Pebble ќе продолжи да ги поддржува своите уреди и следната година

Купувањето на Pebble од страна на Fitbit претставува сериозен удар за сите оние корисници кои во последно време ја доверуваа компанијата. Особено се обложував пред неколку години дека компанијата ќе купи Pebble Steel, уред кој до денес и покрај ограничувањата е сè уште модел кој работи како првиот ден. Имајте на ум дека Камчињата се базираат на продавницата за апликации достапно преку апликациите што ни овозможуваат да управуваме со нив. Овие продавници се полни со апликации што ни овозможуваат да ги прошириме функциите на уредите.

Апликациите од трети страни се основен услов за секој уред да биде успешен на пазарот и многумина беа програмери кои се одлучија за Pebble, програмери кои веќе започнаа да престануваат да ги ажурираат своите апликации, бидејќи им е предодредено да умрат порано или подоцна. Камче само објави дека за следната година, компанијата ќе продолжи да нуди поддршка за сите оние корисници Тие и веруваа на компанијата, вклучително и водење на Pebble Store, но малку повеќе. Многу е веројатно дека пред крајот на следната година, Fitbit целосно ќе ја вчита оваа продавница, оставајќи ги сите корисници на овие часовници без поддршка и корисност.

Fitbit ќе ја задржи апликацијата во екосистемите каде што е достапна (iOS и Android), како и услугите во текот на 2017 година. Да бидеме јасни, уредите со Pebble нема да станат бескорисни и несервисни уреди. Сите алатки за развој на апликации за овој екосистем, како и ажурирањата на фирмверот, ќе продолжат да бидат достапни за сите корисници.

Времето ќе покаже дали Pebble може да го објави ова соопштение или ако, напротив, кога продажбата е потврдена, Pebble ќе мора трајно да ги спушти слепите лица со сè што ова повлекува, вклучени услуги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.