BlackBerry Aurora веќе е официјална без да ни нуди физичка тастатура

BlackBerry

BlackBerry официјално го претстави на Светскиот мобилен конгрес новиот BlackBerry KEYone, паметен телефон со физичка тастатура, оперативен систем Андроид и неколку интересни карактеристики и спецификации. Сите мислевме дека канадската фирма за момент заврши со лансирање на мобилни уреди, но не, погрешивме и тоа е што во последните часови официјално беше претставен новиот Блекбери Аурора.

Секако, за момент овој нов мобилен уред ќе се најде во продажба само во Индонезија, каде што ќе биде пуштен во продажба по цена од 249 евра. BlackBerry сè уште не потврди дали овој нов терминал ќе се најде во продажба во повеќе земји, иако треба да се замисли дека на крајот ќе стане меѓународен уред, кој евентуално може дури и да се продава во Европа и поточно во Шпанија.

Дизајн

Во врска со дизајнот Оваа BlackBerry Aurora не изненадува во кое било време, а тоа е дека наоѓаме мобилен уред кој многу личи на ДТЕК терминали кои се веќе достапни на пазарот. Без физички копчиња на предната страна, овој нов мобилен уред има многу чист дизајн и во отсуство на можност да го имаме во наши раце, тој изгледа повеќе од добро.

Кога се суди за неговиот дизајн, кој има едноставност како знаме, не можеме да заборавиме дека тој ќе се појави на пазарот со цена од 249 евра, што е несомнено повеќе од интересна цена и дека секако не нуди дизајн со премија финиш или со изненадувачки работи.

BlackBerry Aurora, добар среден опсег

Новата BlackBerry Aurora е новиот BlackBerry мобилен уред, и тоа повикува да биде еден од извонредните терминали на таканаречениот среден опсег, благодарение на неговите спецификации. Внатре наоѓаме високо препознатлив процесор како што е Snapdragon 425, поддржан од 4 GB RAM меморија и ни нуди 32 GB внатрешна меморија што можеме да го прошириме во секое време со помош на microSD картичка.

Во однос на екранот, наоѓаме големина на 5.5 инчи со HD резолуција од 1.280 x 720 пиксели и густина од 267 пиксели на инч. Во моментот технологијата на панелот не е надмината, иако сè укажува на тоа дека може да се работи за IPS LCD. Задната камера монтира сензор од 13 мегапиксели, способен за снимање на FullHD видео со 30fps и LED блиц. Од своја страна, предната камера поставува сензор од 8 мегапиксели што ќе ни овозможи да правиме селфи со висок квалитет.

Еден од најпозитивните аспекти на оваа BlackBerry Aurora е тоа што би имал Android Nougat 7.1 како оперативен систем и исто така повеќе од дарежлива батерија од 3.000 mAh што можеме брзо да ја полниме благодарение на технологијата Quick Charge 2.0.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на новата BlackBerry Aurora;

 • 5.5-инчен екран со HD резолуција од 1.280 x 720 пиксели и 267 dpi
 • Процесор Snapdragon 425
 • RAM меморија: 4 GB
 • 32 GB внатрешно складирање може да се прошири преку microSD картичка
 • Предна камера со сензор од 8 мегапиксели
 • Задна камера со сензор од 13 мегапиксели
 • Батерија: 3.000 mAh со брзо полнење 2.0 Брзо полнење
 • Поврзување: LTE, WiFi 802.11 a / b / g / n
 • Оперативен систем: Андроид 7.1 Нугат

Цена и достапност

BlackBerry

Новата BlackBerry Aurora ќе се најде во продажба, засега, во Индонезија со цена од 3.5 милиони рупии, што на размена е околу 249 евра приближно. Како што можевме да знаеме, овој нов мобилен уред нема да допре до ниту една друга земја во остатокот од светот, иако се чини дека ова е тешко да се развие и се плашиме дека многу скоро ќе стане паметен телефон што ќе се продава низ целиот свет светот, како DTEK модел.на меѓународна дистрибуција.

За да знаеме дали конечно ќе допре до повеќе земји, освен во Индонезија, ќе треба да почекаме некое време и во голема мера продажбата на овој терминал сигурно ќе влијае, покрај интересот што може да го предизвика на меѓународно ниво.

Дали сакате новата BlackBerry Aurora да се продава на глобално ниво?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.