BlackBerry се враќа да се обложува на физичката тастатура, сега со Android

Долго зборувавме за враќање на BlackBerry преку влезната врата. Се чини дека никогаш не е доцна да се решат грешките, а тоа е токму она што од компанијата останува малку, а тоа е дека како што добро знаете, BlackBerry сега е во сопственост на азиски конгломерат на компании. Дефинитивно, веќе имаме официјални податоци за она што беше познато како МеркурОвој BlackBerry кој се обложува на Андроид како оперативен систем, но се враќа на своите корени со физичка тастатура што нема да остави никого рамнодушен, дали конечно ќе стане популарен на професионалниот пазар?

Поконкретно, ќе најдеме 4,5-инчен екран, кој не е баш мал, а под него ќе има прилично компресирана физичка тастатура, што отвори многу усти додека го анализиравме неговиот дизајн. Покрај тоа, благодарение на Android Nougat 7.1, кој ќе биде инсталиран оперативен систем, можеме да ги конфигурираме кратенките директно со копчињата, што ќе ни овозможи брз пристап до одредени апликации дури и без користење на екранот. Она што нема да го најдеме е дигитален курсор, нешто доста присутно и во стариот BlackBerry.

За да ја преместиме оваа машина, ќе најдеме Snapdragon 625 од горниот среден опсег, заедно со вкупната RAM меморија од 3 GB и 32 GB меморија за складирање. Но, ние ќе продолжиме да ги користиме неговите карактеристики. Останавме со резолуција 1620 x 1080 за екранот, FullHD повеќе од доволно. Брзото полнење ќе биде најдобриот придружник за неговата батерија од 3,500 mAh.

Со метална шасија и заден дел што се чини дека е пластична, уредот ќе има USB-C врска, прилагодувајќи се на сегашните стандарди. Секако, тој ќе има читач на картички microSD, а панелот за допир ќе има технологија за заштита Gorilla Glass 4.

Камерата е составена од сензор за 12MP од производителот Sony, додека предната ќе биде 8MP со агол од 84º. Цената ќе биде 499 УСД во Соединетите Американски Држави, и 599 евра во Европа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.