Ова е Galaxy Fit, новата нараквица за активности на Samsung

Сансунг Галакси Фит

Samsung ја искористи предноста на Распакуван настан, затоа што покрај презентирањето на нивните нови врвни телефони, Галакси S10 и Galaxy Fold, корејскиот бренд исто така започна голем број дополнителни уреди, исто така познати како бродови. Заедно со гореспоменатиот паметен телефон, и неговиот нов паметен часовник, Galaxy Active, ги претстави новите активности за нараквици Galaxy Fit и Galaxy Fit e.

Иако со Galaxy Active имавме одредено истекување пред настанот, можејќи да создадеме очекување на она што денес ќе го најдеме во неотпакуваното, во случајот на Galaxy Fit е поинаку, бидејќи станува збор за уред што практично никој не го очекуваше, и за што доаѓа заменете го опсегот на запчаници, спојувајќи ги за момент сите носливи уреди во опсегот на Галакси.

Спецификации на Galaxy Fit

Во рамките на новиот опсег на Galaxy Fit, наоѓаме, на ист начин што се случува со Самгунг Галакси С10, Еден нова номенклатура што дефинира поедноставена верзија на производот. Тоа е, во прилог на Galaxy Fit, на Galaxy Fit e.

Разликите помеѓу двете верзии лежат главно на екранот, да се биде во боја на Galaxy Fit и црно-бело на Galaxy Fit e. Исто така, како јасна визуелна разлика, наоѓаме и а различен опсег на бои помеѓу двете верзии на новата нараквица Самсунг, да може да избере помеѓу црна и сребрена во стандардниот модел, додека опциите се прошируваат на црна, бела и жолта во најевтиниот модел, давајќи му поспортски и неформален изглед.

Галаксијата Сансунг одговара

Но, јасно е дека некаде мораа да скратат за да можат да понудат производ по пониска цена. Во прилог на црно-белиот екран на Galaxy Fit e, како што ќе видиме во споредбената табела подолу, наоѓаме помала густина на пиксели. Ова можеби на толку мал екран не е толку важно како што може да има на паметен телефон, но е детал што треба да се земе предвид.

На ист начин е и разликата во RAM меморијата, се зголеми за четири пати во Galaxy Fit во споредба со e моделот, и батеријата трпи намалување од скоро 50% во овој најнов модел, пристигнува во траење до една недела помеѓу оптоварување и оптоварување во најдобар случај.

Табела за споредба на Galaxy Fit

Galaxy Fit Galaxy Fit e
Боја Црно-сребрена Црно-бело-жолто
Екран 0.95 "АМОЛЕД со целосна боја 0.74 "ПМОЛЕД
Резолуција 120 x 240 - 282 ppi 64 x 128 - 193 ppi
Процесор MCU Cortex M33F 96MHz + M0 16MHZ MCU Cortex M0 96MHz
Големина X x 18.3 44.6 11.2 mm X x 16.0 40.2 10.9 mm
Тежина со каиш 24 грамови 15 грамови
RAM меморија 512 КБ + 2048 КБ 128 KB
складирање 32 МБ РОМ 4 МБ РОМ
Batería 120 mAh 70 mAh
Сензори Пулс + акцелерометар + жироскоп Пулс + акцелерометар
Карга Безжичен NFC Pogo
Отпорност 5 ATM MIL STD 810G 5 ATM MIL STD 810G

Додаток на опсегот на Галакси

За разлика од Samsung Gear Fit и Gear Fit 2, на Galaxy Fit има рамен екран, оставајќи го зад себе закривениот екран на неговите претходници. Со овој елемент на дизајнот победи во едноставност и тоа овозможува заштеда на трошоците што крајниот корисник несомнено ќе го цени, без оглед на верзијата што ќе ја избере.

Samsung Galaxy Fit 2

Со новиот ривал за нараквиците за кралица на активност, Xiaomi Mi Band, Samsung се надева дека дополнително ќе ја прошири својата нишка на пазарот, нудејќи производ чие име е гаранција за квалитет, како што е случајот со остатокот од палетата производи на Галакси, за оние корисници кои или не можат да си дозволат да потрошат поголема сума пари за купување на абење, или кои бараат за серија од Поедноставни карактеристики отколку што нуди паметен часовник, како и новиот Galaxy Active.

Иако без сомнение, Galaxy Fit е фокусирани на основно следење за време на спортски тренинг, почнувајќи со регистрација на секоја вежба секој пат кога ќе почнеме да го правиме тоа, без да треба да поставуваме или конфигурираме кој било параметар на нашата нараквица. Се разбира, тој е исто така способен за следете го нашиот сон и отчукувањата на срцето, давајќи ни информации за овие, како и совети за подобрување на нашето здравје.

Цените и достапноста

Иако Samsung сè уште не ја потврди официјалната цена, неговиот опсег на цени се очекува да биде помеѓу приближно 30 евра колку што чини Xiaomi Mi Band, неговиот главен конкурент и повеќе од 130 евра колку што чини сегашниот Gear Fit 2. Ниту еден датум на објавување не е потврден., иако не би било неразумно да се мисли дека ќе биде достапен од следниот 8 март, како што ќе се случи со новиот паметен часовник на семејството Галакси, Galaxy Active.

Биди така, наскоро семејството Галакси ќе расте за да се прилагоди на потребите на секој корисник, и не се сомневаме дека новиот Galaxy Fit, како и неговата поедноставена верзија, Galaxy Fit e, ќе бидат најпопуларните и најраспространетите модели кај купувачите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.