Сонос се шета, мал, но жесток [преглед]

Постојат повеќе и повеќе звучни алтернативи што се појавуваат, особено кога зборуваме за мобилност, и никогаш не боли да се спуштите на базен или да одите на скара со нашиот паметен звучник и да го искористите тоа за да го оживееме нашето попладне колку што можно. Сонос го забележа успехот на Потегот и сакаше да го направи помал и попривлечен.

Откријте ги со нас сите негови карактеристики и зошто Sonos сега тврди за тронот на преносни звучници.

Како и во многу други прилики, решивме да го придружуваме овој преглед со видео на нашиот канал YouTube на кој ќе можете да го видите целосното отклучување, чекори за поставување и некои други одлични одлики како што се тестови за звук. Препорачуваме да поминете низ нашиот канал и да ја искористите можноста да се придружите на заедницата на Gadget на Actualidad, само тогаш можеме да продолжиме да ви ја носиме најдобрата содржина и да ви помогнеме во одлуките. Запомнете дека полето за коментари може да ги содржи сите ваши прашања, не двоумете се да го користите. Ти се допадна ли? Sonos Roam можете да го купите на ОВОЈ ЛИНК.

Материјали и дизајн: Изработено во Сонос

Северноамериканската фирма е способна да гради уреди со сопствен идентитет, и тоа го прави многу години. Во овој случај, Sonos Roam неизбежно нè потсетува на друг бренд производ, Sonos Arc. што неодамна ги анализиравме. И, тоа е дека да се биде искрен, тоа е како мала копија на овој дизајн толку привлечно и што толку многу комплименти и служеа на фирмата. Има прилично компактна големина и сопствени материјали на марката, со уникатно тело што целосно се ослободува од најлонот за да обезбеди поголема отпорност. Повторно се одлучивме за две бои, бела и црна со мат финиш.

 • Димензии: 168 × 62 × 60 mm
 • тежина: 460 грамови

Очигледно, тоа не е лесен уред, но тоа е дека ниеден звучник што ќе се почитува себеси нема да има мала тежина, кај овие звучни производи екстремната леснотија обично значи слаб квалитет на аудио. Тоа не се случува со Sonos Roam, кој исто така вклучува и сертификација IP67, тој е водоотпорен, Отпорен на прашина и може да се потопи во вода до длабочина од еден метар до 30 минути во зависност од марката. Не ги проверивме овие термини од очигледни причини, но барем истите Sonos Move ни го потврди тоа.

Технички карактеристики

Како што се случува во други прилики, Сонос лансира производ кој е исклучително дизајниран да го користи Wi-Fi, затоа вклучува мрежна картичка компатибилна со кој било рутер 802.11 b / g / n / ac 2,4 или 5 GHz со можност за играње безжично. Ова е интересно да се биде компатибилен со мрежи од 5 GHz, знаеме дека не многу звучници се компатибилни, во овој Sonos Roam тоа не недостасува. Сепак, не смееме да заборавиме дека Сонос е мал компјутер во форма на звучник, тој се крие во своето срце a 1,4 GHz четири-јадрен процесор со архитектура А-53 што користи меморија 1 GB SDRAM и 4 GB NV.

 • Компатибилност на Google Home
 • Компатибилност на Амазон Алекса
 • Компатибилност на Apple HomeKit

Сето ова го прави Соноси лутаат независен уред кој има за возврат Bluetooth 5.0 за оние моменти што не оддалечуваат далеку од дома и за тоа што овој Сонос Роам е еминентно дизајниран. Освен ова, ќе имаме и Apple AirPlay 2 што го прави целосно компатибилен со уредите на компанијата Купертино и со Apple HomeKit кога станува збор за создавање настани со повеќе соби на најлесен начин. Сето ова ни овозможува да уживаме SpotifyConnect, Apple Music, Deezer и многу повеќе.

Автоматска размена на TruePlay и Sonos

Додадената вредност на Sonos Roam не е само гореспоменатото, иако може да изгледа контрадикторно затоа што е најевтиниот Sonos на пазарот, наоѓаме две софтверски и хардверски карактеристики кои засега Sonos не ги вклучи во останатите свои паметни звучници . Започнуваме со Sonos Swap: Кога ќе се поврзете на Wi-Fi и копчето за репродукција / пауза на Roam е притиснато и задржано, звучникот ќе сигнализира други звучници Sonos на вашата мрежа да емитуваат звук со ултразвучна фреквенција. Музиката ќе се пренесе од Sonos Roam до најблискиот звучник за неколку секунди.

Сега зборуваме за Automatic TruePlayМногумина од вас знаат дека TruePlay е систем за анализа на околината на уредот Sonos кој ни овозможува да го добиеме најдобриот звук за секој момент. Сега можеме да активираме автоматска функција што ни гарантира дека Sonos TruePlay постојано работи да ни понуди најдобро аудио дури и кога сме поврзани преку Bluetooth, нешто ексклузивно во моментот на Sonos Roam.

Автономија и квалитет на аудио

Одиме сега на тапаните, без спецификации во mAh имаме 15W USB-C порт (адаптерот не е вклучен) и поддршка за безжично полнење Чи, чиј полнач мора да го купиме одделно за 49 евра. Сонос ни ветува 10 часа репродукција, што во нашите тестови се достигнати приближно се додека имаме исклучен гласовен асистент и јачината на звукот надминува 70%. За да го наполниме, ќе потраеме нешто повеќе од еден час преку USB-C приклучокот, не успеавме да го тестираме полначот Qi.

 • Дигитален засилувач со двојна класа H
 • Високотонец
 • Звучник за средна класа

Во однос на квалитетот на звукот, Ако го споредиме со останатите производи во својата палета како што е Ultimate Ears Boom 3 или звучник JBL, наоѓаме јасно супериорен производ. да во ред имаме некаков шум над 85%, Се чини неизбежно заради големината на производот, на ист начин како и неговиот квалитет е многу висок, особено се истакнуваат дното. Бев изненаден од огромната моќност на уредот, опсегот на неговиот интегриран микрофон. Сето ова го прави најмоќен и најквалитетен компактен преносен звучник на пазарот за 179 €., и изненадувачки не заговара цена која е преголема во споредба со конкуренцијата.

Талкаат
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
179
 • 100%

 • Талкаат
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 95%
 • Conectividad
  Уредник: 100%
 • Карактеристики
  Уредник: 100%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите

 • Висококвалитетни материјали и дизајн
 • Нечуена поврзаност во компактен звучник
 • Sonos квалитет и моќност на звукот
 • Spotify Connect и остатокот од придобивките на Sonos S2
 • Компатибилност на Alexa, Google Home и AirPlay 2

Contras

 • Тежината е огромна
 • Не вклучува адаптер за напојување
 • Qi полначот не е вклучен
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)