Карактеристики и придобивки на Google Chrome

Мултинационалната и позната веб-компанија, Google започна во 2008 година, како што добро знаете, нејзината Интернет навигатор, софистициран, брз, безбеден и лесен Google Chrome, така што ќе се натпреварувате како еднакви со најпознатите, како на пр Mozilla Firefox e Internet Explorer.

Тоа е проект на софтвер со отворен код, така што секој со знаење може да направи подобрувања во тоа.

Google Chrome

Целта на Google при лансирање на овој прелистувач беше да ја подобри стабилноста, безбедноста и брзината на прелистување на корисниците на Интернет.

Меѓу главните карактеристики на оваа програма наоѓаме, на пример, Црни листи, кои блокираат различни страници, што ќе ги специфицира корисникот за да ги спречи пристапот до нивната приватност. Вреди да се спомене дека овие црни листи можат постојано да се ажурираат. Дефинитивно голем чекор во безбедноста.

Друга точка во прилог е Изолација на процесот исто така познато како Боксот со песок. Тоа значи дека, како и во верзијата на Internet Explorer 8, секое јазиче за навигација ќе има уникатен процес, односно она што е направено во едно јазиче нема да влијае на друг. Прегледувањето на овој начин ќе биде побрзо и ќе ја намали заканата од инсталирање на малициозен софтвер, како што се тројанци, шпионски софтвер, итн. Лошата страна на овој процес е тоа троши повеќе меморија отколку што е потребно.

Друга извонредна точка е дека можете навигација скоро инкогнито, со бришење привремени датотеки кога ќе заврши прелистувањето, што не снима никаква активност. Без сомнение, добра стратегија за оние кои навигаат на јавни компјутери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Андите dijo

  Го најдов одличен, тој е најдобриот прелистувач што го имам видено, навистина ми се допадна премногу

 2.   Белен dijo

  Сметам дека прелистувачот е интересен.! некогаш ќе го направам тестот хахаха ..!