iPad (2019): Најевтиниот сега поголем (ПРЕГЛЕД)

„Епл“ продолжи да го измислува iPad-от за да биде во тек со продажбата и особено затоа што таму рече Тим Кук (извршен директор на „Епл“) до 2015 година дека конечно iPad ќе биде замена за компјутерот, нешто што допрва ќе се види. Во меѓувреме, продолжува да ја прилагодува формулата за компјутер за да понуди заокружен и пред сè повеќе разноврсен производ со една главна карактеристика: цената. Далеку од опсегот Pro и опсегот Air, традиционалниот iPad продолжува да нуди сооднос квалитет / цена што го прави многу привлечен. Откријте со нашата длабинска анализа на 2019-инчниот iPad (10,2), iPad е поевтин и исто така е поголем.

Дизајн: Произведено во Apple

Компанијата Купертино само малку го поправи овој iPad од неговото лансирање на ниво на дизајн. Ги имаме класичните рамки, со комплетен алуминиумски заден дел каде што блескаат само логото на компанијата, камера и прегледот „iPad“. Во меѓувреме, на предната страна имаме копче Touch ID, селфи камера и апсолутно ништо. Распоредот на копчињата за јачина на звук од десната страна и копчето „вклучување“ во горната област остануваат непроменети со текот на времето. Сето ова ни остава пропорции од 250 х 174,5 х 7,5 милиметри.

 • тежина: 483 грамови
 • Големина: 250 x 174,5 x 7,5 мм

Што се однесува до предната плоча, ние сме 10,2 инчи, ние пораснавме од 9,7 инчи што iPad ги влечеше од неговото лансирање. Значи, Apple ја искористи можноста да го обедини екранот во однос на неговиот постар брат iPad Air, кој има скоро идентични пропорции. Во однос на тежината, наоѓаме 483 грама, што не го прави особено лесен производ, но се чувствува солидно и пријатно за редовна употреба. Имаме 3,5-милиметарски приклучок Jackек на горниот дел, не толку со USB-C од долниот дел, каде што продолжува да командува сопственичкиот приклучок Lightning на Apple.

Технички карактеристики

Овој iPad може да се пофали 3 GB RAM меморија, основна меморија од 32 GB што може да се замени само за верзијата од 128 GB (без можност за проширување) и ја монтира Apple A10 Fusion процесор, подобрена верзија на A10 што ја монтираше iPhone 7 Plus во тоа време и која одговара на процесорот на неговиот претходник, шестата генерација на iPad (2018). Ова сепак не е нужно грешка, иако „Епл“ можеше да се протега повеќе, енергијата се покажа како доволна.

Бренд Јаболко
Модел iPad (2019) 10.2
Процесор A10 Fusion
Екран 10.2-инчен ЛЦД 2.160 x 1620 (264 dpi)
Задна фото-камера 8 пратеник
Предна камера 5 пратеник
RAM меморија 3 GB
складирање 32 / 128 GB
Читач на отпечатоци Допир проект
Batería 32.4 vh 12W оптоварување
Платформа iPadOS 13.4
Поврзување и други WiFi ac - Bluetooth 4.2 - LTE
тежина 483 грамови
Димензии X x 250 174.5 7.5 mm
цена 379 €
Врска за купување Размислете за купување

Тие одлучија да се обложуваат на други подобрувања како што се големината на екранот. Што се однесува до безбедноста, остануваме на Touch ID, ништо за популарниот Face ID што останува ограничен за Про-производи и iPhone-и. На нашите тестови, iPad се покажа како лесен дури и со iPadOS 13.4, најновата достапна верзија, без ограничувања во бараните апликации како Pixelmator и паметното пенкало Logitech Crayon.

Извонреден мултимедијален дел

Овој iPad чини релативно малку, сепак, тоа не е чувството што го перцепираме од неговиот 10,2 ″ екран со резолуција 2160 x 1620 (264 dpi). И покрај тоа што е ЛЦД-панел, ние го знаеме рекордот на Apple во неговото прилагодување, извонреден во сите аспекти. Звукот се издвојува по својот стерео систем од дното, моќна и јасна. Уште еден пар звучници недостасува од другата страна, но тоа е повторно ограничено на опсегот „Pro“.

Исто така наоѓаме слаби точки, првото е тоа немаме ламиниран панел, тоа е, имаме мала воздушна комора помеѓу стаклото и ЛЦД-панелот, iPad Air 2 беше последниот iPad со оваа одлика и „евтините верзии на iPad“ веќе го немаат овој систем. Поевтино е да се поправи, но со ова отсуство и тоа на „Вистинскиот тон“ губиме цел број. Сепак, уште еднаш наоѓаме одличен тандем со квалитетна цена. Ја користиме можноста да разговараме за камерите сега, преден 5MP со резолуција 720p и заден 8MP со резолуција 1080p што едноставно ќе нè извади од видео конференции, апликацијата за мерење или скенирање документи, без повеќе помпа.

Поврзување и автономија: Јинг и Јанг

Се издвојува дека сега најевтиниот iPad вклучува и паметен конектор од своја страна, што ни овозможува да додадеме надворешни уреди како што се „Паметната тастатура“ или новиот капак на тастатурата „Logitech“, кој исто така вклучува и табла за следење. Ова го отвора опсегот на можности на iPad, особено во овој поглед.

Онаму каде што наоѓаме „негативна“ точка е во отсуство на USB-C, додека кај iPad Pro е присутна во овој iPad (2019) повторно се чувствуваме врзани за приклучокот Молња што продолжува да ни нуди а 12W максимално оптоварување (со вклучениот адаптер). Ова ги ограничува можностите кога станува збор за поврзување на надворешни уреди како извори на складирање и со тоа искористување на моќната апликација Датотеки што ја вклучува iPadOS. Не забораваме дека овој iPad е целосно компатибилен со првата генерација на Apple Pencil (не толку со вториот).

Користете искуство

Огромната батерија на iPad и управувањето што iPadOS 13.4 го прави нам ни овозможува работни денови. Овој iPad мора да продолжиме да го сметаме за главна алатка за консумирање содржина, удобно е со Нетфликс, Дизни + и други платформи, но не паѓа пред Word, Pixelmator и други апликации целосно посветени на создавање содржина. Мора да запомниме дека овој iPad, благодарение на iPadOS 13.4, ни овозможува поврзување на надворешни уреди преку Bluetooth, како што се тастатури и глувци.

Сè уште е еден од најдобрите производи во однос на квалитетот / цената што Apple ги одржува во својот каталог, можеме да го добиеме од 356 евра на веб-страници како Амазон, и покрај фактот дека тестираната единица нè чини 233 евра во конкретна привремена понуда. Запомнете дека овој производ е достапен и во сива и сребрена и розова боја, во два основни простор за складирање 32 GB и 128 GB и само во верзија со WiFi и друга што исто така вклучува LTE конекција преку eSIM. Овој iPad порасна и е ценет во овие времиња, искуството е доста задоволително и особено се препорачува да се консумираат содржини дома, да се придружуваат студентите благодарение на неговите алтернативи со тастатура и глувче и за оние на кои им е потребен плус подвижност на намален буџет.

iPad (2019) 10,2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
300 a 379
 • 80%

 • iPad (2019) 10,2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 75%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Квалитет на градење и материјали препознатливи во Apple
 • Постојаното подобрување на iPadOS го прави производ за создавање содржина и не само за нејзино консумирање
 • Тоа е еден од најдобрите производи на Apple за најдобра вредност за пари

Contras

 • Екранот порасна за скоро еден инч, но тие продолжуваат да се обложуваат на традиционалниот ЛЦД без ламиниран екран
 • Додатоците се премногу скапи со оглед на цената на производот
 • USB-C конекторот би го направил водечки производ
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.