што ќе ни овозможи да ги натераме нашите пријатели (или луѓето што ги сакаме) да го гледаат видеото што го играме токму во тој момент.

Инсталирање, конфигурирање и извршување на калиси

На врвот го поставивме воведното видео на лицето кое го разви Калиси, каде што може да имате мала идеја за тоа што се обидувате да направите кога корисникот ќе ја добие оваа услуга, а подоцна тој ќе се посвети на создавање пријатели или контакти воопшто, може истовремено да види дека видеото што го играме во тој момент.

Теоретски, ова не треба да претставува потрошувачка на ширина на Интернет, туку може да биде голема помош за оние што се обидуваат стекнете добар квантитет и квалитет на сообраќај за вашите видеа од YouTube. Следно, ќе споменеме неколку карактеристики што мора да ги земете предвид за да користите калиси на вашиот персонален компјутер.

Компатибилност со Калиси

Па, во овој термин мора да споменеме дека треба да се земат предвид два многу важни аспекти, бидејќи компатибилноста на Калиси првично е поддржана од прелистувачот Google Chrome како додаток, што мора да го инсталирате со прелистување на веб-страницата на оваа онлајн апликација и со прелистувач.

Вториот услов да се земе предвид за истиот овој аспект на компатибилност е дека ќе имаме можност само да емитуваме или споделуваме репродукција на видео во тој момент, но само од оние што се хостирани на порталот ЈуТјуб.

Инсталација и извршување на калиси

Како што предложивме погоре, препорачуваме да одите на официјалната веб-страница на Калиси користејќи го прелистувачот Google Chrome; таму ќе треба да го изберете само копчето што се појавува на екранот, така што додатокот е инсталиран во тој момент.

калиси 03

Следниот чекор што треба да се следи е да одете на порталот ЈуТјуб и конкретно, на некое видео таму. Ако сакаме да популаризираме видео што припаѓа на нашиот канал на YouTube, можеме да започнеме да го пуштаме, а потоа да започнеме покани ги нашите пријатели да го прегледаат во тоа време, што веднаш ќе предизвика да се зголеми бројот на репродукции во тој момент без да се користат роботи или нелегални ресурси кои генерално се казнети од Google.

Поканете пријатели да бидат нашето видео за репродукција

Ова е најлесниот дел од сето тоа, бидејќи има неколку десно икони-функции што можеме да ги користиме за да ги поканиме нашите пријатели и направете ги да видат што играме во тој момент во рамките на YouTube. Првиот се однесува токму на можноста за „поканување“ на наши пријатели, кои можат да бидат од нашата сметка на Фејсбук или Твитер. Во тој момент ќе се појави персонализирана врска со калиси, на која мора да ја споделиме со нашите пријатели.

калиси 05

Ако во тој момент нашите пријатели (кои сме ги поканиле) кликнале на речениот линк,  тие ќе почнат да го гледаат видеото што го пуштаме сега. Ако тоа вклучува плејлиста што претходно го создадовме на YouTube, оние што сме поканиле, исто така, ќе имаат можност да ја видат оваа плејлиста и во истиот момент кога тоа го правиме.

Инвеститорот на Калиси го споменува тоа „Кој го споделува“ URL-то на видеото станува администратор; Ова значи дека ќе имаме можност да паузираме видео, кое исто така ќе биде паузирано таму каде што ги поканивме пријателите. Како заклучок, калиси е одлична алтернатива ако сакаме да емитуваме видео, да го натераме да се репродуцира легално и во голема количина и затоа да го популаризираме додека не добиеме добар број на репродукции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.