BlackBerry се откажува од производството на паметни телефони

hnон-чен-капина

Канадската компанија BlackBerry, порано позната како RIM сè додека не го донесе името на своите терминали, не беше во можност да ја надмине кризата со која се соочуваше последните години, во која не знаеше како навремено да реагира на револуцијата што ја донесе доаѓањето на iOS и Android на пазарот. Пред неколку дена ве информиравме за гласините дека компанијата може да престане да произведува свои терминали, гласина што конечно е потврдена. Ова не значи затворање на мобилната поделба на компанијата, која отсега ќе зависи од трети лица за производство на нејзините терминали и ќе престане да инвестира повеќе од половина од своите приходи во одделот за истражување и развој кој беше одговорен за производството и дизајнот на најновите терминали што компанијата ги лансираше на пазарот.

Доаѓањето на Johnон Чен за шеф на компанијата беше промена на сцената и тој беше одговорен за објавување на крајот на производството на терминалите на компанијата, на овој начин навистина нили знаеме што компанијата ќе направи во светот на паметните телефони бидејќи ако хардверот го стави надворешна компанија, а софтверот е Андроид, се чини дека Канаѓаните ќе го лиценцираат името само за да добијат приход од неговата употреба, притоа ризикувајќи го минимумот.

Единствениот терминал што Канаѓаните го лансираа на пазарот и за кој би можеле да размислиме за паметен телефон што треба да го разгледаме е BlackBerry Priv, првиот модел на компанијата со Андроид како стандард, но со сите вообичаени услуги на компанијата интегрирани во софтверот. Но, и покрај извонредноста на терминалот, нудењето само терминал од висока класа ја натера компанијата да влезе во војна каде што се наоѓаат само Самсунг и Епл, со нивните предводници. Никој во разумот не би ја потрошил цената на Samsung или iPhone на модел на BlackBerry.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.