Amazon Echo Input, ние го анализираме уредот што Алекса го носи на кој било звучник

Амазон продолжува да лансира се повеќе и повеќе производи „Ехо“, сопствената палета на северноамериканската компанија дизајнирана да ги демократизира уредите што ги содржат сите Алекса Без сомнение, ова означува пред и после во распоредувањето на IoT или производи за паметни домови. Ние исто така препорачуваме да ја видите нашата анализа на Амазон Ехо место и Амазон ехо шоу ако сакате да го знаете целиот спектар.

Имаме во наши раце Влез за ехо на Амазон, ќе ви покажеме што содржи, како да го конфигурирате и сè што може да стори. Значи, останете со нас уште еднаш во новата анализа на Gadget News во која ќе ги откриете сите карактеристики на новиот уред. Ако имате какви било прашања, време е да ги решите.

Како и секогаш, оваа напишана анализа е придружена со видео во кое ќе можете да го видите „Отблокирање“ И, се разбира, сите чекори што мора да ги следите ако она што го сакате е да го конфигурирате Amazon Echo Input на наједноставен и најбрз начин. Во оваа прилика детално го анализираме моделот во бело, но може да го купите и во црно од 24,99 евра (со ограничен временски попуст од 15 евра) во оваа врска, во случај да сакате да го погледнете. Направете си удобно затоа што започнавме со анализата.

Материјали и дизајн: помалку е повеќе, вели Амазон

Како што вели насловот, Амазон разбра во случај на Внес на ехо тоа помалку е повеќе, истото се случува со директната конкуренција, Google Chromecast. Амазон вгради цврста пластика во форма на кружен уред летачка чинија тоа е пријатно на допир, на око и исто така на вкус. Мери точно 14 x 80 x 80 милиметри и има смешна тежина од 79 грама ако ги немаме останатите периферни уреди потребни за неговото работење. Пластиката е иста како и за останатите уреди Echo, а исто така има и LED индикатор за статус.

 • Бои: Црно и бело
 • Димензии: X x 14 80 80 mm
 • тежина: 79 грамови
 • содржина Пакет: 1x ехо влез - 1x 5W адаптер - 1x AUX кабел - 1x кабел MicroUSB

Имаме на врвот со две уникатни копчиња за интеракција, еден за исклучување на микрофонот на Echo Input и друг за директно управување со уредот, што ќе биде потребно за прва конфигурација или за негово повторно вклучување. Додека во она што се разбира како задниот дел најдовме врска со microUSB (да, сепак) и а Излез на мини џек од 3,5 мм. Од своја страна, основата е покриена со тркалезна силиконска лента што му дава на уредот целосна стабилност. Во пакетот наоѓаме AUX кабел, microUSB кабел и 5W напојување, сите одговараат на бојата на купениот уред.

Технички карактеристики: Без да изгубите апсолутно ништо

Ја пронајдовме истата стара Алекса во овој мал уред, знам дека е тешко да се поверува, но единствената разлика со останатите уреди на Echo е отсуството на звучникот. Имаме WiFi конекција 802.11ac, што во овој случај има прилично намален опсег, препорачуваме да не се обидувате да го користите овој Amazon Echo Input на повеќе од 10 метри од мрежата WiFi, во тој случај веројатноста за грешка при поврзување е доста голема. Од своја страна исто така има Bluetooth со A2DP и ​​AVRCP профили за подобрување на квалитетот на аудио.

 • Безжична врска: WiFi 801.11ac и Bluetooth
 • Физичка врска: AUX и microUSB кабел

Немате друг избор освен да нè слушате, така имате четири омни-насочени микрофони. Не најдовме никаква разлика при интеракција со уредот во однос на, на пример, Echo или Echo Spot. Со цел да го конфигурираме иНеопходно е да имате кој било уред компатибилен со апликацијата Алекса, било да е тоа iOS, Android или Fire OS.

Како да поставите влез на Amazon Echo

Амазонскиот ехо влез е многу лесен за конфигурирање. Toе ве оставиме под чекорите што мора да ги следите, иако Силно препорачувам да го посетите видеото што го оставивме во заглавието на оваа анализа, бидејќи тоа е најфиналниот и најлесен начин да се направи тоа:

 1. Поврзете го влезот на ехо во Амазон до кој било извор на енергија
 2. Чекај за сините светла престануваат да трепкаат
 3. Откако ќе се поправат, притиснете го десното копче на влезот на ехо во Амазон најмалку 6 секунди
 4. Кога LED индикаторот станува портокалова одете на вашиот паметен телефон и отворете ја апликацијата Алекса
 5. Допрете во горниот десен агол за да „Додај уред“
 6. Изберете влез на ехо од списокот, кликнете на следното и почекајте да се појави
 7. Изберете го, и изберете ја мрежата WiFi сега на која ќе го поврзете, може да ве праша за лозинката
 8. Сега само следете ги поставките се препорачува

Сега едноставно треба да избереме дали сакаме додадете звучник преку Bluetooth-врска, исто така од апликацијата Alexa, или можеме да избереме да го поврземе звучникот со нашиот влез на ехо во Amazon преку AUX кабелот што вклучува.

Корисничко искуство: Вообичаено, помало

Искрено, ако имате добар стерео и сакате да му обезбедите технички можности во согласност со годината во која се наоѓаме, тоа е алтернатива која изгледа поцелосна и поефикасна од конкуренцијата. Инсталирајте го и да се направи да работи е навредливо лесноисто така Не му недостасува ниту една од опциите на Alexa, имаме целосна верзија со која можеме да слушаме музика од Spotify, новости и секако дури и да управуваме со сите паметни уреди во нашиот дом компатибилен со Алекса.

Преден изглед

Секако овој уред има и дополнителна предност и тоа е тоа благодарение на неговата мала големина, можеме да се движиме со неа каде сакаме, Всушност, ако имаме WiFi конекција во нашиот автомобил, исто така ќе можеме да ја ставиме каде што сакаме. Опциите на овој уред тешко дека имаат ограничувања, вие ги ставате.

Мислење на уредникот

Добрите

 • Дизајнот за неговата големина е тотално успешен и идеален
 • Нема ограничувања само затоа што е помал и поевтин
 • Исклучително е лесно да се конфигурира и ракува
 • Кутијата ги содржи сите потребни додатоци и напојување

Contras

 • Цената без специфични понуди ми се чини малку висока
 • Продолжете да користите microUSB во целосна 2019 година
 • (Јас не сум во можност да најдам повеќе дефекти ...)
 

Несомнено, овој уред Алекса за мене има точка што засега е негативна, иако со оваа специјална понуда на 25,99 евра Речиси е задолжителна набавка ако имате добри непаметни звучници дома, по вообичаена цена од 39,99, се чини попаметно е да се изберат други алтернативи, без разлика дали се официјални од Амазон или не. Можете исто така да го купите на во оваа врска по најдобра цена и оставете ни ги сите прашања што можете да ги имате во полето за коментари.

Амазон ехо влез, анализа со цена и спецификации
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
25,99 a 39,99
 • 80%

 • Амазон ехо влез, анализа со цена и спецификации
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
 • Екран
 • Перформанси
 • Камера
 • Автономија
 • Преносливост (големина / тежина)
 • Квалитет на цената


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)