FreeBuds 4i: Huawei се враќа на клучот за квалитет / цена

Звучни производи и особено слушалки TrueWireless (TWS) преземаат огромни чекори за да додадат одлики како што е активното откажување на бучавата (АНЦ) и остатокот од капацитетите што генерално ги зголемуваат неговите можности и неговата цена. Сепак, се чини дека Huawei ја пронајде тајната на односот квалитет / цена.

Откријте ги со нас сите негови карактеристики и најрелевантни детали во новата детална анализа во која ќе ви кажеме апсолутно сè што треба да знаете. Го анализираме новиот Huawei FreeBuds 4i, слушалките со откажување на бучавата, брзо полнење и иновативен дизајн.

Како што се случи во други прилики, решивме да ја придружуваме оваа анализа со а видео тоа ќе го води истото, Во него ќе можете да го најдете unboxing-от на Huawei FreeBuds 4i, како и мал туторијал за неговата конфигурација и најинтересните тестови што успеавме да ги извршиме, Затоа ви препорачуваме да го погледнете видеото и да ја искористите можноста да се претплатите на каналот „Актуелидад гаџет“, каде што ќе продолжиме да ви ги донесуваме најдобрите анализи за сите видови производи воопшто, дали ќе го пропуштите? На ист начин, Доколку ви се допадна новиот Huawei FreeBuds 4i, можете да ги купите по најдобра цена во продавницата Huawei.

Дизајн и материјали: Здив на свеж воздух

Во последно време малата иновација што ја доживуваа слушалките TWS од сите видови марки предизвикуваше стагнација во секторот, а по којзнае кој пат Huawei ставете го целото месо на скара со мали новитети што го прават вашиот уникатен производ, или барем диференциран. Huawei FreeBuds 4i се обложи на овален случај, малку покомпактен од оној на FreeBuds Pro и со рамен грб што во голема мера го подобрува неговото поставување на површините.

 • Димензии Големина на куќиштето: 48 x 61,8 x 27,5 mm
 • Димензии на слушалките: 37,5 x 23,9 x 21 mm
 • тежина на случајот: 35 грама
 • Тежина на слушалките: 5,5 грама

Тие избираат уште еднаш „сјајни“ пластични и квалитетни завршни работи што ќе бидат прикажани во три различни бои, црвена, црна и бела (анализирана единица). Обложување на прилично компресирана „опашка“, на половина пат помеѓу FreeBuds 3 и FreeBuds Pro, Како и хибриден систем за во уво и традиционален, ги тера слушалките да се потпираат на увото со многу отпор, обложувајќи се на силиконски гуми кои создаваат чувство на „притисок“ во увото и избегнуваат несакани движења, со што значително го подобруваат откажувањето пасивно бучава Нашата перцепција за квалитетот е евидентна, а удобноста во моето време на употреба е докажана.

Квалитет на звук и технички карактеристики

Huawei се одлучи за FreeBuds 4i за Bluetooth 5.2 за да се обезбеди најнова поврзаност на пазарот во овој дел. Од своја страна ќе имаме фреквенција на репродукција од 20Hz до 20.000Hz, тактилен одговор што ќе ни даде прилично едноставен мултимедијален систем за контрола и некои 10мм возачи доста дарежлив. Ова директно се претвора во прилично висок максимален волумен, изненадувачки би рекла во мојата анализа.

Квалитетот на звукот на средните и високите нивоа се чинеше доста адекватен, тие се правилно прилагодени како стандардни и не страдаат кога свирите музика што бара ваков вид на изедначување, како што се Queen или Artic Monkeys, каде што правилно ги разликувавме различните инструменти и вокал разлики. Басот е прилично присутен, како и во повеќето од овој вид слушалки, а во прекумерно комерцијалната музика може да го покрие остатокот од содржината, иако токму тоа се бара во тие жанрови. Во однос на квалитетот на звукот, тие се неспорно најдобрите што ги пробав во нивниот опсег на цени.

Автономија и капацитет на батеријата

Овде почнуваме да гледаме кој е механизмот што го користеше Huawei за прилагодување на цената, а тоа е дека разликата со FreeBuds Pro во однос на цената е голема и покрај зачувувањето на голем дел од неговите функционалности. Првото нешто што исчезна е безжично полнење, како одговор наоѓаме USB-C порта што со само 10 минути полнење ќе ни овозможи да уживаме до седум часа репродукција (без ANC). Дарежливата големина USB-C кабел е вклучена во пакувањето.

 • 55 mAh за секое уво
 • Нешто над 200 mAh за случајот

Од своја страна, имаме автономија ветена од брендот од 10 часа репродукција без активирано поништување на бучава и 7,5 часа со активирано откажување на бучава, што во нашите прегледи поминаа околу 9,5 часа без откажување на бучавата и околу 6,5 часа со откажување на бучавата. Тие се бројки многу близу до податоците ветени од брендот, имајќи предвид дека ги тестиравме на количини повисоки од препорачаните. Huawei користеше батерии со висока густина и фирмата веќе има претходна репутација во однос на автономијата на своите уреди, нема поплаки во овој дел.

Откажување на бучавата и корисничко искуство

Поставувањето е исклучително лесно благодарение на неговото копче за синхронизација и секако на апликацијата AI Life е достапна во галеријата на апликации Huawei. Таму ќе можеме да го ажурираме фирмверот, да го конфигурираме одговорот на допир и многу повеќе. Во однос на второто, со различни допири на горниот дел од слушалките, ќе можеме да собираме / слушаме повици, да свириме или да ја паузираме музиката и, со долг допир, дури и да го смениме режимот помеѓу активното откажување и надворешното слушање. Очигледно, со уредите на Huawei кои работат со EMUI 10.0, па натаму, ќе имаме поимшерно искуство.

Откажувањето на бучавата е задоволително, се чини дека многу се поврзани со добрата употреба на силиконските гуми, како и со дизајнот на слушалките. Изолацијата во стандардна средина, како што е канцеларијата, беше исклучително добра, барем со идентичен резултат на FreeBuds Pro, доста извонреден во овој поглед.

Нашето искуство е особено задоволително, имајќи предвид дека цената на лансирањето во Шпанија ќе биде околу 89 евра, Тешко ми е да најдам алтернатива што нуди подобар квалитет на звукот и подобар ANC за слична цена, од овој момент тие стануваат моја препорака во однос на вредноста за парите во оваа палета производи.

FreeBuds 4i
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
89
 • 100%

 • FreeBuds 4i
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 90%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • АНЦ
  Уредник: 85%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите

 • Добар дизајн залог, многу компактен
 • Добра автономија
 • Премиум сензации на производи
 • Добар квалитет на звук и ANC

Contras

 • Без безжично полнење
 • Ограничени контроли на допир
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.