Камче не може да го издржи повлекувањето на пазарот и го купува Fitbit

Ситно

Пред неколку години, кога никој не размислуваше за можноста да ужива часовник што ќе нè известува во секое време за известувањата што сме ги добиле, момците од Pebble дојдоа во Kickstarter и претставија уред што дозволуваше тоа да се направи по многу прифатлива цена. Pebble стана референца на пазарот на паметни часовници, но не беше во можност да се прилагоди на модерната ера, каде што сегашните модели ни нудат целосен екран во боја, и ги извршуваат истите функции како и нивните претходници, исто така, практично по иста цена како Pebble , кои во последниве години ја зголемија цената на најновите модели што ги лансираа на пазарот.

Ситно

Бидејќи се консолидирана компанија на пазарот, многу луѓе беа изненадени дека Кикстартер продолжува да му дозволува да креира кампањи за да бара финансирање за неговите нови модели, како што видовме на последните лансирања на компанијата, лансирања кои и покрај тоа што беа успешни, не и дозволуваат на компанијата да продолжи да работи самостојно на пазарот. Fitbit ја искористи слабоста на Pebble да го купи и главно го искористи својот оперативен систем, оперативен систем кој ќе помогне во голема мера да ги подобри интерфејсот и поврзаноста на моделите Fitbit.

Како што објави Фајненшл тајмс, купувањето е практично потврдено. Но, Fitbit не само што ќе го искористи оперативниот систем, тој исто така ќе има корист од патентите регистрирани на име Pebble. Ако Fibit беше заинтересиран само за оперативниот систем, ќе беше многу поевтино да го креираше од нула отколку да го купеше Pebble за бројка што нема да надмине 40 милиони долари.

Според овој пост, Линијата на часовници со камчиња ќе се прекине. Она што го знаеме е дали најновите модели што беа презентирани пред неколку месеци ќе продолжат да се испраќаат до клиентите или ако компанијата ќе го откаже производот и ќе престане да ги испраќа на сите оние кои се обложуваат на новите модели на Pebble, некои модели кои сè уште беа закотвени во минатото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро dijo

  Вистината е дека јас сум неук и не го познавав Пебл, но според мене најдоброто нешто што можеа да го сторат е да уништат сè, оперативен систем, патенти, итн итн и дека Fitbit ги создава од почеток со тие 40 милиони решени.
  Се надевам дека нема да им дадат доволно или помалку за да ги платат долговите доколку ги имаат и дека можат да ги искористат тие пари за да направат нешто ново и да одат да го заебаваат Fitbit, без оглед на тоа што не знам ниту јас .. но се чини дека историјата на секогаш.