Asus TUF Dash F15, моќноста и дизајнот можат да одат рака под рака

Десктоп компјутерите се повеќе отсуствуваат од работната површина, всушност, дури и повеќето гејмери, главната публика за овој тип на компјутер, се префрлаат во преносен формат во последниве години заради новите дизајни и моќните карактеристики што ги даваат. Овие уреди

Asus Dash F15, гејмерски лаптоп со извонредни карактеристики и дизајн што го прави исклучително лесен за корисниците, пристигнува на масата за тестирање. Inе го анализираме длабоко овој популарен лаптоп до кој можеби дојдовте поради карактеристиките, но дека ќе купите за дизајнот, не пропуштајте го.

Како и во многу други прилики, преглед комплетното видео на врвот ќе ви го покаже unboxing и неговите главни карактеристики на дизајнот. Не заборавајте да се претплатите на нашиот канал на YouTube за да можеме да продолжиме да ви ја носиме оваа интересна содржина. Ако ви се допадна, можете да го купите на Амазон по најдобра цена.

Материјали и дизајн: Елеганција без брутализам

Ако има нешто што ме прави нелагоден во врска со гејмерските компјутери, тоа се нивните агресивни линии, нивните впечатливи бои и нивната прекумерна дебелина. Asus во оваа TUF Dash F15 го зема сето тоа и го полира, исто како и дијамантите. Имаме компјутер со профил од 19,9 милиметри, направен од хибрид од метал и пластика што ги исполнува воените стандарди MIL-STD, издржливоста е важен аспект воопшто кај сите производи на ASUS и во ова нема да биде помала.

Имаме достапност за две бои, Месечината бела и затемнувањето сива (во суштина бела и темно сива). На горниот дел ги имаме иницијалите TUF и новото лого на марката. Го анализиравме моделот во темно сива боја, па затоа ќе се фокусираме на него. Од двете страни имаме приклучоци за физичка врска за кои ќе зборуваме подоцна. Рамката на екранот, и покрај тоа што е прилично тенка, има значително дупчење на дното. Вкупната тежина од 2 кг, без да биде лек, е мала за она што го нуди секторот.

Хардверот и графичкиот процесор ни ја ветуваат иднината

Очигледно ќе започнеме со најважната работа, табелата со спецификации во која го потенцираме процесорот Intel Core i7-11 370H 3,3 GHz, 4 јадра (12M кеш меморија, до 4,8 GHz). За да го преместиме, имаме инсталирано Windows 10 Home со бесплатно ажурирање на Windows 11. Како може да биде поинаку, овој модел е придружен со двоен мемориски модул од 8 GB 4MHz DDR3200, со максимален капацитет што може да се конфигурира до 32 GB RAM меморија.

 • Процесор: Intel Core i7-11 370H 3,3 GHz, 4 јадра
 • RAM: 16 GB DDR4 3200MHz
 • SSD: 512 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
 • GPU: GeForce RTX 3070 NVIDIA

Складирањето на тестираната единица е 512 GB меморија M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD меморија што нуди брзина во нашите тестови на 3400 MB / s читање и 2300 MB / s пишување, повеќе од доволно за преместување на ОС и видео игри. Можеме, да, да се определиме за истата единица со капацитет од 1 ТБ.

Сега се фокусираме на она што е важно, на NVIDIA GeForce RTX 3070 кој ќе биде одговорен за графичкиот дел и кој во своите верзии понуди „лаптоп“ изведба во Geekbenck од 121069 поени, многу близу до работната верзија на NVIDIA GeForce RTX3070.

Поврзување од сите видови

Започнуваме со физичка поврзаност, На левата страна го имаме комерцијалниот приклучок за напојување, полн Gigabit RJC45 порт, HDMI 2.0b, USB 3.2 и USB-C Thunderbolt 4 - Power Deilvery придружуван од 3,5 mm приклучок. За десната страна имаме два стандардни USB 3.2 и приврзок за клучеви Кенсингтон.

 • 3x USB 3.2
 • HDMI 2.0b
 • USB-C гром 4 PD
 • 3,5 мм приклучок
 • RJ45

Очигледно, ако жичениот дел е толку комплетен, со тоа USB-C компатибилен со 4K монитори на 60Hz и со оптоварувања до 100W, за безжичниот дел не може да биде помал. Ние имаме Bluetooth 5.0 и WiFi 6, Овој последен дел од нашите тестови создаде контрадикторно чувство со 5 GHz мрежи каде што опсегот е значително ограничен и пингот можеби не е посакуван, препорачуваме да го користите кабелот и покрај високата компатибилност.

Тестирање и ладење

Компјутерот има четири вентилатори, по 83 ножеви и подобрен систем за ладење против прашина. Вкупно пет топлински цевки за целиот уред и резултат што беше она што некој би го очекувал од компјутер од ваков тип среде лето, врел, многу врел. Сепак, не сме добиле досадни резултати или што значително го разликуваат од конкуренцијата, па ладењето изгледа доволно.

Во нашите тестови, перформанси на компјутерот Во Skylines на градовите, Call of Duty Warzone и CS GO имавме доста високи стапки на FPS, без никакви проблеми во перформансите или греење. Од очигледни причини, лаптопот ќе може да управува со огромното мнозинство на вашиот каталог во најдобри услови за гледање.

Мултимедија и општо искуство

Нема да заминеме без да зборуваме за екранот, имаме панел од 15,6 инчи во сооднос 16: 9, Ми се допаѓа неговиот анти-отсјај третман и тој е способен да прикажува 100 од sRGB спектарот, со брзина на освежување од 120 Hz што не е лошо за IPS панелот. Се разбира, осветленоста може да се подобри, иако не стигнавме до точните податоци во врска со нејзината осветленост по cd / m2. Звукот е доволно јасен и моќен за уживање во мултимедијална содржина, со добра локација воопшто.

 • Немаме веб-камера

Тастатурата има добро патување, личи на многу повеќе стил на „играње“. Имаме отпечатоци на екранот и RGB LED диоди насекаде, со вкупно поместување од 1,7 mm. Тивко е, нешто што се цени и добро реагира. Не можеме да го кажеме истото за trackpad, се чини мало и непрецизно, но не е проблем со овој компјутер, туку скоро со сите оние што Apple не ги произведува. Имаме малку или ништо да зборуваме за автономија, тоа ќе зависи многу од условите за играње, нешто повеќе од два часа, препорачуваме да го користите поврзан.

Мислење на уредникот

Овој лаптоп дел од 1.299 за неговата верзија за влез, до 1.699 евра на верзијата што ја тестиравме, многу интересна алтернатива на уредите што ги имаме на располагање на пазарот поради неговиот дизајн и можности.

TUF цртичка F15
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
1299 a 1699
 • 80%

 • TUF цртичка F15
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Разновидност
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Иновативен дизајн и добро готови материјали
 • Ажуриран хардвер со ветувачка иднина
 • Добри чувства на употреба и поврзаност

Contras

 • Донекаде висока цена
 • Вклучува адаптер за A / C наместо USB-C
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.